Se Poate Inmatricula O Motocicleta Radiata?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Poate Inmatricula O Motocicleta Radiata?

    Am mare nevoie de ajutorul cunascatorilor.

    Vreau sa cumpar o "motoreta" de la o cunostinta, problema sta in felul urmator:
    el a cumparat "bobra" de la cineva si au facut decat contract de vanzare-cumparare si doar atat. Acum eu vreau sa cumpar motocicleta si asta de la care vreau sa o cumpar dupa ce au facut contractul nu s-a mai interesat sa o inmatriculeze pe numele lui, iar vanzatorul s-a dus si a radiat-o (nu stiu in ce mod daca doar a scos-o de la impozit sau daca a radiat-o ca fier vechi).
    Vreau sa stiu daca se mai poate inmatricula motoreta asta, eu gandesc asa: daca ala a radiat-o ca fier vechi ii trebuie o dovada (chitanta ceva de la centrul unde a dus mobra nu?) ceea ce nu avea de unde sa ia ca mobra era la asta.
    Daca a radiat-o doar sa nu mai plateasca impozit el a primit un certificat (dovada) ca el a scos-o de la fisc, si sa ii dea lu asta certificatul ala asta sa o bage la fisc si sa plateasca impozitul la mobra (si o amenda) de cand a fost facut contractul (acum 2-3 ani) si pe urma sa o scoata el si sa o inregistrez eu la fisc. Este posibil cum zic eu?

    Ca daca a scos-o doar ca sa nu plateasca impozit stiu ca se poare inregistra fara probleme, dar daca a dat-o ca fier vechi normal trebuie sa faca dovada si sa predea la politie cartea si talonul mobrei care el nu le-a avut ca i le-a dat lu asta cand a vandut mobra, deci practic nu putea sa o radieze ca fier vechi nu?

    Vai ce complicat este )

  • #2
    A radiat-o de unde?
    De la fisc doar, ca de la Politie nu prea ai cum.
    Sau stiu eu prost?

    Comment


    • #3
      Deci acum am vorbit cu asta de la care vreau eu sa o cumpar si a zis ca idiotul ala a facut rost de o factura si a radiat-o ca fier vechi gen a dus-o la remat!
      A facut toata faza pe naspa a platit pe cineva i-a dat o factura si ura si la gara! Dar cartea si talonul nu le-a predat la 'militie! Practic acum motocicleta nu mai exista nu?
      Se mai poate face ceva cu ea? Inafara de lucruri 'naspa la care romanasii nostrii se pricep cel mai bine cu o mica spaga.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Claudeel View Post
        A facut toata faza pe naspa a platit pe cineva i-a dat o factura si ura si la gara! Dar cartea si talonul nu le-a predat la 'militie! Practic acum motocicleta nu mai exista nu?
        poate dobitocul care a luat-o nu a mai mers sa plateasca impozitele si d-aia omul a radiat-o... cu aceeasi problema ma confrunt si eu; am dat motorul la niste pustani si de atunci dq i-a mai vazut sa vina sa plateasca impozitul... buna ideea cu fierul vechi, cred ca tot aceeasi soarta va avea si a mea...
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #5
          Bun nu zice nimeni ca nu e corect, este si normal de ce sa plateasca tot el daca a vandut-o dar pe mine ma intereseaza daca se mai poate face ceva!

          Comment


          • #6
            Daca a radiat-o pentru fier vechi nu mai poti sa faci NIMIC ! Daca a radiat-o de la fisc sa nu mai plateasca impozit se poate reinmatricula !

            Comment


            • #7
              Are numere de inmatriculare?
              Ai carte, ai talon?
              Daca da, la ce iti mai faci probleme?
              Mergi asa si gata.

              Comment


              • #8
                Asta are tot : motocicleta+numar+talon+carte+contract da si daca ma opreste garda eu nu vreau sa fac parnaie sa ma tarasca militia pe la tribunal imi doream foarte mult aceasta motocicleta din cauza ca este un model forte mult pe placul meu si la un pret foarte bun dar daca nu se poate asta este eu vreau sa fie totul cum trebuie

                Comment


                • #9
                  Dute in audienta(politia rutiera sau serviciul inmatriculari) cu actele care le ai si spunele ca vrei sa cumperi motocicleta respectiva dar vrei sa vezi inainte sa faci actele daca sunt probleme cu ea. Ei o sa-ti spuna daca este OK sau nu. Mai departe faci cum crezi tu !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Claudeel View Post
                    Asta are tot : motocicleta+numar+talon+carte+contract da si daca ma opreste garda eu nu vreau sa fac parnaie sa ma tarasca militia pe la tribunal imi doream foarte mult aceasta motocicleta din cauza ca este un model forte mult pe placul meu si la un pret foarte bun dar daca nu se poate asta este eu vreau sa fie totul cum trebuie
                    Ce parnaie? Ce tribunal?
                    Ai contract de vanzare cumparare, la revedere. Esti proprietarul de drept al bunului.
                    Ai carte + talon? Atunci este inmatriculata.
                    Tu ai obligatia sa o inmatriculezi in 30 de zile de la achizitie, insa ai fost plecat si ura si la gara.
                    Plus ca nimeni nu te intreaba cand ai cumparat-o, sau daca este a ta.
                    Sa ai acte valabile si cam atat.
                    Daca te intreaba, ii spui ca abia ai achizitionat-o si ca ai contract ce atesta veridicitatea tranzactiei.
                    Cel mult iti poate da o amenda pt ca nu ai schimbat talonul.

                    Comment


                    • #11
                      Pentru a o inmatricula, motocicleta trebuie initia radiata de la Politie. Or sa iti ceara fisa fiscala cu radierea de la finante.
                      Eu zic sa mergi la finante si sa spui ca ai nevoie de o adeverinta ca motocicleta a fost radiata. Si mergi la politie si o radiezi. Dupa aia, daca reusesti, totul decurge normal, ca o inmatriculare obisnuita. Motocicleta are revizie valabila, ceva de genul asta? Ca n-am motocicleta, nu stiu cum e.

                      Comment


                      • #12
                        Nu are nici itp nici asigurare! Astazi a fost asta de la care vreau eu sa o cumpar si inca nu am vorbit cu el la telefon sa vad ca ce a facut! Asa i-am zis si eu sa ia contract+carte+talon si sa le spuna lu aia care e faza. Gen el a cumparat mobra si pe urma el a plecat din tara si ala i-a radiat-o din circulatie, gen a dat-o la remat! Ca si astia pe net au luat-o razna cu preturile, au impresia ca vand mine de aur nu 'neste mobre vechi de 10-13 ani

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google