Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Eşti de acord că vei fi obligat să nu mai "greşeşti"? Şi vei căsca ochii la semaforul ăla, care are rolul lui? Ăsta e şi scopul...

    Mie de altceva mi-e teamă şi anume că tot plebea va suferi, în loc de cocălari.
    Last edited by ursamajor; 23 September 2013, 15:45.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • #92
      Ok. Imi dau seama ca am de-a face cu un exemplar perfect al rasei umane care nu are cum sa greseasca.

      Eu, muritor de rand si supus "greselilor neintentionate", ma vad nevoit sa ma retrag din discutie.

      Originally posted by ursamajor View Post
      Mie de altceva mi-e teamă şi anume că tot plebea va suferi, în loc de cocălari.
      Hai ca parca ti-a venit mintea la cap.
      Last edited by vitriol; 23 September 2013, 15:47.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #93
        Originally posted by Razvy View Post
        Pariu? Daca judecatorul vrea, o poate lua in considerare ;)
        Sun multe camere de bord care mictioneaza pe camerele militiei la calitate video. Ask JRewing.
        De unde le scoti stimabile? Arata-mi o sentinta unde s-a luat in calcul o astfel de camera si o mananc!

        Originally posted by ursamajor View Post
        Ţi se pare argument când un anume spune că "se pişă pe camera ta"? Mă rog, a vrut să pară mai cultivat, deşi micţiona nu figurează în DEX. E o forţare a substantivului micţiune.
        N-am adăugat că nici nu cunoaşte româna... iar pentru un moderator e un "must have". Părerea mea.

        PS: studiază şi postările celuilalt înainte de a o face pe avocatul.
        "A mictiona" este folosit des in limbajul de specialitate medical.
        Totusi, nu ar trebui sa vorbim despre legislatie?

        Originally posted by vitriol View Post
        Ok. Sa admitem si varianta ca se greseste si se trece pe rosu (un rosu imediat dupa galben, nu unul plin), ti se pare normal sa lasi un om fara paine pentru doi ani? Vorbesc despre cei care traiesc din condus, iar aici nu ma refer doar la soferii profesionisti, ci si la cei carora li se cere permis de conducere la angajare.

        Oricaruia dintre noi i se poate intampla sa greseasca si sunt de acord cu o luna pe bara si o amenda mai mare, dar 2 ani mi se pare o aberatie. In plus de asta, dupa doi ani in care n-a mai condus il lasi liber pe strada sa invete sa conduca iar. Apoi iar greseste si tot asa, pentru ca o sa-i ia ceva timp sa se adapteze, nu?
        Da, mie imi pare normal sa-l lase 5 ani fara carnet.
        Adica el trece pe rosu, ca uite lucreaza, si ma omoara pe mine prostul care trece pe verde.
        Sa-i dea 100 de ani fara carnet.
        Toleranta mare pentru lucruri mici duce la porcarii majore.

        Eu tot n-am inteles de unde toleranta asta cu cei care au joburi folosindu-se de carnet. Daca ai job ce tine de carnet, atunci mergi dracului regulamentar. Nu face tu pe smecherul, ca ai tu treaba si castigi o paine. Eu mereu trebuie sa las taximetristi, curieri si alte specimene in fata mea, ca ei depasesc coloana la semafor. Dar eu nu pierd timp si bani? Eu de ce nu depasesc coloana la semafor? Daca eu nu ajung la o intalnire, e posibil sa piarda alti 100 de oameni de pe urma mea. ASta nu-mi da dreptul sa merg pe contrasens cu faza lunga, 200 km/h in oras, avarii si eventual stroboscoape?
        Last edited by Cezar; 23 September 2013, 16:04.

        Comment


        • #94
          Sper ca realizati ca asemenea legi aberante, corelate cu situatia reala, nu ar duce decat la si un mai mare haos. Ai nostri nu aplica legile astea, asa cum sunt acum, dar altele mai dure? E problema unui cerc vicios care pleaca de la dramul de moralitate fata de societate si se termina cu judecatorul care da doi an cu suspendare pentru omor din culpa, desi soferul in speta nu avea voie sa conduca.
          Realitatea e ca sistemului nu-i pasa de mortii de pe sosele sau politistii care risca sa fie batuti de bizoni, pentru ca nu sunt protejati de lege. Totul e o mascarada ieftina, o spoiala, un pres aruncat peste o groapa de gunoi. Asa ca, pana la a considera ca doi ani pe bara pentru un rosu este o problema ardenta, mai sunt o gramada de rezolvat.
          Last edited by darksid3; 23 September 2013, 16:15.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #95
            Mister, eu vorbeam aici mai mult de greseala politistului, care, ce sa vezi, nici el nu este un exemplar perfect al speciei umane si o sa interpreteze cum o sa vrea el secunda aia dintre galben si rosu.
            Tu de cate ori franezi tare cand vezi ca e galben, atunci cand te uiti in oglinda si vezi ca ai o coloana mare de masini in spate?

            Tu reduci discutia doar la cocalarii care trec pe rosu in mod constient pentru ca au impresia ca strada e a lor. Eh, ce sa vezi, mai sunt si alti oameni care circula pe strada, dar pe care nu ii observi pentru ca isi vad de treaba lor si nu ies din tipar.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #96
              Originally posted by Cezar View Post
              "A mictiona" este folosit des in limbajul de specialitate medical.
              Poate "a urina" (cuvântul ceremonios românesc), altfel, scuză-mă, ai dat peste medici idioţi. Deşi nu prea cred.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • #97
                Corect ce spui ursa. Eu iti ziceam ce se intampla real in mizeria medicala, ca doar fac parte din ea

                @vitriol: Eu unul nu franez tare si merg relativ incet in oras, mai ales la ore de aglomeratie cand e clar ca o viteza mai mare poate produce accidente.
                Totusi, sa inteleg ca aici discutam despre o alta aberatie in condus: cand vezi semaforul verde bagi picioarele in pedala de acceleratia si speri sa nu se faca rosu. Daca s-a facut galben, aia este, trecem Nu?
                Politisti mizerabili sunt peste tot, ca doar tot de aici sunt. N-au fost adusi niste roboti nemti sau americani. Evident ca se vor folosi de puterea ce i-o da legea de a mai scoate un banut, ca doar e "descurcaret".

                @darkside: eu de foarte mult timp am sustinut ideea de a se mari si asprii controlul si aplicabilitatea legilor, nu cresterea taxelor si a amenzilor. Pt ca asta nu face decat sa se sporeasca evaziunea si spaga.
                Last edited by Cezar; 23 September 2013, 16:49.

                Comment


                • #98
                  Ziceam de momentul cand se pune galben si chiar nu mai ai ce sa faci. Ce, spanac, mah, e atat de greu de inteles? Sau voua chiar nu vi se intampla niciodata?

                  Originally posted by Cezar View Post
                  Politisti mizerabili sunt peste tot, ca doar tot de aici sunt. N-au fost adusi niste roboti nemti sau americani. Evident ca se vor folosi de puterea ce i-o da legea de a mai scoate un banut, ca doar e "descurcaret".
                  Hai pă (ursamajor, sa stii ca "pă" este intentionat) cuvantu' tau! Pai si eu ce, dracu', zic aici de mi s-a acrit?
                  Last edited by vitriol; 23 September 2013, 16:52.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #99
                    Daca eu sunt cu botul in intersectie si cade galben, n-am cum sa franez, ca deja sunt angajat in intersectie de pe vremea cand era verde.
                    In schimb daca vad galben si o calc, ar trebui sa vina cineva sa-mi dea cu bulanul peste piciorul drept, sa nu mai calc acceleratia asa de tare data viitoare.

                    Iar legat de politisti, lepre sunt peste tot, in toate domeniile.
                    Insa nu sunt toti asa.
                    Problema este ca acum, eu unul, cred ca va creste numarul lor. Ar fi prea multa spaga de ratat, si e pacat

                    Comment


                    • Nu, ca nu renunt.

                      Nu esti cu botul in intersectie cand se pune galben, ci esti la 3-5 metri in spatele semaforului. La 50 km/h, nici cu "porşu" (ursamajor, e intentionat sa stii, se scrie Porsche-ul - in caz ca aveai dubii ca n-as stii cum se scrie) nu mai apuci sa opresti.

                      Ia-ti-o p-asta! Ce faci?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Te duci pe galben!

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Nu, ca nu renunt.

                          Nu esti cu botul in intersectie cand se pune galben, ci esti la 3-5 metri in spatele semaforului. La 50 km/h, nici cu "porşu" (ursamajor, e intentionat sa stii, se scrie Porsche-ul - in caz ca aveai dubii ca n-as stii cum se scrie) nu mai apuci sa opresti.

                          Ia-ti-o p-asta! Ce faci?
                          Daca se pune galben cand spui tu, atunci tu ai trecut pe verde, nu pe galben.
                          In cazul pe care l-ai spus evident ca mergi mai departe.
                          Insa daca tu vezi ca-i galben, ai semaforul in fata la 2m, franezi, nu accelerezi.

                          Comment


                          • Tindeti sa dati un sens de can-can acestui thread. Fiecare caz este particular. Orice infractiune trebuie sa fie probata. PV degeaba este intocmit legal daca nu are temeinicie. Rog a se citi OG2/2001 si legea in baza careia ai fost santionat. Am intalnit politisti vai steaua lor si am fost chiar abuzat de catre ei. Era cuvantul lor impotriva cuvantului meu. Le-am desfiintat procesele verbale in instanta de unul singur. Iar chestia asta m-a facut sa fiu si fin cunoscator al legii. Nu o incalc dar imi dau seama ca o pot face oricand si daca am parte de un prostovan scap lejer. Tocmai aici este partea unde politia trebuie sa lucreze, la furnizarea de probe incontestabile.

                            Cum pare un astfel de politist care are ochiul soacrei si vede semaforul pe invers cand ii pui in fata filmarea din masina ta cu intrarea in intersectie? Care nu era rosie ci verde-portocaliu. I-o dai pentru abuz in serviciu in baza probelor sau nu?

                            Concluzia mea este: AI INCALCAT LEGEA? DACA DA SE PROBEAZA ACEST LUCRU IN FATA JUDECATORULUI? Daca nu atunci la revedere, politia sa puna mana sa-si perfectioneze modul de constatare, ca in tarile civilizate. Nu sa stea papagalul dupa colt, tu ai ditamai zebra si omul la inceput in stanga, apoi politistul sa spuna a n-ai acordat prioritate. Cand am dat examen cu politist pentru carnet eram pe Magheru, de pe Enescu am facut la dreapta pe Magheru inspre Romana punand frana incadrat pe prima. Politistul se uita la mine si-mi spune, aplici legea bine, dar tu nu vezi ca aia sunt la o distanta de 10 metri in partea cealalta? Totusi sa fluidizam si traficul, nu sa stea 50 in spatele tau pana vin pietonii. Si era capitan(us) de politiei. Omul chiar era OK. Nu poti astepta 10 metri pe pieton, ca nu i-ai dat prioritate inseamna ca el s-a oprit din mers. La fel si pentru mers, aprinderea stopurilor unei masini inseamna ca in fata se intampla ceva, i-as arde pe aia care intra pe cedeaza si-ti taie fata in 10 metri. Faptul ca ai aprins becurile inseamna ca l-ai evitat sau ai prevenit evenimentul

                            Comment


                            • "In cazul pe care l-ai spus" intri in intersectie pe galben si pana ajungi sa iesi se pune rosu. Politistul o sa spuna ca ai trecut pe rosu.

                              Al caz: trebuie sa faci stanga in intersectie, stai cu semnalul pus si le cedezi trecerea celor care vin din fata, dar intre timp se pune rosu. Chiar daca tu esti deja in intersectie, politistul poate sa spuna ca ai trecut pe rosu.

                              Eu zic aici de ce mi s-a intamplat, nu vorbesc despre ce visez noaptea.

                              Eh, uite d-aia nu sunt de acord sa se stea 2 ani pe bara pentru ca vrea un Garcea.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Al caz: trebuie sa faci stanga in intersectie, stai cu semnalul pus si le cedezi trecerea celor care vin din fata, dar intre timp se pune rosu. Chiar daca tu esti deja in intersectie, politistul poate sa spuna ca ai trecut pe rosu.
                                "Pravda" spune clar cum se interpretează acest caz.


                                Pe vremea când am făcut eu şcoala de şoferi se vorbea de "conducere preventivă" şi viteză redusă PLEOP (până la limita evitării oricărui pericol). Dacă ar fi interpretate cu bună credinţă prevederile codului rutier, n-ar trebui să te surprindă galbenul în intersecţie... Că tot "vrem o ţară ca afară", pe-acolo n-am văzut zurlii d-ăştia care forţează VOIT semaforul, apoi invocă faptul că, vezi Doamne, n-au putut opri în siguranţă, că aveau 50 la oră. Pentru ăştia e bună noua prevedere.
                                Ciudat, eu am un mers mai sportiv, dar niciodată n-am forţat semaforul. Şi-o spun că se poate.

                                vitriol, las-o-n baltă cu parantezele şi calcă frâna în locul acceleraţiei.
                                Last edited by ursamajor; 23 September 2013, 18:35.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google