Am luat amenda desi purtam centura de siguranta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat amenda desi purtam centura de siguranta

    In data de 21 am luat amenda pentru centura, era un politist de la rutiera si un politist de la politia locala(evident cu masina de la politia locala), am refuzat sa semnez procesul verbal iar problemele sunt urmatoarele:

    -Aveam centura pusa si eu si pasagerul iar politistul a zis ca nu il intereseaza, sa fac contestatie.

    -Ca martor a semnat politistul comunitar.

    -Si la alte mentiuni politistul comunitar a scris astfel : ,,Am Gresit. Refuz sa semnez".

    Vi se pare normal? Ce parere aveti despre asta ?
    P.S. Oricum fac contestatie !
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

  • #2
    Pai cum ai luat amenda pt centura, daca o aveai pusa?
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Uite asa simplu Prestige .. I-am si zis .. Mai nene esti CHIOR ?? NU VEZI CENTURA ? la care politistul .. Nu ma intereseaza faceti contestatie .
      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

      Comment


      • #4
        Sincer,,nici eu nu inteleg cum poti lua amenda pt centura daca ambii pasageri o aveau pusa!?

        Ps,,eu mai degraba cred ca nu aveai centura pusa,,ai vazut gaborul si ai tras-o repede.
        Apoi l-a deranjat si raspunsul tau..cum sa ii zici unui gabor "MAI NENE,,,ESTI CHIOR?"
        Last edited by Ivan Marian; 2 April 2013, 17:30.

        Comment


        • #5
          Au pus centura cand au vazut politia.

          Comment


          • #6
            Deci va rog frumos nu va dati cu parerea in necunostinta de cauza . Aveam centura de cand plecasem din fata blocului .

            P.S. Referitor la faza cu ..Bai NENE.. Esti chior" .. este clar ca nu i-am spus asa pentru ca pana la urma am cei 7 ani de acasa.
            Last edited by xplood; 2 April 2013, 17:35.
            http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

            Comment


            • #7
              Atunci fa contestatie daca tu zici ca aveati centura pusa din fata blocului!
              Dar trebuie sa si dovedesti asta si sa combati cele zise si scrise de politai si de comunitar.

              Comment


              • #8
                Fa contestatie. Cuvantul lui impotriva cuvantului tau. Nu mai ai multe zile pana cand poti depune contestatia.
                Aveaii de plata 70 de lei in 48 de ore. Dupa ce o sa pierzi in instanta, o sa ai 140 de lei de plata.

                Oricum, nimeni in tara asta nu a luat amenda pentru centura dar el sa aiba centura pusa.

                Dar trebuie sa si dovedesti asta
                N-ai cum dovedi.

                Comment


                • #9
                  Eu am ramas fara permis o luna pentru ca "nu am dat prioritate pe trecere" desi nu era nimeni, basca chiar politistul in cauza ma directiona, el fiind chiar pe trecere, adica trebuie sa fii cretin sa nu dai prioritate de fata cu politistul. Mai era o persoana in dreapta, intrebandu-se la unison cu mine, despre ce pieton a fost vorba Deci nu va mirati ca altii iau amenda din NIMIC, pentru ca e o practica comuna in ROmania, depinde cat de ghinionist esti in acel moment.

                  PS: Eram cu masina de serviciu, o Dacia Supernova pe vremea aia, ca altfel, daca eram cu masina personala, nu avea curaj sa ma opreasca.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    Martor il am pe cel care a fost cu mine in masina, iar din cate stiu eu celalalt agent fie de la circulatie fie de la comunitari nu are voie sa semneze ca martor, martor se ia o persoana intamplatoare .
                    Si pana la urma, la alte mentiuni scrie ,,Am Gresit. Refuz sa semnez" pai va intreb logic daca am gresit de ce nu as semna ?
                    Are voie sa scrie acolo in numele meu ..Am Gresit" ?

                    @mr. K dar el cum dovedeste ca nu aveam?
                    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                    Comment


                    • #11
                      Nota bene - obligatia de a demonstra ca NU AI PURTAT centura este a politistului.
                      (cel care acuza trebuie sa dovedeasca, nu invers .... ei incubit probatio qui dicit non qui negat, sau ma rog, cam asa era principiul in latina)

                      Nu are voie sa scrie acolo decat ce ii spui tu. Poti contesta pentru:
                      - sanctionare abuziva (ai purtat centura)
                      - nu ti s-a permis sa formulezi obiectii (daca este asa)
                      - lipsa martor (nu stiu daca cei de la politia animalelor sunt Ok ca martor)
                      - poti cere in instanta ordinul de serviciu pentru data/ora respectiva
                      - sa mai zica si altii
                      - in primul rand trebuie sa faci urgent o plangere la comandantul unitatii din care face parte respectivul.

                      Sincer mi-e greu sa cred ca te-a sanctionat pt nepurtarea centurii in conditiile in care o purtai, gandeste-te ca daca ar face asta zi de zi si ar aduna 50-100 de contestatii in decurs de 1-2 luni, ar avea o mare problema.

                      Totusi, e posibil sa i se fi sculat lui sa te sanctioneze si si-a facut norma. Acum, tu stii ce e mai important pentru tine - 70 lei pe care nu i-ai platit cat ai avut ocazia, 140 pe care oricum o sa ii cam platesti ------ in raport cu principiile tale (eu unul nu as lasa de la mine in cazul de fata - i-as face reclamatie care sa ramana inregistrata, macar asa nu isi va mai permite sa sanctioneze deampulea si pe altii, sau ma rog, nu foarte des).
                      Last edited by kissfm; 2 April 2013, 19:02.

                      Comment


                      • #12
                        ce dracuu te tiganesti pt 70 de lei....da-i dracuu)

                        Comment


                        • #13
                          70 de la unu 70 de la altu ;)uite asa se fac banii , te-ai gandit ca unii oameni nu au timpu necesar sa umble sa ii dea pe ei in judecata ?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Eu am ramas fara permis o luna pentru ca "nu am dat prioritate pe trecere" desi nu era nimeni,
                            ..Pai vezi,,deaia e bine sa mai ai dupa tine o camera auto in bord,,sa dovedesti magarii din astea.
                            E posibil sa fi facut ala un abuz,nu zic NU,dar e greu de dovedit..dar cu o camera auto e muuult mai usor.
                            Acum o sa spuneti ca nu e omologata,,ca nu se i-a in considerare,,,bla bla bla.
                            Dar in fata unei instante sigur se va tine cat de cat cont de ea acolo unde magaria e destul de clar afisata video/audio pe monitorul alora.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by xplood View Post
                              Martor il am pe cel care a fost cu mine in masina, iar din cate stiu eu celalalt agent fie de la circulatie fie de la comunitari nu are voie sa semneze ca martor, martor se ia o persoana intamplatoare .
                              Si pana la urma, la alte mentiuni scrie ,,Am Gresit. Refuz sa semnez" pai va intreb logic daca am gresit de ce nu as semna ?
                              Are voie sa scrie acolo in numele meu ..Am Gresit" ?
                              Daca nu ti-e ruda, martorul e bun, cu el si cu un avocat la fel de bun poti castiga procesul. Ce fac ei sunt stereotipuri stiind dinainte ca e greu sa dovedesti contrariul.
                              La rubrica "alte mentiuni" trebuia sa scrie ce-i dictai tu si apoi semnai de luare la cunostinta, martorul sa spuna in instanta ca nu tu ai dictat ceea ce s-a scris la rubrica "Altem mentiuni".

                              Originally posted by xplood View Post
                              @mr. K dar el cum dovedeste ca nu aveam?
                              PVCC-ul se bucura de prezumtia de legalitate deci ei nu trebuie sa dovedeasca nimic-tu trebuie sa dovedesti totul.
                              Last edited by Cromatic; 2 April 2013, 20:55.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google