Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pt ce sa platim roviniete pt drumurile lor proaste si infundate. Vorbiti de autostrazile dupa afara. Unii ati si circulat pe ele. Nu observati ca sunt ozn-uri fata de ce avem noi pe aici. Cred ca 90% din taxa se duce la baietasii astia care se plimba cu veyron de un MILION DE EURO sau alte masini de acest gen. In concluzie pt ce se ofera e mult si asa.

    Comment


    • Pai de ce sa mai platim si celelalte impozite dupa logica ta? Ca tot atat obtinem.
      Am observat ca romanii tac supusi si rabda. De pe vremea dacilor nu am mai avut decat rare rabufniri (Stefan cel Mare, Mihai Viteazul). In rest, subjugati de turci am platit biruri, am fost iobagi pentru boierii de ce detineau totul, comunistii ne-au tinut in saracie in timp ce alte tari (chiar si din cele comuniste) prosperau, iar dupa 1989 promovam furtul pe fata de la buget dupa reteta: furam ca si asa cei care ne controleaza (curtea de Conturi) e subordonata noua (Parlamentului).
      La miting la Guvern pe 19 mai s-a mancat mult si degeaba (am fost din solidaritate, mama e pensionara), apoi s-a lasat totul deoparte cu palide zvacniri, de maxim 3000 de oameni.
      Si referitor la rovigneta, asta e nimic pe langa banii dati pe alte impozite, pentru care nu primim mare lucru in schimb (cum ar fi contributia la sanatate).
      Romani treziti-va! Ca Guvernul mai imprumuta vreo 10 miliarde de epuroi de la FMI sa-i sifoneze d-na ministru Lenuta.
      De rovinieta nu mai spun nimic, chit ca cei dinaintea mea stau vad prin Bucuresti si pana la Brasov merg cu elicopterul si nu-i controleaza politia la acte.

      Comment


      • eu de 2-3 ani nu imi mai iau rovinieta ...
        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

        Comment


        • Ma rog, e treaba ta. Dar extrapoland, pe noi cetatenii nu ne-a durut capul de furtul din banii publici ca "cica fura de la stat". De fapt statul suntem noi. Tu in ultimii 2-3 ani nu ai platit, inca vreo n... nu au platit, unii dintre noi au fost corecti/prosti, zi-ne cum vrei, si am dat banutii. Din ce s-a strans (mai putin) s-a mai si furat si nu a ajuns nici pentru gauri si uite asa a mai trecut un an.
          In rest, pariu ca si cei care nu platesc au pretentii. Lasati-ne pe cei care dam banii sa avem pretentii. Mai aveam o cunostinta care lucra in Italia de 5 ani si avea pretentii in Romania. L-am trimis sa faca gat la Roma, ca el acolo lucreaza in beneficiile statului italian, nu isi macina nervii pe guvernul asta super profesionist de pe la noi. Stiu, noi romanii suntem popor de baieti destepti. Probabil de aia ne si descurcam asa bine ca natiune si ajungem la faliment, ca fiecare e pentru el.

          Comment


          • @cris_iasi: vorbeste in nume personal: eu nu fur, nici macar de la buget. Si furtul de la buget nu e "la liber" - e numai pentru lei, cateii nu au loc. Asa au facut mereu, asa fac si acuma alde Base, Boc si cine a mai fost pe la putere: striga in gura mare "Toti furam! Si voi ati furat!" - nu se refera la mine, ci la ei.

            Comment


            • cum e cu rovigneta? poti sa circuli fara ea doar in oras nu? daca iesi din oras ai nevoie de ea, chiar daca esti in judetul de resedinta, nu?
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • Teoretic e asa:daca orasul e traversat de drumuri nationale, atunci acele drumuri sunt finantate si intretinute de compania de drumuri nationale, deci ai nevoie de rovinieta. In judetul de resedinta si in orice alt judet ai nevoie de roviniete doar pe drumurile nationale, nu si pe cele judetene sau comunale.
                Dar n-am auzit pe nimeni oprit in oras si intrebat de rovinieta.
                @ParuLuScorilo, furtul e si in cazul in care cetatenii se sustrag intentionat sau nu de la plata a ceva. Civilizatia inseamna acceptarea tuturor drepturilor si a obligatiilor aferente intr-o societate.
                Parerea mea: Dany_DNY a furat in ultimii 2-3 ani, nu de la stat ci de la toti cei care a platit rovinieta. Adica noi astia care am fost luati de fraieri.
                Uite ce zicea cineva inainte: "in mod normal trebuie sa avem rovinieta!este o taxa pentru ca folosim drumul,oricare este situatia acestuia!"
                Deci cand folosesti ceva si nu platesti se cheama furt. Doar ca stai linistit, ca e de la stat.
                Last edited by mr.K; 14 June 2010, 10:26.

                Comment


                • Furt e si cand umbli la compozitia asfaltului si contractele paguboase si deturnarea banilor din fonduri publice. Oricum nu poate face nimeni concurenta Statului la furaciune. Deci personal am fost furat si voi fi furat in continuare.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Cat mai costa rovignet pe o saptamana ? ....sau care perioada minima pe care se poate face ?
                    sigpic

                    Comment


                    • Aproximativ 17 ron. Cea mai mica perioada e de o saptamana.
                      Revenind la topic, in 5 ani am platit rovigneta doar 3X o saptamana si 2X o luna. Mai urmeaza acum una de o sapt ca plec la mare. Daca statul ne fura noi de ce sa platim tot timpul?

                      Comment


                      • De aia trebuiau sa fie la miting in fiecare zi cateva zeci de mii de oameni. Nu ajunge sa ne exprimam frustrarea pe net. Eu am condus 10 ore in ziua aia dus-intors Iasi-Bucuresti, eram intr-o zi de concediu. Bucurestenii, ploiestenii, cei din Giurgiu ca sunt aproape, trebuie sa fie cat mai multi la Guvern, sa auda si ei ca nu mai suntem atat de rabdatori.
                        Sa avem si noi pensii, salarii, drumuri ca tot era vorba pe care sa mearga si jaful ala de masina din avatarul meu fara sa ramana fara toba, spoilere.

                        Originally posted by Bad_Wolf View Post
                        Cat mai costa rovignet pe o saptamana ? ....sau care perioada minima pe care se poate face ?
                        Rovinieta pe 7 zile nu e 17 lei ci 12,5 lei aproximativ, cea pe 30 de zile e apox 29 lei. Cea mai avantajoasa e cea pe 12 luni -cam 115 lei. Ne referim la autoturisme, cei cu TIR-uri oricum isi cumpara roviniete false.
                        Iar cei care au masini noi cu numere rosii, merg cu autorizatia si sunt scutiti de rovinieta pe o perioada de 30 de zile.
                        Last edited by mr.K; 14 June 2010, 10:38. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • @cris_iasi: nu pricepi ca eu nu ma "sustrag intentionat sau nu de la plata a ceva"? Am mai spus: pana si rovigneta o am platita pe tot anul, mereu, desi din toamna nu am mai iesit cu masina din Bucuresti. De prost, cred, ca vad ca altii nici nu concep ca exista si oameni care nu se "sustrag intentionat sau nu de la plata a ceva".

                          Comment


                          • Nu am zis de tine personal, vorbeam la nivel general. Nu am acuzat pe nimeni, eu am fost acuzat. Si bine, fie cum zici, lucrez la Rompetrol, Compania de drumuri si la Ferrari.
                            Mi-am luat rovinieta pentru ca folosesc drumurile, sunt un om corect si as vrea sa fie cat mai multi ca mine. Probabil ca nu va fi asa, dar o sa mor idealist. Sau in alta tara, desi mie imi place tara mea.

                            Comment


                            • Asta spun: nu mai vorbi in felul asta "la nivel general", ca de aia o luam cu totii in mana, am fost indoctrinati cu prostia asta: "toti furam". Surpriza! Nu furam cu totii, exista si oameni, surprinzator de multi, care nu fura.

                              Comment


                              • Bun, va astept la urmatorul miting la Bucuresti. Ca sa nu ramanem cu ideea ca nu fura nimeni, desi toti ciupesc.
                                Pentru a putea sa ne crestem copii fara boci, helene, basesti etc. si sa nu trebuiasca sa le platim medicamentele parintilor la batranete, dupa ce au bifat 35-40 de ani de munca si sunt luati la misto cu niste pensii marete. Nu e vorba ca ar veni altii mai buni, ideea e sa invete sa le fie frica de popor. Vezi Grecia, Portugalia, care au cetateni cu sange in vene.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google