Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu mai zic la lume la misto ca s-a scumpit rovigneta de cand cu tva'u de 24%(dar odata cu tv-a crescu euro si na) . Eu circul pe Dn1 , intre Ghermanesti si Bucuresti , rar mai merg si spre Sibiu/Brasov . De cand am permis din 2008 mi-am facut rovigneta (2 pe 1 an eu ) si ce a mai facut tata inainte , nu am mers fara ea , itp sau mai stiu eu ce . Dar am un amic care nu a mai facut itp, si nici rovigneta de vreo 3-4 ani si nu l-a intrebat nimeni de sanatate pana acu . cris_iasi daca lucrezi la Rompetrol sa vezi cand iti vine cineva cu rovigneta pentru tir cu 5 axe si vrea pe 1 an ;)) (5000 si ceva de ron acum ) . Sau sa vezi cand iti cere pentru autoutilitara pentru 1 an si iti plateste cu fise de 50 de bani .

    Comment


    • @Nimeni stiu si eu pe unu care era zmeu si nu cumparata rovignete pe principiul "ce ma sunt fraier".... si sa vezi tu ce fraier a fost cand a fost intrebat de un nenea cu cascheta de existenta ei------> amenda mai mare decat contravaloarea ei pe ultimii 4-5 ani.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Nimeni View Post
        . cris_iasi daca lucrezi la Rompetrol sa vezi cand iti vine cineva cu rovigneta pentru tir cu 5 axe si vrea pe 1 an ;)) (5000 si ceva de ron acum ) . Sau sa vezi cand iti cere pentru autoutilitara pentru 1 an si iti plateste cu fise de 50 de bani .
        Daaaaaaa............. nu lucrez la Rompetrol. Doar alimentez de la ei. Si nu poti face plati in numerar mai mari de 5.000 de lei legal catre un furmizor, intr-o zi. Si nu te teme, TIR-urile nu prea cumpara pe un an de la statii de carburanti, iar cand o fac, se plateste cu virament bancar, CEC.
        Iar cu rovinieta, stai fara grija, pana nu o patesti nu te inveti. Mai era un nene la TV,care condusese 20 de ani fara permis. Te risti?
        Nici eu nu m-am invatat minte pe o portiune de cativa km cu restrictie la 60km/h, inainte de Iasi si mergeam cu mult peste viteza asta, ani de zile. Pana m-a ciupit un radar in mers si de atunci las pe toata lumea sa ma depaseasca, ca sunt si banii buni in buzunar. Am ramas macar cu carnetul, ca eram cam la limita.
        Last edited by mr.K; 5 July 2010, 07:56.

        Comment


        • Rovigneta pe un an si mereu la termen...imi place sa fiu in regula si sa nu am palpitatii cand sunt oprit de cascheti.

          Comment


          • yrman amenda daca nu ai e 500ron . cris_iasi cunosc specimene destule (si ma feresc de ele ) care conduc fara permis , mai si beau ..... Legat de plati , nu stiu cum e treaba dar la o benzinarie a venit cineva cu flota , si sa faca rovigneta pentru fiecare masina in parte (50 la numar si pe 1 an la fiecare) si a platit cash 50% si 50% cu cardul .

            Comment


            • Cine a facut recent rovigeneta si imi poate spune ce scor mai are?Pe tot anul...duminica imi expira.
              sigpic

              Comment


              • @valeriu -pe 12 luni e 121.86 lei.

                Originally posted by Nimeni View Post
                yrman amenda daca nu ai e 500ron . cris_iasi cunosc specimene destule (si ma feresc de ele ) care conduc fara permis , mai si beau ..... Legat de plati , nu stiu cum e treaba dar la o benzinarie a venit cineva cu flota , si sa faca rovigneta pentru fiecare masina in parte (50 la numar si pe 1 an la fiecare) si a platit cash 50% si 50% cu cardul .
                Si eu ce am zis? Ala a avut 50 de bibiuri, autoturisme probabil, cam 60 de milioane de lei vechi si nu putea plati cu cash totul ca e interzis sa depasesti un plafon de 50 milioane lei vechi de cash catre un furnizor/zi, de aia a platit si cu cardul, unde e nelimitat (bani sa ai pe card sau limita de creditare).

                Comment


                • Tarif rovignete

                  http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52 sau http://www.roviniete.ro/roviniete-online.php acest site este autorizat de CNADNR
                  sigpic

                  Comment


                  • Cu 2 precizari: daca iei 500 lei amenda ca nu ai rovinieta trebuie sa platesti si 28 de euro ca tarif de depagubire, rovigneta pe un an. Asta pe langa rovigneta propriuzisa pe care tb sa ti-o achizitionezi. Fara dovada platii celor 3 sume nu primesti certificatul de inmatriculare inapoi. (adica 500+121.86 despagubirea+121.86 rovigneta ce va fi valabila in viitor). Cam scumpa distractia.
                    A doua: site-ul cu rovignete on line implica o perioada de 2-3 zile de asteptare sa va vina prin posta, mai bine sa o cumparati de la orice benzinarie (fara Lukoil cred) sau oficiu postal/sectie de drumuri nationale.

                    Comment


                    • in ziua de astazi a umbla ilegal te costa rau la buzunar. politia rutiera are ca prioritate masinile cu numere rosii, straine, in special cele de bulgaria si masinile modificate (tuntate) mi-a zis un politist in timp ce imi aplica o amenda

                      Comment


                      • Se poate plati rovineta daca nu ai inmatriculat inca masina?

                        Comment


                        • Nu este nevoie.

                          Comment


                          • Daca nu ai inmatriculat masina,nu ai nevoie de rovigneta.Circuli cu numerele provizorii,ca daia le-ai platit!

                            Comment


                            • Originally posted by petrica View Post
                              Se poate plati rovineta daca nu ai inmatriculat inca masina?
                              Explicatia completa e:
                              -Daca ai numere rosii pe o masina nou fara carte de identitate, circuli fara rovinieta.
                              -daca ai numere rosii dar masina e veche, radiata din Romania si trebuie sa o reinmatriculezi, ai carte de identitate si trebuie sa ai rovinieta.
                              -daca ai numere rosii dar masina e veche, adusa din strainatate si trebuie sa o reinmatriculezi, nu ai carte de indentitate,circuli fara rovinieta. Dar atentie, nu mai mult de 30 de zile, ca mai stiu eu cazuri cand se reinnoiesc numerele rosii pe termene lungi ca nu are omul bani de taxa sau pur si simplu vrea sa o vanda.

                              Comment


                              • Update legislatie rovinieta:

                                De la 1 octombrie rovinieta se va emite electronic, fara a se mai pune accent pe autocolant.
                                Se vor monta camere video si pe baza unor programe de recunoastere video in conexiune cu bazele de date ale Politiei, ARR-ului si CNADNR-ului se va cauta dupa numerele de inmatriculare de pe masina existenta/lipsa rovinetei valabile pentru acel numar de inmatriculare.
                                Se vor emite procese verbale de contraventie si se vor trimite prin posta, acasa la proprietarul trecut in baza de date a politiei. Paralel, se vor desfasura si controale din partea echipajelor dotate cu tehnica de verificare a tututor datelor din bazele de date ale institutiiilor amintite mai sus.
                                Rovinietele emise pana cum vor fi migrate in baza de date nou creata, deci nu va faceti griji ca aveti rovinieta de tip vechi.
                                Toate bune si drumuri fara amenzi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google