Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • darksid3, hai sa concluzionam.Oricat ai vrea tu sa eviti amenda fac pariu ca nu o sa scapi.
    Una e o banala amenda de viteza/rovigneta,iar alta mancare de peste este o nedezvaluire a identitatii/protejarea unei anumite persoane, care cred ca stii si tu cat de grav este.
    Iar la cea de-a 2a amenda ajungi foarte usor daca nu trimiti datele inapoi.Adica asa a fost pana acum,asa cred ca se va intampla si cu amenzile pentru rovignete.

    Comment


    • Costrangerea aia de care vorbesti Niki este perfect legala cel putin la notariate,,este o ordonanta data de guvern...La politie la fel...Vecinul meu de usa vinde si cumpara masini si crede-ma ca si eu am ramas surprins de ce mi-a zis,,,,au o baza de date comuna si acolo se gaseste dosarul fiecaruia,,care este rau platnic sau bun platnic.

      Si sa fim seriosi ca sistemul informatic creste vertiginos si in Romania,,,si a luat amploare in tot mai multe institutii ala statului.

      Daca nu va convine ,,va duceti la Haga!!

      Comment


      • @CataliNNNL: Vad ca nu vrei sa intelegi ceva foarte simplu: NU ai cum sa ajungi nici la amenda de clasa XVIII daca nu exista DOVADA ca ai PRIMIT in prealabil ceva. DOVADA = semnatura de primire a recomandatei si nu au trimis mereu recomandate ci le bagau in cutia postala pur si simplu. E, pe chestia asta, 90% dintre amenzile radar prin camere fixe nu sunt platite si ASA RAMAN, chestie spusa de Politia Rutiera nu de mine.


        @IvanMarian: Daca citesti cu atentie ce-am scris afli ca amenda se da in urma unei semnaturi a PV-ului. Semnatura se da ori direct pe PV ori la recomandata venita prin posta. Cat timp nu exista dovada de aducere la cunostinta, PV-ul e nul si se prescrie dupa 30 de zile.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • La notariate da, stiu. La politie insa nu e asa. Mi'am schimbat CI de curand si nu m'au intrebat nimic de amenzi...
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Poate in Bucuresti este sistemul..nu stiu in alte localitati.

            Si Dark,,,sa te lamuresc...Eu unul am fost curier la MailMan 9 luni de zile si duceam instintari de la Rci Leasing,Tbi Leasing,diferite banci,,etc.
            Cine nu vroia sa semneze,,adica sa refuze primirea amenzii de orice fel,,,eu scriam pe plic si pe foaia din firma cu numele fiecaruia ca REFUZA PRIMIREA.
            Apoi returnam plicurile la Mail Man,,iar MailMan la firma/banca/institutia respectiva ce a trimis plicurile.
            Daca se ajungea in instanta vreo data,,,era implicata si firma de curierat,,precum ca noi curierii am fost acasa la respectivul si acesta nu a vrut sa semneze nimic.

            Daca nu era acasa respectivul,ii lipeam postifuri pe usa de 3 ori maxim la rand in diferite ore si zile din luna...precum ca are ceva de ridicat de la firma..in cazul asta posta romana,,,sau care o fi mesagerul/curierul.

            Sau in cazuri mai grave intrebam vecinii daca la usa respectiva sta "Ionescu Georgel",,,si daca este cineva in permanenta in apartament sau este plecat din tara,etc. ca sa fiu sigur ca a vazut postifurile dupa usa.
            Last edited by Ivan Marian; 1 October 2010, 14:32.

            Comment


            • Orice ai zice,nu ai cum sa scapi.De ce?Pai Politia o sa aiba dovada si uite asa iti vor inchide gura.Daca ceri sa vezi poza/video in care ai fost filmat mi se pare ca ai dreptul sa le vezi doar in instanta...si decat sa mergi pana acolo,sigur o sa platesti amenda.
              Iti zic si eu,sigur 90% nu semneaza PV,da?Tu crezi ca scapa?Eu zic ca nu,mai ales cand le va venii casa ce-a de-a doua instiintare...iar acei 90% se vor transforma in 90% care platesc amenda dupa ce s-au crezut tari in gura.
              PS: Ai dreptate Ivan,dar de cele mai multe ori astea vin prin Posta Romana,si iti pot spune cu mana pe inima ca exista cazuri in care postasul semneaza pentru primitor doar de a nu mai face inca un drum.

              Comment


              • Si cum dovedeai tu ca ala nu a vrut sa semneze? Te credeau pe cuvant?
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Si daca nu e nimeni acasa cu lunile sau daca pleaca dimineata la 7 si vine seara la 10? Exact scenariul asta l-am si explicat mai sus si mai sunt si alte lacune datorate sistemului birocratic. Si cum dovedeai ca nu vroia sa semneze???

                  Originally posted by CataLiNNN View Post
                  Orice ai zice,nu ai cum sa scapi.De ce?Pai Politia o sa aiba dovada si uite asa iti vor inchide gura.Daca ceri sa vezi poza/video in care ai fost filmat mi se pare ca ai dreptul sa le vezi doar in instanta...si decat sa mergi pana acolo,sigur o sa platesti amenda.
                  Iti zic si eu,sigur 90% nu semneaza PV,da?Tu crezi ca scapa?Eu zic ca nu,mai ales cand le va venii casa ce-a de-a doua instiintare...iar acei 90% se vor transforma in 90% care platesc amenda dupa ce s-au crezut tari in gura.
                  Ma faci sa rad...dar nu intru in detalii . Nu-i nimic, Platiti!
                  Te rog nu ma face sa explic a 4-a oara acelasi lucru. Daca tot nu e clar, de desenat n-am cum pe forum
                  Last edited by darksid3; 1 October 2010, 14:32. Reason: Automerged Doublepost
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Din moment ce nu era semnata,ce vroiai mai mult?
                    Dark,doamne fereste,dar te astept sa primesti o amenda de genul si sa ne spui si noua cum ai scapat.

                    Comment


                    • Nu aveai tu permis cand am primit eu amenda radar (82 km/h pe Ciolpani)...cred ca si acum mai am plicul prin casa. Am platit si impoztul de vre-o 2 ori pana atunci si nu figurez cu amenzi neplatite si nici nu aveam cum, pt ca dupa 6 sau 9 luni e nul orice efort al lor, prin lege.
                      Eu iti vorbesc in cunostinta de cauza, nu axiome.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Mai nou sunt curieri care lucreaza si noaptea,,,si pe fiecare postif lasai un numar de telefon ca sa fii contactat.
                        Am zis,,daca de 3 ori nu gaseai individul acasa,,intrebai vecinii de situatia lui.
                        Si daca pleaca la 7 si vine la 22 atunci i se redirectiona plicul unde vroia respectivul...la alte rude apropriate sau la firma unde lucra.

                        Comment


                        • Nu conteaza. Sunt destui care n-au de-a face cu vecinii si in afara de cazurile strice cu Statul, sunt invizibili....si cum am mai intrebat si eu si colegul, cum dovedeai ca n-a vrut sa semneze?
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Amenzile se prescriu in 5 ani de la data intocmirii procesului verbal!
                            Daca nu ridici plicul ... este exact ca si cand ai refuza semnarea PV;adica asta nu afecteaza cu nimic existenta contraventiei.
                            De scapat oricum nu scapi pentru ca amenda se duce la Administratia Financiara si cei de acolo au girja ca in termen de 5 ani se te oblige intr-un fel sau altul sa platesti amenda,mergand pana sa iti scoata casa la vanzare!
                            Si sa vezi tu de cate ori creste amenda daca nu este platita la timp.

                            Comment


                            • Daca eu vin de trei ori la tine la usa si i-ti lipesc alea pe usa,,,apoi vad ca dispar,,si eventual mai fac si o poza..Cum e??
                              Ce o fi frate asa de greu sa faci o poza respectivului sau locului unde ai fost sa lasi instintarea?
                              Eventual daca individul devine recalcitrant mai chemi si politia la fata locului..o fi greu?

                              Comment


                              • @CataliNNN: Esti fenomenal. In urma carei proceduri apare amenda? Ce trebuie sa se intample cu PV-ul? Cu 6-9 luni e vorba de altceva, nu de amenda.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google