Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar in cazul in care locuiesti intr'un oras resedinta de judet sau municipiu.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • si daca drumul din localitate e drum european? ca vad ca in legislatie se face referire la "drum national"

      Comment


      • Drumul european e un drum national de categorie superioara.
        Nu ai nevoie de rovinieta:
        -pe drumurile judetene
        -pe drumurile comunale
        Si bineinteles ,pe sectoarele de drum national amintite mai sus.

        Comment


        • Cred ca va invartiti in jurul cozii cu drumurile astea si ce fel de categorie sunt ele.
          Va zic eu...NU CONTEAZA..pt ca sunt camere de scanat numere la greu si peste tot la toate iesirile din orase ,,iar ca sa ajungi pe drumuri trebuie sa iesi din orase ,,iesiri care sunt monitorizate de camere de luat vederi..doar sa va teleportati sau sa zburati ca sa le fentati!

          Comment


          • Pe Procesul Verbal este trecuta si sectiunea de drum, ori daca asta se bate cap in cap cu legea, PV-ul devine nul...a, ca ne place sa platim chiar si ilegalitatile, aia e partea a doua. Am mai discutat despre asta, aici: Cine e prost, sa plateasca.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Dark,,aici noi in Bucuresti suntem cei mai dezavantajati,,pt ca daca iesim pana peste centura,,hop si poza de la camerele astea montate peste tot la iesiri.
              Cei mai avantajati sunt cei din provincie,,pt ca au un judet intreg pe unde sa umble fara ai durea prea tare capul.

              Asa ca eu unul o platesc pe un an intreg si nu ma mai stresez deloc!

              Comment


              • Bre, eu nu stiu ce camere de roviniete ai vazut "peste tot la iesiri" dar aici e discutabil. Propun sa luam rovinieta chiar daca nu iesim din oras, de fapt, propun sa luam cate 2-3 roviniete, sa fie acolo de rezerva.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Daca nu sunt peste tot,,or sa puna, ca deja sunt in profit urias de la numarul de amenzi date pana acum,,de ordinul milioanelor de euro,,deja sunt pe plus plus si isi permit acum,,ca de, au bani la dispozitie fara numar!
                  Si cred ca nu rateaza ei/statul genul asta de afacere foarte profitabil pt inca 2 -3 camere in plus la restul iesirilor,,,iar daca nu sunt camere sunt patrule de mcv-uri peste tot.
                  Asa ca eu o sa fac si o arhiva a rovignetelor de pana acum,,ca nu se stie daca imi va veni ceva prin posta peste vreo 2 ani,,vreo surpriza ca nu am platit-o in ziua cutare ora cutare!

                  Comment


                  • Sunt pe plus...pana la anu' vom avea drumurile ca-n palma...in alt film.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • adica daca sunt din municipiu cutare si circul numai in judetul respectiv nu imi trebuie rovinieta? chiar daca circul pe drum national , european etc?

                      Comment


                      • Daca esti din judetul Ialomita ,,de exemplu,,si ai numere de Ialomita IL,,,atunci circuli numai in judet,,dar daca ai iesit din raza judetului de care apartii atunci platesti frumos rovigneta!

                        Comment


                        • Originally posted by aleczs View Post
                          adica daca sunt din municipiu cutare si circul numai in judetul respectiv nu imi trebuie rovinieta? chiar daca circul pe drum national , european etc?
                          3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea.

                          Pusesem asta, dar vad ca e greu de inteles, trebuie tradus.
                          Omule, daca circuli numai in orasul care e resedinta de judet ( de exemplu Slobozia pentru Ialomita) sau intr-un oras care are statut de municipiu nu iti trebuie rovinieta.

                          In secunda 2, cand ai trecut de indicatorul pe care scrie barat cu rosu Ialomita,si e drum european/express/national, ai nevoie de rovnieta.

                          Daca iesi sa te duci in vreun satuc pe langa (chiar la metri) si e drum national, ai nevoie de rovinieta.
                          Daca pleci pe vreun drum judetean nu ai nevoie de rovinieta, o sa ai nevoie de bucse si amortizoare noi probabil, alta poveste.

                          La Iasi de exemplu, soferii o incaseaza mergand la unul din supermarketurile aflate la 100-200 de metri de indicatorul de iesire din oras, pe un drum european.

                          Daca te opreste vreun echipaj, iti ia talonul masinii.

                          Concluzie: nu are treaba in ce judet locuiesti, sau daca treci in alt judet, aici vorbim de drum national. Scutirea e cat de dai huta cu masina in municipiu.


                          LE: un tip a reusit sa ia 150 de amenzi, din octombrie pana acum, ca trecea zilnic pe sub o camera. Masina avea rovinieta, dar nu era valabila ca nu schimbase numarul in baza de date a celor de la drumuri, atunci cand terminase leasingul si schimbase numerele masinii.
                          Last edited by mr.K; 14 March 2011, 11:16.

                          Comment


                          • am inteles, deci in cazul meu locuiesc in Pitesti pot sa ma plimb prin tot judetul Arges pe autostrada/ drum european/ national, fara rovinieta, daca vreau sa ies in afara imi iau de o zi sau 1 saptamana sau ma furisez tiptil pe un drum judetean plin de hartoape )) (a 2-a varianta nu isi are rost)

                            Comment


                            • nu n-ai inteles, cineva te-a indus in eroare, ca de obicei. poti sa mergi doar in oras fara rovinieta, daca iesi pe autostrada o sa vezi niste camere noi montate si o sa primesti niste plicuri acasa! daca iesi din pitesti fara rovinieta, poti sa te-ntalnesti cu necuratu, legea e foarte clara.
                              Last edited by mcornel; 15 March 2011, 09:51.

                              Comment


                              • Pe A1, camerele pentru rovinieta sunt la km 71. La alea de la iesirea din Militari si cele de la km 22 nu exista certitudinea ca sunt pentru rovinieta sau controlul traficului sau ambele.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google