Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lasa ca A2 are baza mai buna si tot iti lasi rotile in gropi dupa o iarna mai grea.
    SE FURA la compozitia materialului.

    Acum avem masuri de interceptare a neplatitorilor pe o infrastructura demna de perioada interbelica.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • A3 va fi exceptionala.
      Cand se va termina. Deja ministra Ancuta Boa a fost prin santiere si nu i s-au prezentat decat "plănşi". Cand am auzit stirea, nu intelegeam termenul si cautam lacrimile pe undeva prin imagine, la aia care trebuiau sa planga.
      Pe urma m-am lamurit ca era vorba de niste planşe.
      Ce sa-i ceri unei domnisoare care a terminat Hidrotehnica si conduce un minister capital ca importanta. Constructorii dau dreptul si treaba merge.Acum aia cu "plănşi" probabil ca nu cotizasera destul.
      Las', ca ne face Nutzi Udrea niste drumuri regionale ca-n palma, de nu o sa mai avem nevoie de autostrazi.
      Pana atunci, cine a schimbat numerele la masina si avea rovinieta pe numerele vechi, schimbati numarul si in baza de date a celor de la drumuri, ca se lasa cu amenda si drumuri pentru anularea procesului verbal.

      Originally posted by darksid3 View Post
      Lasa ca A2 are baza mai buna si tot iti lasi rotile in gropi dupa o iarna mai grea.
      SE FURA la compozitia materialului.

      Acum avem masuri de interceptare a neplatitorilor pe o infrastructura demna de perioada interbelica.
      Am un prieten care a lucrat pentru Bechtel. Si la A3 au pus piatra amestecata cu pamant, adusa din apropiere, cu toate ca in specificatii se prevedea cu totul altceva, piatra dura, din cariere aflate la distanta mare. Cum in costul pietrei aleia, 80 % in reprezinta transportul, uite ca s-a facut economie.
      In maxim 5 ani de la inaugurare, A3 va fi varza.
      Normal ca se fura si la compozitia materialuli, Mixtura asfaltica e scumpa. Pui mai putina si castigi enorm la sute de kilometri.
      Se fura si la grosimea straturilor de asfalt. Se respecta sepcificatiile doar pe anumite portiuni de unde vor fi decupate carote pentru analiza calitatii. Se stie dinainte locul de unde vor fi luate carotele. E ca un examen trecut cu subiectele stiute dinainte.
      Cine misca in front de la serviciul de calitate al celor de la drumuri zboara. Nu mai poti sa-ti faci nici meseria.

      Referitor la contraventii roviniete, puteti afla cateva raspunsuri la intrebarile pe care le aveti aici:
      Last edited by mr.K; 5 April 2011, 10:50. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Speta la rovinieta: daca atasati o semiremorca la autoturism, ramane valabila rovinieta pe care o aveti, categoria A. Daca vreun militian va acuza ca ati carat marfa cu semiremorca, faceti contestatie.

        Comment


        • Poate un jurist sau avocat prin zona...?

          Salutare colegi! Hai sa va zic si eu ce-am patit cu kkt' de rovineta: cred ca sunt deja cel mai prost contribuabil din tara.
          Poveste : de cand am dacie am avut un obicei sa platesc mereu rovinetele pe tot anu, am avut si dacie si logan....anu trecut in iulie mi-am luat masina noua tot logan (numere rosii) si am vrut sa plec in concediu....
          Am luat rovineta cu nmere rosii, pe chitanta fiind trecut numarul si seria de sasiu: as mi-au zis ce-i ce mi-au luat banii si mi-au eliberat rovineta ca se face...toate bune si frumoase....pana acu o saptamana cand in urma stirii de care se vorbea mai sus am trecut pe la astia de la drumuri sa intreb daca rovineta mea e ok....si a inceput circul!
          Mi s-a zis ca nu e valabila, ca nu e numarul ala de masina...logic, o inmatriculasem....ca sunt pasibil de amenda. Am cerut sa vina un sef, a venit s-a uitat ca curca-n lemne la mine si la rovineta si chitanta si a decretat ca e DESTUL de valabila ...dar trebuie schimbat in calculator numarul de inmatriculare....bun...dar ca nu se poate ca nu e "fata de la calculattor" sa vin luni.....i-am zis ca eu plec in tara si nu vreau probleme sa faca rost de fata.....dar mi-a cerut o TAXA!.
          - de ce a trebuit sa mai platesc taxa daca aveam porcaria platita?
          ....sa nu vina amenda pe care sa umbu de nebun cu contestatii (raspunsu lor)
          - ca de ce am luat rovineta pe numere rosii? ca de ce MI-AU dat aia de la peco rovineta cu umere rosii? de ce-i deranjez vineri la ora 10.30 dimineata...
          - cel mai tare au intrat in ceata cand le-am spus ca pe numarul de pe masina ESTE ROVINETA PLATITA! Adica: eu am platit rovineta la masina veche (un an), peste o luna am vandut masina si am pastrat numerele (sunt prferentiale). Asa ca e sau nu e rovineta?
          Au cautat de nebuni explicatii, prin calculator si la un at coleg de birou...n-au priceput nimic...si au decretat: nu stim!
          Se tampisera in asa hal ca ma intrebau de ce am vandut masina far numere, de ce mi-am luat logan si de ce platesc rovinetele pe un an?
          Circ si panarama...j-demii de draci....am platit si am plecat. Am dat taxa pe care o vroiau, au facut copii la toate actele posibile si imposibile, le-am zis daca vor sa aduc si masina in birou sa o vada....mai mai ca vroiau.
          Mi-au dat niste hartii si au zis ca e ok. M-as mira.
          Deci: e vre-un stiitor de legi sa ma lamureasca si pe mine? De ce a fost nevoie de circ, alergatura si mai ales de ce TAXA?

          Comment


          • Acum rovinieta valabila inseamna:
            -numarul de pe bonul cu rovinieta sa fie acelasi cu cel de pe botul masinii
            -numarul de identificare al sasiului de pe bonul cu rovinieta sa fie acelasi cu cel de pe tabla

            Cum numarul de identificare al sasiului moare odata cu masina, aici treaba e clara.
            Cand schimbi numarul de inmatriculare al masinii (din orice motiv, ca ai tu chef, ca ai cumparat o masina si pui numerele tale preferate), daca exista rovinieta valabila pe vechiul numar de inmatriculare, platesti 24.8 lei si se face schimbarea in baza de date a rovinietelor pe noul numar.

            Daca iti vine vreo amenda, vezi ca am pus un link mai sus, mergi pe INFO ROVINIETE si Intrebari frecvente. Si vezi cum procedezi cu procesele verbale. Le contesti pe toate, ca seria ta de sasiu trecuta pe bonul de rovinieta indica faptul ca tu ai fost cetatean corect si ai cumparat rovinieta pentru masina, dar ai omis sa actualizezi numarul de inmatriculare in baza de date de la drumuri.

            Acum nu mai conteaza, dar cu numere rosii la masina noua puteai circula fara rovinieta, 30 de zile.

            Comment


            • Multumesc mult, mr.k

              Daca mi-ar fi explicat asa si cei de la drumuri poate ca as fi acceptat mai usor povestea.
              Cu toate astea cred ca situatia e totusi discutabila: cei de la peco mi-au zis ca la data la care mi-au eliberat ei rovineta,in august 2010, legea cerea plata si la numere rosii deci ei au actionat corect (le-am cerut banii de taxa!). Noile reguli cica au intrat in vigoare din octombrie si ei nu mai scot rovinete pe numere rosii).
              Si mai e si faptul ca eu am schibat numrele INDEPENDENT de vointa mea, nu am vrut eu sa le schimb ci asa imi cere legea ca nu pot sa merg cu numere rosii mai mult de o luna si TREBUIE sa iau alte numere. nu ca vreau eu...
              Acum a cui e vina ca eu dupa ce am platit rovineta o luna DEGEABA, mai platesc si taxa de schimbare numere? 28 ron + 25 ron= niste bani (benzina).
              Cam cine e vinovat, eu?

              Comment


              • Pentru putin CeDeBe-L.
                Ai vrut sa fii mai mult decat corect. Daca plateai direct rovinieta pe numerele definitive si circulai gratis, fara rovinieta, cu numerele rosii, acum erai scutit de drumuri si hartii.
                Nici in august nu se cumpara rovinieta pe numere rosii.

                Cand mai ai probleme legate de roviniete, pe site-ul ala gasesti informatii. Sau pe forumuri. Oamenii se ajuta.
                Drumuri bune si fara incidente.

                Comment


                • scuze de deranj

                  nu vreau sa transform forumul in chat dar te mai deranjez putin dl.K. link-ul de la dvs. e perfect pentru situatii generale dar la mine e un pic particular.
                  Zici ca nu se cumparau rovignete pe numere rosii nici in august....ba da...am eu una in torpedou langa rca !!! ii fac si-o poza
                  Am vrut sa fiu prea corect? Nicidecum. Aveam idee ca in Romania trebuie rovineta, m-am dus la magazinu cu rovinete si am pus probleme asa:
                  - Am masina noua, numere rosii trebuie rovineta?
                  - normal! 120 ron.
                  - pai si cand se pun numerele negre?
                  - nu-i problema, e seria de sasiu, asa se face, doar vindem rovinete nu gogosi!
                  - Aha...poftiti ce acte vreti si banii!
                  - Multumim...gata ...uitati aici rovineta, chitanta si restul!
                  Multumim. Multumesc. pa.
                  daca m-au mintit ei e treaba de protectia consumatorului.....
                  Oricum zilele astea o sa ajung cu problema la ziarul nostru local, stiu ca aveau si un jurist parca, poate ajt in felul asta sa nu o mai pateasca si altii...

                  Comment


                  • Nu ai inteles? Tu esti de vina pentru orice, contribuabil fiind )))
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • CeDeBe-L, rovinieta ti se dadea si pe numere rosii, ca doar nu erau prosti sa nu ia banii.
                      "Vina" ta ca si contribuabil, cum zicea darksid3, e ca nu te-ai asteptat la modificari legislative.
                      Trebuia sa cumperi cand aveai numere rosii o rovinieta pe 30 de zile.
                      Deh, la Petrom (de fapt niste SRL-uri care gestioneaza in franciza statiile Petromului) lucreaza cu studenti in statii, in cel mai bun caz, ce vrei sa stie astia?

                      Sincer, te vei agita mult si fara rost cu ziarul local din Braila, poti merge si la un ziar central, tot degeaba doar nu vrei sa fie vinovat minstrul transporturilor sau vreun mare director de la drumuri. Ca tine sunt sute-mii de cazuri in toata tara.

                      Eu unu' cand platesc vreo amenda pastrez chitantele, ca am avut surpriza sa-mi spuna ca la fisc figurez cu amenzi neplatite. Am cautat hartiile, am aratat si dadeau din umeri.
                      Last edited by mr.K; 8 April 2011, 10:33.

                      Comment


                      • Eu cand am luat masina de noua de la Adras,,am avut numere rosii provizorii timp de o luna.
                        Ei bine luna aia erai scutit de rovigneta pt ca urma ca sa inmatriculezi masina si sa o treci pe numele personal.
                        Deci nu faceai rovigneta ca nu aveai pe ce sa faci,,deabia dupa o luna dupa ce expirau numerele provizorii numai mai aveai dreptul sa mergi cu ele si luai si amenda daca te prindeau astia.

                        Deci in Iunie 2008 asa a fost..numai stiu acum..adica numerele provizorii de la reprezentanta erau valabile o luna si scutite de rovigneta..si deabia dupa ce terminai cu toate actele posibile la masina o cumparai pe cat vroiai tu..iar acele numere erau insotite de un talon..ca un voucher pe care erau trecute datele provizorii ala masinii si valabilitatea sa!

                        Comment


                        • Da, ti se dadea o autorizatie provizorie de circulatie si un RCA valabil 30 de zile.
                          Circulai pe unde voiai fara sa ai nevoie de rovinieta. Pe mine m-a si oprit militia si n-a cerut nimic legat de rovinieta, cand eram cu o masina de la munca pe autorizatie provizorie de circulatie. In rest, a verificat tot, la punct si virgula.

                          Comment


                          • Judecătoriile sunt asaltate de plângerile şoferilor după introducerea camerelor de monitorizare pe drumurile naţionale. Numai în Deva, judecătoria are în lucru peste 1.000 de dosare. Recordul îl deţine un şofer care a făcut zeci de reclamaţii, după ce a primit amenzi de 20.000 de lei.

                            Judecătorii spun că în cele mai multe cazuri, reclamanţii au avut câştig de cauză şi asta pentru că cei mai mulţi şoferi au primit amenzile acasă după mai multe luni de zile, în loc să li se atragă atenţia de la prima abatere, pentru a putea intra în legalitate.
                            Pe de altă parte, există cazurile şoferilor care au cumpărat maşinile, dar au păstrat rovignietele de la fostul proprietar, iar acestea nu mai figurau în baza de date a Companiei Naţionale de Drumuri şi Autostrăzi.

                            Mai este şi situaţia în care şoferii şi-au luat rovignietele electronice, însă nici acestea nu erau înregistrate. De aceea, cei care tranzitează DN7 de mai multe ori pe zi, primesc acasă zeci de sancţiuni pe care nu au de ales şi trebuie să le plătescă.

                            Într-o singură zi, la judecătoria Deva au fost depuse peste 150 de plângeri.

                            Sursa
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Cu faptul ca nu au fost atentionati de prima oara pentru a intra in legalitate.............
                              Tare asta. Adica sa-l sperie de fapt cu o amenda, nu sa-l atentioneze, doar omu' stie foarte bine daca are sau nu rovinieta, nu trebuie sa-i friga o amenda pentru a afla asta.

                              Cand se vinde o masina cu rovinieta valabila, noul proprietar ii pune alte numere si trebuie facuta o cerere si achitat o taxa pentru inscrierea noilor numere in baza de date, altfel rovinieta nu mai e valabila.


                              Situaţia în care şoferii şi-au luat rovinietele electronice, însă nici acestea nu erau înregistrate e de poveste. Inseamna ca le-au luat de dupa colt, de la un distribuitor autorizat. Si placute de frana daca iti cumperi din targ de la Vitan, sigur sunt ORIGINALE. Sau au numai ambalajul. Numai ca in cazul placutelor poti muri, la rovinieta cumparata de dupa colt iei numai amenda.

                              Bine ca sunt judecatorii amabili, ca la cat sunt romanii de hoti, n-ar mai fi nici jumatate in libertate.
                              Sa fie mai duri si sa-nceapa cu cei care conduca tara.
                              Popoarele balcanice nu asculta decat de bici se pare, traditie pastrata de cand au fost aservite imperiilor diverse, secole de-a randul.

                              Comment


                              • Probabil ca dumneavoastra cunascindu-va foarte bine ,va permiteti sa emteti judecati devaluare cu privire la hotia sau nehotia unui intreg popor ,dar uitati ca nu toti ceilalti trebuiesc judecati dupa tiparul dumneavoastra .Mult respect si invatati sa respectati pe ceilalti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google