Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare.
    Ma poate ajuta cineva cu o lamurire?
    Sunt din Bucuresti si am uitat ca mi-a expirat rovinieta vineri, iar duminica am fost pana la Ikea in Baneasa. Din cate stiu parca la Otopeni sunt primele camere fixe pentru rovinieta de pe dn1. Exista posibilitatea sa ma insel si sa platesc greseala?

    Comment


    • In Bucuresti nu-ti trebuie rovigneta, tu ai pe artera sos. Buc.-Ploiesti sector 1, DN1 incepe de la linia de centura.

      Ai scapat !

      Comment


      • Stai linistit, daca te-ai limitat doar pana la Ikea, n-ai depasit limita cu municipiu' Buc....deci e ok. In mod sigur!
        Practic, limita cu mun. Buc. se termina unde incepe panoul de intrare in orasu' Otopeni, adica la piciorul rampei psajului de pe DN1, peste Centura Buc. (mai exact, la finele pasajului ptr. sensul de mers spre Ploiesti).

        Ptr. exemplificare, ce e cu linie punctata e limita cu municipiu':
        Last edited by Kojak; 27 May 2013, 14:06.

        Comment


        • Limita unei localitati e unde apare un panou pe care scrie NUME LOCALITATE (BUCURESTI) taiat cu o diagonala rosie.

          Comment


          • @mr.k, sunt sigur ca omu' cunoaste treaba asta...
            In urma cu 15-20 ani, daca nu ma-nsel, limita de iesire din Buc. pe DN1 era fix dupa aeroportul Baneasa, semnalizata corespunzator cum ai descris tu.

            Comment


            • @mr.k, sunt sigur ca omu' cunoaste treaba asta...
              Din punct de vedere al Regulamentului privind circulatia pe drumuri publice, sunt sigur ca omul cunoaste asta, doar are permis.

              Cand e vorba de rovinieta, multa lume asimileaza vecinatatile unui oras ca facand parte din acel oras, pe simplu principiu ca e aproape.
              Caz concret, la Iasi indicatorul de sfarsit de localitate apare cu cativa zeci de metri inainte de un sens girator ce face trecerea spre un ansamblu comercial, iar lumea ia amenzi pe banda rulanta pentru lipsa rovinieta.

              Sincer, habar nu am unde e indicatorul in cazul de mai sus, inainte sau dupa IKEA, rar ies din Bucuresti pe acolo.
              Last edited by mr.K; 27 May 2013, 14:46.

              Comment


              • De acum 15-20 de ani nu pot sa zic nimic, dar pot sa confirm ca in urma cu 13 ani, cand mi-am luat eu permisul de conducere, limita orasului era unde este si acum, adica pana in podul peste centura. ~ in dreptul benzinariei Mol.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Ok. Va multumesc pentru raspunsuri. Inseamna ca n-am faultat buzunarul
                  Mai multa bagare de seama pe viitor.

                  Comment


                  • E dupa Ikea.
                    Si mai e o chestie, pe care am observat-o in cazu' meu. Fiindu-mi foarte familiare cam toate iesirile mari din Bucuresti, din obisnuita si rutina la multe dintre ele, habar n-am unde dracu e situat indicatoru' de iesire din Bucuresti. Cred ca singurele de care stiu sigur sunt ala de pe DN1 (cazu' de fata) si A1.
                    Peronal, ca sa nu uit, mi-am reinoit rovigneta la un peco cu o sapatamana inainte sa-mi expire cea veche, bineinteles cu data de valabilitate din ziua si ora expirarii celei vechi. 121lei si no stress 1 an de zile, cu verificarea ulterioara pe saitu' CNADNR-ului.
                    Last edited by Kojak; 27 May 2013, 14:51.

                    Comment


                    • Mai exact..indicatorul in cauza este cocotat pe traversa aia de metal.
                      Attached Files
                      Last edited by Ivan Marian; 27 May 2013, 17:19.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Cand e vorba de rovinieta, multa lume asimileaza vecinatatile unui oras ca facand parte din acel oras, pe simplu principiu ca e aproape.
                        Uite un alt caz concret si sa-mi spui ce principiu aplici aici - la iesire din Constanta spre Ovidiu in dreptul lui "DEDEMAN"( urmeaza "SELGROS" si "CARRFOUR") exista indicatorul de iesire din localitate deci orice intrare la unul din magazinele de mai sus se sanctioneaza, daaaaaaaaar, la vreo 3 km. distanta de indicator exista "localitatea" Palazu Mare care este ... cartier al municipiului Constanta - deci, tu ce-ai face in cazul asta?

                        Comment


                        • @Cromatic, daca n-ai rovigneta valabila si sunt instalate portale cu camere pana in magazinele alea...ti-o furi, daca nu sunt...drum bun!

                          Comment


                          • Originally posted by Cromatic View Post
                            Uite un alt caz concret si sa-mi spui ce principiu aplici aici - la iesire din Constanta spre Ovidiu in dreptul lui "DEDEMAN"( urmeaza "SELGROS" si "CARRFOUR") exista indicatorul de iesire din localitate deci orice intrare la unul din magazinele de mai sus se sanctioneaza, daaaaaaaaar, la vreo 3 km. distanta de indicator exista "localitatea" Palazu Mare care este ... cartier al municipiului Constanta - deci, tu ce-ai face in cazul asta?
                            Daca nu ai rovinieta intre Constanta si Palazu Mare, esti bun de plata, asta e clar.

                            "Cartiere" de genul asta sunt peste tot in tara, inclusiv la Iasi, unde o comuna Tomesti aflata la 10 km de Iasi are dubla calitate-o parte e cartier al Iasului, o parte e comuna.
                            Daca intre oras si cartier apare indicatorul de final localitate,in cazul asta orasul, cred ca e clar unde se termina municipiul sau municipiul resedinta de judet.
                            Doar in interiorul municipiului resedinta de judet sau municipiilor esti scutit de rovinieta.

                            Comment


                            • esti scutit de rovigneta inclusiv pe drumurile comunale si judetene

                              Comment


                              • esti scutit de rovigneta inclusiv pe drumurile comunale si judetene
                                Numai ca intre Constanta si Palazu Mare este DN. La fel si intre Iasi si Tomesti.

                                Cred ca era clar ca ma refeream la portiunile de DN unde esti scutit cand am zis asta:
                                Doar in interiorul municipiului resedinta de judet sau municipiilor esti scutit de rovinieta.
                                Ca altfel, si pe bucata ta de aratura, tot scutit esti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google