Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • asa am patit si eu pe dn1 acum vreo 3 ani... am plecat fara sa verific, am mers pana dupa slanic prahova, m-am intors si pe aproape de bucuresti am avut o sclipire sa caut rovinieta... nu aveam asa ca am facut la un omv parca... a mea expirase de vreo saptamana... nu a venit nicio amenda.

    Comment


    • Pana acum vreo 3-4 ani (nu va pot mentiona o data exacta), rovinieta era valabila în ziua respectiva, indiferent daca a fost cumparata ulterior trecerii prin dreptul unei camere de verificare ori control CNADNR.
      Intre timp, s-a schimbat modificarea si e valabila fix din momentul cumpararii pana la ora 23:59:59 a ultimei zile de valabilitate.
      Asadar, toti aveti dreptate.
      Last edited by Niki; 22 December 2016, 11:10. Reason: ...
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Pai cazul despre care am zis eu se petrecea acum vreo 3 ani. Era bine sa specific.
        Bine ca ai venit cu specificatii. Mersi.

        Comment


        • Originally posted by Niki View Post
          Pana acum vreo 3-4 ani (nu va pot mentiona o data exacta), rovinieta era valabila în ziua respectiva, indiferent daca a fost cumparata ulterior
          Si totusi ordinul 768 este in vigoare din 2010!

          Comment


          • Nu contest asta, insa asa se petreceau lucrurile atunci.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • din 2010 pana in prezent legea a suferi "n" modificari.
              ultima pe site-ul CNADNR este Ordinul 611/2015, dar care si asta a suferit modificari.
              mi-e lene sa citesc tot

              LE: si uite ca am reusit sa citesc rapid ceva din ordinul 414/2016: (7) În cazul prevăzut la alin. (5) emiterea rovinietei este condiţionată de confirmarea finalizării tranzacţiei de către procesatorul de plăţi agreat de CNADNR - S.A. sau, după caz, de către distribuitor, în cazul în care data de început a valabilităţii solicitate este ziua în curs, data şi ora de început a valabilităţii rovinietei fiind data şi ora confirmării finalizării tranzacţiei de către distribuitor."
              Last edited by bogdan_1984; 22 December 2016, 13:42.
              sigpic

              Comment


              • Belea sau nu?
                Acu' vreo luna si ceva mi-am luat rovinieta, ca de obicei, pe un an, de al un peco. O hartiuta obosita si un bonulet.
                Partea proasta e ca ieri am cautat cate ceva prin acte la masina si am constatat cu stupoare ca acea chitanta si bonul de la rovinieta abia se mai vad scrise pe hartie! Pur si simplu s-a decolorat aproape total scrisul!
                Si pe roviniete mai scrie sa se si pastreze un an de la expirare!
                Unde pot gasi eu acum confirmarea ca am platit? Sa nu ma iau la contraziceri cu cine stie ce Garcea sau drumar ca n-am rovinieta .

                Comment


                • Ii spui lui Garcea sa verifice aici...


                  ... pentru ca:

                  Rovinieta valabilă reprezintă înregistrarea în baza de date a SIEGMCR a informaţiilor privind achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare pentru un vehicul, a cărei perioadă de valabilitate cuprinde data şi ora pentru care se efectuează verificarea.
                  chitanta si bonul de la rovinieta abia se mai vad scrise pe hartie!
                  Asa se intampla cu hartia termosensibila. Data viitoare, fa o copie xerox la bon cat e "proaspat".
                  Last edited by mr.K; 3 January 2017, 11:29.

                  Comment


                  • Stai linistit ca nu te mai intreaba Garcea de rovinieta.

                    Comment


                    • Multumesc mr.k
                      Doar ca pe telefon site-ul cnadnr apare ciudat si nu imi da acel fisier pdf semnat.
                      Pe laptop merge.
                      Ba gata, a mers si pe tel.
                      Acu sa nu ma acuze politistul de ultraj daca il rog sa verifice pe net.... asta e gluma si trebuie tratata ca atare

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        Stai linistit ca nu te mai intreaba Garcea de rovinieta.
                        Te mai intreaba doar daca n-are alte motive si vrea neaparat sa te intrebe despre ceva.

                        Comment


                        • Am fost de la Ploiesi la Bucuresti pe A3 si m-am intors pe DN1. Aveam rovinieta expirata.
                          Am circulat noaptea. Exista vreo sansa sa nu fi fost vazut de camera?
                          Cat este amenda in 2017?

                          Comment


                          • Nu, nu sunt sanse.
                            Daca ai circulat cu un autoturism, amenda e 250-500 lei, platesti jumatate din minimum, adica 125 lei in 48 ore.
                            Last edited by mr.K; 13 February 2017, 15:47.

                            Comment


                            • Ba pot fi sanse. Mici, dar sunt!
                              Anul trecut, in februarie, am facut un drum Buc.-Ploiesti (dus pe A3 si intors pe DN1) si dupa 6 luni am primit amenda. M-a prins camera de pe autostrada. In februarie, acelasi drum dar, dus-intors pe DN1. Nu am mai primit amenda. Abia in martie mi-am dat seama ca am rovigneta expirata din ianuarie si am reinoit-o. Ce explicatie ar fi ca am fost iertat a doua oara? Poate careva de la CNADNR a vazut ca sunt baiat "salon" si ca de 8 ani incoace, an de an, imi cumpar rovigneta si atunci merit putina clementa? Poate au aflat ca stateam prost cu banii si ca o singura amenda imi este de ajuns? Sau poate camerele de pe DN1 nu inregistreaza?

                              Comment


                              • Daca a trecut un an, nu-ti mai vine amenda. Daca n-a trecut un an, mai asteapta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google