Radiere Auto Fisc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Radiere Auto Fisc

    Am vandut vechea masina unui tip din alt judet prin intermediul unei firme de inmatriculari. Cei de la firma au zis ca se vor ocupa de tot (certificat fiscal, radiere de la fisc). Au trecut 3 saptamani si ei imi spun ca nu este gata finalizarea. Cam cat i-ar trebui unei firme sa scoata fiscal si sa radieze o masina de la fisc? Ei m-au spus ca au termen de 1 luna de zile.

  • #2
    30 zile. Dar de ce nu ti-ai radiat-o tu de la primărie? Dura 10 minute. Citește contractul de vanzare-cumpărare și vezi ca scrie în josul paginii.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Nu scrie nimic in josul paginii. Am lasat totul in seama firmei, din pacate. Ca sa-mi fie clar, la mine dura mult mai putin, recunosc, dar firmele de intermediere sunt obligate sa-ti radieze masina in max. 30 de zile daca ai apelat la ei?

      Comment


      • #4
        Da. Dar nu aștepta să treacă 30 zile. Dacă în 25 zile nu o radiază...înseamnă ca nu e firma serioasa și mai bine te duci tu și o radiezi. În certificatul de inmatriculare ai scris ca ai înstrăinat mașină?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Eu am fost si am radiat-o de la fisc imediat ce am facut contractul de vanzare-cumparare. Am si mentionat in talon la rubrica "instrainat catre..." numele cumparatorului si data din contract. A durat cam 30-40 de minute ca era aglomeratie mare (vreo 20-25 de persoane inaintea mea). In 30 de zile cumparatorul e obligat sa o inscrie pe numele lui. Eu zic ca firma aia e o mare teapa, bani aruncati aiurea.
          ORDIN Nr. 1501 din 13 noiembrie 2006
          privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
          CAPITOLUL VI ...
          (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
          a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
          b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
          c) declarării furtului vehiculului;
          d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
          (3) Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
          (4) Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
          (5) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
          Art. 25. - (1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4).
          Last edited by Fanez; 25 June 2016, 14:34. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Articolul ăla nu mai e valabil, adică a suferit modificări. Doar la primărie trebuie scoasă din evidenta, de pe numele lui.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Rake View Post
              ... Ei m-au spus ca au termen de 1 luna de zile.
              O luna de zile au ei termen s-o radieze de la fisc pe numele tau daca ai semnat vreun contract cu ei care prevede asta. Conform legii cumparatorul e obligat sa o inscrie pe numele lui in 30 de zile maxim sau plateste nu stiu ce amenda. Radierea de la fisc o poti face, ca sa stai fara griji, personal chiar in ziua in care ai vandut masina. De cand m-am asezat pe scaun la "ghiseu" pana s-a finalizat a durat maxim 10 minute.
              Ai toate detaliile aici: http://www.wall-street.ro/articol/Au...XloaAmLQ8P8HAQ
              Last edited by Fanez; 25 June 2016, 15:31.

              Comment


              • #8
                Mașină nu se scoate de la FISC=ANAF. Se scoate de la PRIMARIE, de la serviciul taxe și impozite. P.S. Impozitul pe mașină, case,...se plătește la primărie.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Pfff... bine ca ne-ai zis. Trebuie sa dau fuga la primarie ca eu am radiat-o de la administratia financiara ca prostu'. La primarie o radiezi daca nu esti din Bucuresti. Certificatul fiscal de unde se ia?

                  via Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Certificatul fiscal se ia de la serviciul taxe și impozite al primăriei de care aparține. Adică de acolo de unde plătești impozitul la mașină. Tu plătești impozitul la mașină la ANAF? Când cumperi o mașină te duci și o înregistrezi la ANAF sau la Primărie?

                    Îți doresc și ANAF-ul certificat fiscal, dar aștepți trei zile.
                    Last edited by MihaiiahiM; 25 June 2016, 20:22. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Certificatul fiscal ...Adic de acolo de unde plteti impozitul la main....
                      Pai daca e fiscal nu e cu fiscul?
                      Stim cu totii despre ce vorbim dar e bine ca ne-ai corectat, poate ca unii s-ar fi dus cine stie pe la ce anaf, dna etc.



                      via Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Tu de unde ai luat fiscal?
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          De la fisc.
                          De la circa financiara normal.
                          L.E. Toata lumea scrie ca o radiaza de la fisc, sa prescurtam discutia... Si are treaba cu fiscul din moment ce e vorba de taxe si impozite. Nu le platesti, ai necazuri cu ANAF-ul....

                          Originally posted by MihaiiahiM View Post
                          .... Impozitul pe mașină, case,...se plătește la primărie.
                          Se plateste catre primarie.
                          Last edited by Fanez; 25 June 2016, 21:54. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Ești de belea! Bafta!
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google