Taxa De Poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pentru autoturismele noi se mai poate cumpara doar inca un rand de numere rosii de la dealer.Costa 100 ron.Prelungirea pt maxim 3 luni este o derogare pt masinile s h datorita programarii la RAR. Pt cele noi rar-ul este doar o formalitate, in mod normal inmatricularea trebuind facuta in perioada de gratie a numerelor rosii dupa ce a venit cartea de identitate.
    Si mie i-mi expira nr rosii pe 10.12,sper sa nu platesc taxa.

    Comment


    • #17
      Auzi da ala cu masina din brasov e nebun? Da el nu mai circula atata timp pentru o taxa de vreo 6 milioane? Asta e platesti si ai parte de masina ;)
      Pazea ca vine AND-ul

      Comment


      • #18
        Am auzit ca se amana suspendarea taxei pana pe 15 decembrie.Stiti ceva de chestia asta?Cam nasol daca e asa,sa astept pana pe 15 ca sa trimita desteptii de la UE OK-ul sau nu.Si poate astept degeaba,nu ma oftic pt bani ci pt ca as fi putut sa o inscriu pana acum.Nu-mi place sa circul cu nr rosii,nu mi-a placut niciodata.
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #19
          Da da ... Se amana 2 sapt ca sa ii votezi si daca ies ei ... Vor vedea ce vor face , daca ies altii oricum va ramane taxa "in picioare" , depinde cat de tare te grabesti , oricum banii ii vei da ... Mai devreme sau mai tarziu ;)
          1.6 MPi Icy White

          Comment


          • #20
            Originally posted by D-FENS View Post
            Am auzit ca se amana suspendarea taxei pana pe 15 decembrie.Stiti ceva de chestia asta?Cam nasol daca e asa,sa astept pana pe 15 ca sa trimita desteptii de la UE OK-ul sau nu.Si poate astept degeaba,nu ma oftic pt bani ci pt ca as fi putut sa o inscriu pana acum.Nu-mi place sa circul cu nr rosii,nu mi-a placut niciodata.
            Se amana 2 saptamani pentru ca nu au primit confirmarea de la UE.

            Comment


            • #21
              Poate noul guvern va avea mai multa minte si vor scoate definitiv taxa de poluare la 15 dec.

              Comment


              • #22
                Credeti ca se schimba un guvern in 15 zile? In ce tara traiti? Daca-mi permiteti sa intreb...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #23
                  Am inscris masina. M-a costat 200 RON. Am scapat de taxa de poluare! Sper ca ati reusit si voi..

                  Comment


                  • #24
                    O intrebare daca ma poate lamuri cineva.Finul meu intentioneaza sa se intoarca din Spania definitiv.Are o masina cumparata de noua acolo si nu stie daca sa o vanda si sa ia alta in aici ori sa se intoarca cu ea .Problema aste daca taxa de prima inmatriculare este diferita la cei care immatriculeaza propriile masini nu luate la mana a doua.Din auzite se spune ca s-ar numi REPATRIERE dar poate stie cineva un raspuns la aceasta problema.Salutare

                    Comment


                    • #25
                      Taxa de prima imatriculare...Eu prin asta inteleg ca daca masina este inmatriculata pentru prima data in aceasta tara minunata, numita Romania, trebuie platita taxa de prima inmatriculare. Chiar daca iei masina de noua de aici, chiar daca o iei din Spania, in momentul cand depui actele de inmatriculare, taxa trebuie platita.
                      Prin repatriere eu as interpreta in felul urmator: masina a fost inscrisa in Romania, proprietarul s-a stabilit in Spania si a inscris-o acolo, iar acum, rapus de dorul pamantului strabun vine inapoi in tara si vrea sa-si reinscrie masina in Romania, iar aici se poate sa existe o treaba...
                      Last edited by vitriol; 17 December 2008, 21:44.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #26
                        Azi am inmatriculat si eu loganul, nu se mai plateste taxa de poluare pentru masinile noi pana in 2000cmc si cu euro 4.
                        A fost ridicata de la dealer pe 01.12.2008.

                        Comment


                        • #27
                          Si daca imi aduc de afara o masina cu capacitatea cilindrica de 1998 cmc, si norma de poluare euro 4, mai platesc taxa asta? Sau ca sa scap de ea trebuie ca masina sa fie noua?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #28
                            Treaba cu repatrierea este daca persoana respectiva este cetatean spaniol si vrea sa-si reia cetatenia romana
                            Sorry de offtopic
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google