Caut Avocat - Accident Usor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Caut Avocat - Accident Usor

    -circulam pe banda II, banda I libera -din spatele meu circuland pe pe banda II, doamna ma claxoneaza -iau un un pic stanga pt ai face si mai mult loc desi nu era nevoie -doamna ajunge in dreptul geamului meu dreapta fata pe banda I, gesticuleaza -continui sa ma deplasez cu viteza constanta fara a schimba directia -cand aprox. jumatatea spate masini ei ajunge in dreptul aprox. jumatatii masinii fata mele initiaza manevra de depasire de pe banda I pe banda II La politie eu am fost vinovat, agentii au luat in calcul la intocmirea procesului verbal exclusiv urmele impactului fara sa tina cont de prevederile codului rutier privind depasirea. la mine impact la aripa dreapta fata la ea portiera zgariata si aripa stanga spate. Va rog am nevoie sa ma consult cu un avocat care avut cazuri de acest gen, pt a stii ce fac mai departe -PV nu l-am semnat 2 intrebari: -Politia nu a facut poze, am dreptul sa solicit poze pt a le folosii in instanta -Politistul care a intocmit PV poate fi citat in instanta ca martor la discutia cu domana Va multumesc

  • #2
    eu zic sa scrii mai corect ce s-a intamplat sa se inteleaga clar si eventual sa ne zici si articolul pe baza caruia ai fost gasit vinovat

    Comment


    • #3
      in primul rand nu aveai ce sa cauti pe banda 2 cand 1 era libera...asta e clar greseala ta; politistii poate au considerat ca prin chestia asta ai fortat-o oarecum sa depaseasca prin dreapta, dersi din descrierea ta e evident ca ea ti-a "taiat fata"; cum zice si playmo, spune-ne articolul in baza caruia ai fost sanctionat si ce sanctiune ti s-a aplicat.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Seba View Post
        in primul rand nu aveai ce sa cauti pe banda 2 cand 1 era libera...asta e clar greseala ta;
        Cea mai mare tampenie sa mergi in oras pe banda 1 ... m'am lecuit.

        Comment


        • #5
          Pai asta e altceva...aici e vorba legal...ca Politia "legal" te arde
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #6
            Nu stiu articolul invocat in PV, (eram prea nervos, nu am citit PV-ul si nici nu l-am semnat).
            Indata ce il primesc prin mandat postal o sa postez si articolul.
            Eram pe banda II pt ca la aprox. 300m urma sa fac stanga in intersectie. Am mentionat asta in declaratie .

            Comment


            • #7
              Originally posted by Razzvan View Post
              Cea mai mare tampenie sa mergi in oras pe banda 1 ... m'am lecuit.
              asa s-au lecuit multi din cauza carora se fac blocaje...ca s-au nascut pe banda 2... nu stiu la ce dracu mai fac astia alte drumuri decat cu o banda, ca romanii oricum numa pe aia exterioara o folosesc si restul sunt libere. nu mai bine o singura banda atunci? degeaba avem mai multe benzi, ca tot pe una ne inghesuim...si cand unu ca mine trece de toata coloana de pe banda 2 mergand pe banda 1, majoritatea se uita invidiosi...ce dracu, mah, v-am pus eu sa nu mergeti pe banda 1? aia e interzisa mah, sau ce are? in fine, discutia nu e despre ce bada folosim.

              revenind la subiect, daca omul a mentionat in declaratie ca se pregatea sa vireze stanga, e "acoperit" ca mergea pe banda 2. politia in mod normal ar trebui acum sa faca poze cu ambele masini si sa le dea celor doi dovada de reparatie. in caz de proces, instanta poate dispune sa se faca altfel platile decat cum e stabilit in dovezile de reparatie, daca politia a gresit verdictul.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                In primul rand sa elibereze banda 1 de masini si de gropi, pana atunci sa-si bata coasa
                No, apoi blana
                Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                Comment


                • #9
                  Caz de anulare PV

                  Mi s-a intocmit un proces verbal, si mi s-a ridicat permisul pentru 60 zile. Motivul, neacordare de prioritate. Mi s-a dat act la mana, pentru a mai circula inca 15 zile, dar nu a trecut sau bifat in PV ca mi-a suspendat permisul. Duce sau nu la anularea PV?
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #10
                    dute repede si fa contestatie pana nu este prea tarziu ,in regulament la circulatia pe benzi spune clar ca cel de pe banda a 2 a are prioritate fata de cel ce circula pe banda unu sta inseamna ca duduia este cineva si te-a facut cauta in regulament si acolo spune ca cel din banda 1 automat circula cu o viteza inferioara tie si este obligat sa iti dea voie sa reintri pe banda 1 deci repet este obligat.(o sa caut acum in regulament sa va spun si articolul respectiv.

                    da am revenit
                    daca este asa cum a spus o sa iasa bine ,deci in regulament la sectiunea 3 '' reguli pentru circulatia vehiculelor la ART.106 cititi si voi si dati o parere !
                    Last edited by gelica75; 27 January 2009, 19:15. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      @lau_swat poti sa o mai spui o data. De aia prin oras nu merg nici eu pe banda 1. Ca un facut toate canalizarile sunt pe banda 1 si ca naiba sunt si mai jos decat asfaltul(adevarate gropi).
                      On topic: soferita a schimbat directia de deplasare fara sa se asigure clar. Nu conteaza de ce se mergea pe banda 2.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        Cel de pe banda 2 are prioritate in fata celui de pe banda 1 . Pe drum cu trei benzi ( SF in Romania ) daca x este pe 3 si y pe 1 si ambii vor sa intre pe 2 prioritate are x .
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #13
                          daca politia a incadrat accidentul ca neacordare de prioritate e ok, dar a incurcat vinovatul cu pagubitul...santi39, depune urgent contestatie. macar ai carnet pana la solutionarea in instanta a cazului. ai sanse mari sa castigi porcesul, nu mai pierde vremea cu politia. da-i in judecata...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            nu stiu la ce art. a incadrat, dupa ce primesc PV pot sa-l contest
                            de ca sa-l fi incadrat la neacordare de prioritate, eu am ramas pe aceiasi banda?

                            Comment


                            • #15
                              intreaba-i pe ei, e clar ca tanti nu ti-a dat prioritate, din moment ce tu esti lovit fata dreapta si ea stanga spate si tu erai pe banda 2. poate nici politistii nu stiu de ce...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google