Mustang dynamometer in romania awd

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se pare ca nu gasim asa ceva.
    Vedeti cati va puteti strange odata si dicutam cumva sa fie bine.

    Comment


    • Locatia: Sediul Racing Code


      Data: 01.12.12
      Orar: 10:00 - 18:30 (14:30 - 15:00 pauza)

      Se masoara pe dyno MUSTANG:
      - puterea la roata
      - pierderi in transmisie si tren de rulare
      - puterea la motor.

      Se primeste fisa dyno pentru fiecare masina testata.
      Toate testele sunt stocate in baza de date si pe viitor daca revin pot face comparatii.
      Cei care permit si doresc afisarea fiselor dyno sunt rugati sa specifice asta.
      Politica noastra nu este de a posta fise dyno fara acceptul clientului, de aceea cei care nu au nimic impotriva afisarii graficelelor sunt rugati sa ne anunte.

      Costurile pentru testari difera in funtie de tipul de tractine:
      - 4x4 costa 250 RON
      - 4x2 costa 150 RON
      Cei care participa la DYNO DAY pe viitor vor fi taxati cu preturi reduse.
      Acestia vor primi in permanenta reducere de 30% la testarile dyno, costurile intregi fiind de 100Euro pt 4x4 si 50 Euro pentru 4x2.

      Conidesram ca un timp optim de lucru pentru un automobil este de cca. 30 minute timp in care masina este introdusa in sediu, verificata, ancorata pe dyno, testata si scosa din sediu. Testele in sine nu dureaza asa de mult dar pregatirea trebuie facuta cu meticulozitate. Vom incerca sa fim foarte operativi, iar daca acest timp poate fi scazut nu putem decat sa ne bucuram.



      Pentru a fi mai usor de urmarit sa va rog sa treceti numele si masina de preferat cu marca + numar de inmatriculare(nr. nu e obligatoriu).

      10:00 – Renault Megane R26 - Alex (in caz de ninsoare/zapada ma retrag)
      10:30 – Audi A3 2.0 TFSI - Silviu
      11:00 -Bytzu skoda superb 2.0 tdi dsg sau calibra turbo daca e gata
      11:30 - Opel Vectra 2.0 16v - Florin
      12:00 - BMW 325d E92 Bogdan Timariu

      12:30 – Bmw e90-320d Adi Micu
      13:00 – Ciprian Chete (turbo upgrade)
      13:30 – Sorin Dimofte BMW 535D E60
      14:00 – Mihai Adrian Subaru STI
      14:30 – Suzuki Swift Bong
      15:30 – VW Golf MK II 1.8T George
      16:00 –
      16:30 –
      17:00 –
      17:30 – Audi a3 2.0 tdi dsg Andi Bogdan Postelnicu

      18:00 –
      18:30 -

      Comment


      • Daca vor mai fi fi zile speciale de dyno sunteti interesati sa va anunt sau nu?

        Comment


        • Da, suntem interesati.

          Comment


          • Imi pare rau ca am ratat-o. As fi vrut sa fac o comparatie cu masina mea intre gaz si benzina hihihi. Sa daram odata toate miturile si sa vorbim pe cifre. OFOF

            Banuiesc ca nu aveti nici o problema sa masurati si masini mai modeste.
            Last edited by Bodanel; 7 December 2012, 11:47. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Ok care zi este buna pentru voi?
              Strangem 5 masini pentru testare?

              Nu avem nici un fel de problema in a testa masini iar Dacia nu e deoc in lantul trofic al fiarelor ce ne calca pragul, daca nu am avut nimic impotriva pentru Tico de ce as avea pentru Dacia?

              M-am exprimat cam gresit si cred ca nu am reusit sa transmit ideea.
              Vroiam sa spun ca Dacia nu este jos in lantul trofic si ca exista masini mai putin performante in plus unii au facut o pasiune pentru masina asta iar noi ii respectam.

              Nu toate masinile care ne calca pragul sunt adevarate raritati care au cazut de pe pista ca in cazul acestui Porsche 997 GT3, care dupa ce a primit o evacuare completa Kline din inconel a venit sa-i ajustam softul in vederea imbunatatirii performantelor.


              Evacuarea a fost magistral executata din pdv, material, suduri, estetica insa GT3 este o masina deja personalizata de Porsche si orice interventie insemna minus in performante astfel ca dupa schimbarea esapamentului a scazut sub puterea de serie.
              Fabricantul o declara cu 415PS , iar in realitate are 395PS in timp ce dupa resoftare a urcat la peste 420PS.

              Cu toate astea pe strada circula frumos langa Logan-uri.
              Last edited by RACINGCODE; 9 December 2012, 21:32. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by cristi_ccd View Post
                Da, suntem interesati.
                Reluam discutia pentru logan dyno day?

                Comment


                • Pret, numar minim de masini, perioada. Eu sunt interesat dar am abreiajul pe duca si nu stiu daca va fi ok.

                  Comment


                  • 100RON de masina fata de 50 Euro cat este in mod normal si ulterior se pastreaza reducere pentru cei care au venit la 150 RON.
                    Eu zic ca 10 masini este in regula. Acum daca nu or fi toate 10 nu e crima.

                    Comment


                    • Va propun in cca. doua trei saptamani intr-o sambata sa conturam un dyno day.
                      Incercam?
                      Pentru cei care au doua versiuni de soft care vor sa le testeze sau benzina vs GPL noi pentru testul suplimentar cerem in plus 50RON.

                      Comment


                      • Daca nu a fost sa fie o zi este o saptamna in care deja primii 20 s-au anuntat.


                        programarea se poate face aici, pe facebook, prin mesaj privat, prin e-mail, telefonic sau sms

                        office@racingcode.ro
                        0723691731

                        Duminica este inchis, iar Sambata lucram pana la orele 14.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Prima zi este cu programari complete, maine mai sunt cateva lori.


                          rezervam o zi pentru Dacia?
                          Last edited by RACINGCODE; 11 December 2013, 20:20. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Astazi a fost o zi infernala.

                            Comment


                            • Comment


                              • EVO 8 - racing car settingsTestare si simulare stradala pe dyno.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google