Portbagaj clean?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Portbagaj clean?

    Vreau sa va intreb si eu cam cum se realizeaza. Cam ce presupune.

    Banuiesc ca dupa ce se dau inscriptiile jos este nevoie sa se umple fostele gauri (cu ce? ) si revopsire?

    Pt cei care au facut asta i-as ruga sa dea cateva detalii. Va multumesc !

  • #2
    se dau siglele jos si se umple cu chit versiunea low , sau se dau siglele jose se sudeaza gaurile adica se umplu cu tabla sau sudura in functie de marime se aduc la nivel se chituiesc se vopsesc

    sigpic

    Comment


    • #3
      NU cu kit. Daca vrei sa scoti doar semnele laterale cu Logan si 1,4 (1,6 1,5) intr-o parte sunt 2 gauri si in cealalta parte sunt 3 gauri. Se dau jos semnele cu surubelnita, dar cel mai bine folosesti 2 surubelnite ca sa mai salvezi semnele una intr-o parte a semnului si cealalta in cealalta parte. Se curata suprafata de vopsea apoi se astupa cu fibra de sticla. Dupa care trebuie finisata cu kit si revopsit portbagajul. La emblema Dacia e cam aceeasi treaba. Dupa ce ai scos emblemele sunt niste capacele negre care raman acolo. Daca vrei sa vinzi semnele si poti sa scoti capacelele negre e foarte bine daca nu le impingi in interior tot cu surubelnita si eventual daca ai dat portbagajul jos de pe masina il intorci de pe o parte pe cealalta ca sa iasa capacelele pe unde ai inchiderea. Daca vrei sa scapi si de inchiderea portbagajului cum am facut eu trebuie sa iti iei un mecanism de inchidere centralizata e un motoras vreo 25 lei si scoti se butucul. Acolo la fel se astupa cu fibra. Succes. Daca nu gasesti unde sa il faci te pot ajuta eu, dar trebuie sa vi la Constanta
      Attached Files

      Comment


      • #4
        sunt curios.. daca Damne fereste ti se blocheaza inchiderea cum mai deschizi portbagaju?
        sigpic

        Comment


        • #5
          In gaurile alea se pot pune si niste capacele de plastic, am vazut la Loganurile unei firme.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Cum sa se blocheze?? Lasa ca nu se blocheaza.. Bine ca odata un prieten cand am dat jos statia de pe masina a uitat sa lege firul de la portbagaj (era pe acelasi cablu cu statia) si nu se mai deschidea.. neam uitat unu la altu si nu stiam ce sa facem.. Am dat jos bancheta spate si printre rigidizarile metalice am reusit sa prindem cablul la loc. Deci un sfat daca aveti cum nu blocati "trecerea" cu montarea unei statii pe toata suprafata. O sa fie o mica problema la mine ca vreau sa imi fac tot portbagajul din fibra adica sistemul audio si atunci daca s-a blocat.. chiar ca nu mai stiu ce fac
            Andrei si cum stau capacelele alea?

            Comment


            • #7
              Stau foarte bine capacelele, se vopsesc la culoarea masinii si aproape ca nu se observa.
              Acum nu stiu daca se cumpara sau alea erau bricolate de respectivii.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Originally posted by ct-07-apv View Post
                NU cu kit. Daca vrei sa scoti doar semnele laterale cu Logan si 1,4 (1,6 1,5) intr-o parte sunt 2 gauri si in cealalta parte sunt 3 gauri. Se dau jos semnele cu surubelnita, dar cel mai bine folosesti 2 surubelnite ca sa mai salvezi semnele una intr-o parte a semnului si cealalta in cealalta parte. Se curata suprafata de vopsea apoi se astupa cu fibra de sticla. Dupa care trebuie finisata cu kit si revopsit portbagajul. La emblema Dacia e cam aceeasi treaba. Dupa ce ai scos emblemele sunt niste capacele negre care raman acolo. Daca vrei sa vinzi semnele si poti sa scoti capacelele negre e foarte bine daca nu le impingi in interior tot cu surubelnita si eventual daca ai dat portbagajul jos de pe masina il intorci de pe o parte pe cealalta ca sa iasa capacelele pe unde ai inchiderea. Daca vrei sa scapi si de inchiderea portbagajului cum am facut eu trebuie sa iti iei un mecanism de inchidere centralizata e un motoras vreo 25 lei si scoti se butucul. Acolo la fel se astupa cu fibra. Succes. Daca nu gasesti unde sa il faci te pot ajuta eu, dar trebuie sa vi la Constanta
                ok, ms de info. sunt destul de hotarat sa il fac... desi vad ca implica ceva munca
                sa vad ce rezolv si cine ar fi dispus pe aici prin craiova sa ma ajute, daca nu, poate chiar o sa te rog la un moment dat cand ajung in constanta sa facem chestia asta.

                inca odata, ms pt informatii

                Comment


                • #9
                  @BoaBa: sa ne anunti dupa ce ti-ai facut cat te`au costat vopseaua si manopera bafta !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by grassu View Post
                    @BoaBa: sa ne anunti dupa ce ti-ai facut cat te`au costat vopseaua si manopera bafta !
                    ok cand o sa fac partea asta o sa postez... pana atunci cred ca mai degraba va spune ct-07-apv cat l-au costat pe el, pt ca dupa mine o sa mai asteptati :P

                    Comment


                    • #11
                      Dar de portiere clean, ce zici?Era o 1310 alba prin pantelimon, fara manere.Daca ramanea fara baterie la telecomanda?!

                      Comment


                      • #12
                        Pai daca ramai fara baterie iei rangasi deschizi usa ca dak jiji a putut sa ia ranga la maibah :P tu de ce nu ai putea la logan
                        1.5 DCI 85 CP Chipuit, toba sport, neoane sub masina, la pedale, sub scaune si portabaj alaturi de lada de 800W RMS pure bass!!!

                        Comment


                        • #13
                          BoaBa cu cea mai mare placere daca nu rezolvi te ajut. De costat nu mai stiu sincer pentru ca atunci am vopsit bara spate, portbagaj praguri si nu stiu preturile pe bucati. Se poate aranja cu cu casco full mai ieftin cat despre usi se pot face acelasi lucru doar ca in primu rand trebuie sa ai inchidere centralizata, alarma destul de buna la care un buton ar trebui rezervat pt deschiderea usii macar cea de la sofer (ma refer sa o "arunce" ca la portbagaj atunci cand ai deschis din centralizata usile) si sa gasesti pe cineva care sa iti faca mecanismul bine. Am vrut si eu sa fac asa ceva dar in Constantan nu e nimeni care sa faca si nu ma bag singur. Succes

                          Comment


                          • #14
                            [ cat despre usi se pot face acelasi lucru doar ca in primu rand trebuie sa ai inchidere centralizata, alarma destul de buna la care un buton ar trebui rezervat pt deschiderea usii macar cea de la sofer (ma refer sa o "arunce" ca la portbagaj atunci cand ai deschis din centralizata usile) si sa gasesti pe cineva care sa iti faca mecanismul bine. Am vrut si eu sa fac asa ceva dar in Constantan nu e nimeni care sa faca si nu ma bag singur. Succes[/QUOTE]

                            Chestia aceea se face cu niste electro magneti

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ct-07-apv View Post
                              Cum sa se blocheze?? Lasa ca nu se blocheaza.. Bine ca odata un prieten cand am dat jos statia de pe masina a uitat sa lege firul de la portbagaj (era pe acelasi cablu cu statia) si nu se mai deschidea.. neam uitat unu la altu si nu stiam ce sa facem.. Am dat jos bancheta spate si printre rigidizarile metalice am reusit sa prindem cablul la loc. Deci un sfat daca aveti cum nu blocati "trecerea" cu montarea unei statii pe toata suprafata. O sa fie o mica problema la mine ca vreau sa imi fac tot portbagajul din fibra adica sistemul audio si atunci daca s-a blocat.. chiar ca nu mai stiu ce fac
                              Andrei si cum stau capacelele alea?
                              pai ca sa nu ai surprize neplacute:

                              pe yala sa zic asa in acelasi loc unde trage motorasul pe parghiuta sa deschida portbagajul mai pui un cablu de frana de la bicicleta sau de acceleratie de la 1310........ care in aduci undeva sub scaunul spate sin in caz de ghinion tragi de cablu ..... ceva cum are cielo si kia ........
                              ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                              YO2MKL
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google