Faruri Dacia Logan "Angel Eyes"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kovy,ce stabilizator ai pus?N-as pune farurile pe masina pana nu sunt sigur...eu ma gandeam sa pun condensatori dar nu stiu daca e suficient...cel mai bine ar fi sa schimb sistemul cu niste cerculete CCFL care costa vreo 200 ron deci alti bani,alta distractie...
    sigpic

    Comment


    • lumina pe care o dau angelurile e foarte buna vezi bine cu ea cel putin am vazut io la alte masini , da daca va luati asemenea faruri io zic sa nu le stricati aspectu cu asa-zisele pleoape din targ sau mai stiu io de unde ca n-are rost... parerea mea apai voi faceti cum vreti
      1.6i 75 de catari frumosi si un magar la carma
      ASTRA F CARAVAN (X16SZR)

      Comment


      • Asta asa este...n-are rost sa pui ploape la acest model mai ieftin de angeluri...farurile lumineaza bine daca sunt reglate cum trebuie si ai xenon pe scurta,lunga nu are nevoie de xenon...mai ales ca dai flashuri cu ea si uzezi xenonul f mult...
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Dragman View Post
          Kovy,ce stabilizator ai pus?N-as pune farurile pe masina pana nu sunt sigur...eu ma gandeam sa pun condensatori dar nu stiu daca e suficient...cel mai bine ar fi sa schimb sistemul cu niste cerculete CCFL care costa vreo 200 ron deci alti bani,alta distractie...
          Am pus un L7808CV care stabilizeaza tensiunea la 8 Volti. LEDurile am pusi cate 2 in serie cu o rezistanta, patru lini in paralel.

          Pe poza atasata se vede cum este legat.

          Azi o-sa compar cu cel original si vin cu poze.


          P.S. Condensatorul taie numai socurile de tensiune dar daca ai constant de ex. 15Volti atunci 15Volti lasa si pe leduri.
          Attached Files

          Comment


          • Merci mult pentru informatie!!!Daca pun si eu un L7808CV inaintea ledurilor cu care au venit farurile crezi ca o sa fie ok?Merci!
            sigpic

            Comment


            • Stai stai! Nu pune stabilizatorul asta la LEDurile cu care a venit pentru ca in aia este rezistenta casa suporte 12 - 13 V (poate si mai mult dar inca nu am incercat). Daca tu pui acest 7808 la iesire vei avea 8 Volti cu care va avea lumina si mai slaba decat are acuma. Daca nu vrei sa schimbi LEDurile dar totusi vrei sa pui stabilizator atunci pune un 7812. Asta stabilizeaza la 12 Volti. Eu nu deace am pus stabilizator ca imi e frica de supratensiune ci pur si simplu nu am incredere in LEDurile asta chinezesti. Deacea am schimbat tot cablajul si ledurile cu soclu cu tot. Am schimbat si cablul la faza scurta/lunga.

              Comment


              • Am schimbat LEDurile...

                Am facut si poze, dar va las pe voi sa decideti care este "chines" eyes si care este angel eyes-ul facut de mine.
                Nu este o opera de arta dar eu zic ca a iesit bine.
                Attached Files

                Comment


                • eu cu becurile normale nu vedeam m-ai nimic cu toate ca erau reglate foarte bine dar cu xenonul e alta treaba,parerea mea.

                  Comment


                  • Merci de info Kovy!Ma gandeam sa pun acel stabilizator pentru a proteja ledurile ca sa ma tina mai mult...cred ca pun un 7812 pana la urma pe langa condensatorii pe care ii am deja...Unde gasesc acel 7812?or avea la magazinele de piese electronice?Merci!
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca te ai uitat la parametri si la modul de legare a acestui stabilizator de tensiune, acolo recomanda cate un condesator la ambele parti (si la intrare si la iesire), dar fi atent la valoarea condensatorului ca sa fie totul OK. La orice magazin care se ocupa cu piese electronice, gasesti acest stabilizator si condensatori corespunzatori.

                      Comment


                      • salutare! as vrea sa intreb si eu. ca sa pun leduri pe pozitie, imi trebuie si rezistente si stabilizatori? eu ma gandeam la un cerculet pe fiecare parte din cate 20-32 leduri. cerculetele sa le montez in locul proiectoarelor de ceata, pt ca nu am avut asa ceva si sa imi pun leduri acolo.
                        Last edited by florin_senz; 2 April 2009, 10:10.
                        senz

                        Comment


                        • Originally posted by Kovy View Post
                          Am facut si poze, dar va las pe voi sa decideti care este "chines" eyes si care este angel eyes-ul facut de mine.
                          Nu este o opera de arta dar eu zic ca a iesit bine.
                          Daca am vzt bine ala din dreapta e facut de tine...adika cel cu o lumina mai alba...cel din stanga are led cu putina tenta de albastru cum am si eu pe angel eyse si ma cam enerveaza...intrebarebari:
                          1. Cum dai geamul jos?
                          2. Se schimba greu ledul? Adika e fixat cumva anume?? are vreo jmecherie??
                          3. Ce pun sa nu se arda???
                          Mersik anticipat...

                          Comment


                          • 1. geamul se da jos foarte usor. Iei o surubelnita infipti inte geam si capacul acela din plastic. si incerci sa scoti la fel cum scoti si anvelopa de pe jeanta. Este 4 agatatore pe care trebuie sa scoti cand ajugi la ele.
                            2. Ledurile au un soclu micut pe care poti sa scoti usor numai ca trebuie sa prinz bine ca sunt destul de micute.
                            3. Inpotriva arderi eu zic ca nimic nu exista metoda 100% eficienta. Daca becul\LEDul are defectiune din fabrica atunic pot sa stai si pe cap si tot va arde.

                            Comment


                            • Originally posted by florin_senz View Post
                              salutare! as vrea sa intreb si eu. ca sa pun leduri pe pozitie, imi trebuie si rezistente si stabilizatori? eu ma gandeam la un cerculet pe fiecare parte din cate 20-32 leduri. cerculetele sa le montez in locul proiectoarelor de ceata, pt ca nu am avut asa ceva si sa imi pun leduri acolo.
                              Iata doua variante pentru 20 de LEDuri de 4 Volti si 20 mA.
                              Tensiunea stabilizata la 12 Volti asta nu este inclus in schema.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Eu zic sa le calculati pentru 14,5-15v,daca le calculati la 12v,in timp se ard.Eu am pus aparatul de masura pe baterie,cu farurile aprinse, aveam 14,3v
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google