Gpl Pe Diesel?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gpl Pe Diesel?

    Craciun fericit!

    Azi am citit despre un gpl pe logan 1.2 si mi-am adus aminte ca la firma unde am lucrat am avut un stivuitor diesel care avea si butelie de gaz.E o chestie care nu mi-am explicat-o pina acum si am si uitat de ea.Daca stiti ceva va rog lamuritima si pe mine.Merci
    sigpicPasionat de MCV si natura

  • #2
    da, se poate pune gpl si pe motoare diesel. nu stiu sigur daca si la logan, dar in principiu se poate.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      GPL se poate pune si pe Diesel???eu stiam ca doar pe benzina

      Comment


      • #4
        @padurarud, butelia de pe motostivuitor nu era pentru aer comprimat? De cati litri era?

        Comment


        • #5
          da, se poate. google va va convinge
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            seba da-mi voie sa te contrazic pe dizel nu merge pus gpl...gandeste-te logic sunt atatea firme care au flote de masini dizel nu crezi ca era si pentru ei mai economic gpl-ul????? plus de asta ceea ce gasesti pe google e bioetanol nu gpl
            ...



            invata te rog frumos sa scrii .
            Last edited by Cristi_Xp; 26 December 2010, 00:48.

            Comment


            • #7
              Se poate pune, dar se fac modificari la motor. In chiulasa trebuiesc montate bujii pt scanteie, si un calculator pt gestionarea scanteii, sau se poate monta un distribuitor optic ca la tico.

              Comment


              • #8
                @dorupiticu: probabil ca nu se poate, dar sunt unii care din asta traiesc vezi exemplul asta, pt inceput...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Inainte de 89 , cel putin in Pitesti ,autobuzele de trasnsport in comun au mers cu GPL , asa ca se poate .Nu aveau calculator sau alte chestii high tech. Soferii spuneau ca se ducea setul motor mai repede petru ca amestecul era uscat, aveau butelii imense pe acoperis cam de 1000 litrii

                  Comment


                  • #10
                    Salut.
                    Uite ai ci cateva informatii



                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by madi View Post
                      Soferii spuneau ca se ducea setul motor mai repede petru ca amestecul era uscat,
                      Cum se intampla din cate am inteles si la montarea gpl-ului after fabrica.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Inainte inainte de '89 multe autobuze aveau motoare pe benzina, GPL pe motoare diesel nu a existat niciodata pe autobuzele din Romania. Autobuzele din romania cu Butelii deasupra functionau cu metan.

                        Comment


                        • #13
                          Sa nu-mi spui ca tarasurile aveau motor pe benzina si da erau rezervoare de metan.

                          Comment


                          • #14
                            da mai nou se pune si gpl pe diesel dar in romania oficial inca nu.
                            Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                            Comment


                            • #15
                              La cit de complicate si pretentioase sunt dieselurile in ziua de azi nu stiu daca se merita o investitie in asa ceva.La un benzina euro 5 se ajunge sa depaseasca 3000lei asa ca nu imi bat capul.Dar nu strica niciodata sa stii mai multe.


                              Sarbatori fericite!
                              sigpicPasionat de MCV si natura

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google