Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe Duster exista folie din fabrica sau e vorba de oxid de fier mai mult, in compozitie?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by dan.gutu View Post
      Ce model si an de fabricatie este acest BMW,ca m-ai facut curios ? Daca imi spui si VIN-ul iti spun ce fel de geamuri are.De unde stii ce scoala a facut fiecare si daca a absentat ?
      bmw e90 2007. poti sa te interesezi, nu stiu ce vi se pare asa nemaipomenit. am un vecin care are geamuri heliomate la termopane. si ne-a chemat sa le admiram. parca "four season" se numesc... nu mai stiu ce producator dar o sa caut pt voi pe google.
      si la intrebarea a doua: pentru ca nu intelege ce citeste. postul meu era clar. n-am cum sa confund ionizarea cu heliomatul. sa fim seriosi... si probabil credea ca detine adevarul universal si altii nu stiu ce inseamna heliomat. exista ochelari haliomati de prin anii '80.

      Comment


      • Ca sa nu ma fac de ras o sa intreb si eu mai marii mei daca exista asa ceva,dar 99% nu exista geamuri heliomate auto,la casa nici vorba.Stiu ca la ohelari este o diferenta destul de mare intre unii cu lentila heliomata si unii simpli.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • Originally posted by dsign View Post

          Ideea ce se desprinde din acest topic este urmatoarea: gata cu smecheria de prost gust (adica foliile tip smoala) !!! Folia de pe fata de la Duster are ~90% transparenta, nici nu se observa ca exista folie pe geam. Este in limita legii si ma protejeaza de UV. Asta este adevaratul motiv pentru care imi montez folie pe geamurile masinii. Nu ma consider mare vedeta, sa ma ascund in spatele unor geamuri fumurii.
          Din acelasi motiv mi-am pus si eu folie pe fata: pentru protectie. Am mers cu masina unui prieten care avea pe fata 5% transparenta. Noaptea, condusul se transforma intr-un sport extrem Cand parcam intr-un loc mai slab iluminat, trebuia sa deschid geamurile. Dupa faza asta m-am gandit mai bine si m-am hotarat sa-mi pun cea mai deschisa folie pe fata, dar care are protectie UV.
          Cam asa se vede folia mea de pe fata (nu stiu daca se intelege ceva din poza, dar se distinge putin locul unde se termina folia).
          La atelierul unde am montat folia, nu aveau mai deschisa de atat. Ei sustin ca ar avea 25-28% transparenta, motiv pentru care nu mi-au dat autorizatie.
          Last edited by alexgrasu; 10 March 2012, 10:56.
          sigpic

          Comment


          • Scuze, dar nu a vrut sa o incarce din prima incercare
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by B997NDL
              bmw e90 2007. poti sa te interesezi, nu stiu ce vi se pare asa nemaipomenit. am un vecin care are geamuri heliomate la termopane. si ne-a chemat sa le admiram. parca "four season" se numesc... nu mai stiu ce producator dar o sa caut pt voi pe google.
              si la intrebarea a doua: pentru ca nu intelege ce citeste. postul meu era clar. n-am cum sa confund ionizarea cu heliomatul. sa fim seriosi... si probabil credea ca detine adevarul universal si altii nu stiu ce inseamna heliomat. exista ochelari haliomati de prin anii '80.
              Ba confunzi extraordinar de mult
              Nu stiu de profesională ai terminat tu, dar îţi spun sigur că nu există heliomate pe maşină. Că sunt ionizate şi cu filtru UV e altă mancare de peste.
              Dan.gutu, sunt şi pentru apartamente heliomate. Aşa le spun ei, dar sunt făcute cum am spus mai sus.

              Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner

              Comment


              • Nu stiu sigur daca este corecta expresia de "parbriz heliomat" dar in dex zice asa: heliomat -Care protejează ochii de razele ultraviolete ale soarelui.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Din ce stiu, prin geamurile masinii oricum nu trec UV-urile, asa ca rostul foliei este cu totul altul.
                  Cat despre parbriz heliomat, sa mor de am auzit. O fi, nu zic nu.

                  Comment


                  • darky, ala e parbriz atermic!
                    Nu are cum sa fie heliomat! sticla heliomata este o sticla tratata, cu o usoare tenta maronie care se inchide automat, in diferite trepte pana la opacitatea 0% din exterior si care micsoreaza foarte mult intensitatea luminii exterioare (raze solare, lumina farurilor, cu referire la cea generata direct de surse de lumina).

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      Din ce stiu, prin geamurile masinii oricum nu trec UV-urile, asa ca rostul foliei este cu totul altul.
                      Cat despre parbriz heliomat, sa mor de am auzit. O fi, nu zic nu.
                      Da, stiu ca special se lasa mai mult oxid de fier pentru a nu se decolora divers, atat in masina cat si in case. Concentratia depinde, nu e ceva standard. Dupa tenta geamurilor de la Logan/uster si care mai sunt, ala e oxid de fier, nu folie.

                      @Razvy: De parbriz atermic stiu si eu. Probabil treaba cu "geamuri heliomate" e un fel de jargon.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by Razvy View Post
                        Ba confunzi extraordinar de mult
                        Nu stiu de profesională ai terminat tu, dar îţi spun sigur că nu există heliomate pe maşină. Că sunt ionizate şi cu filtru UV e altă mancare de peste.
                        Dan.gutu, sunt şi pentru apartamente heliomate. Aşa le spun ei, dar sunt făcute cum am spus mai sus.

                        Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner
                        uite aici: http://piese-auto.anunturi-auto.4 tuning.ro/tuning-exterior/oglinzi/geamuri-oglinzi-bmw-seria-5-e39-10031990.html
                        scapa de pauza dintre 4 si tuning, am pus asa ca altfel nu-l ia. nu vreu sa caut acum pe site-uri din germania

                        Last edited by B997NDL; 10 March 2012, 16:07.

                        Comment


                        • Crezi ca aia care au la vanzare geamuri heliomate sau geamuri cu folie heliomata,stiu ce este aia ? Sau stiu dar mizeaza ca sunt multi prosti si pun botul.Vand geam colorat sau ionizat,care are aceeasi culoare si noaptea si pe soare puternic,dar omul traieste cu impresia ca are heliomate.Din cate stiu,oglinzile retrovizoare,sunt electrocromatice sau colorate,nu heliomate,cum sunt vizoarele de la mastile de sudura inteligente.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • NDL, te rog retrage-te din discutie, ti-a spus si darkside mai sus, dar asta e daca tu nu vrei sa intelegi.
                            Profesionala ta e peste studiile altora si peste cunostiintele fabricantilor.
                            Fabricantul spune ionizat, romanu' vede ca se coloreaza si gata, e heliomat. Cum spuneam, use google si wikipedia, si vei vedea care e diferenta dintre cele 2.
                            Ti-am sxplicat si eu mai sus ce inseamna heliomat si cum anume reactioneaza o sticla heliomata, dar vad ca nu vezi decat inainte, cum ai citit tu pe tot felul de porcarii de site-uri idioate facute de cretini notorii.
                            ti-a gasit de unte sa iei anunturi, din "patru tunuri", care e plina de copii care nu stiu ce vand, sau care spun ca vand un lucru, si defapt au un parci. Ceva de genul vand Bang& Olufsen dar defapt e sony

                            Dane, daca tot esti online, crezi ca se gaseste parbriz de logan "heliomat" ?

                            Comment


                            • Eu am gasit la Buzau, la Pelkington,parca asa ii zice,4 tipuri de parbriz Logan,normal,normal cu parasolar fumuriu,cu tenta verzulie si parasolar si atermic,cum au unele Renault-uri.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • Mda, deci acest coleg al nostru continua sa se scufunde in prostie Astept avertisment pt asta, insa...

                                Repet intrebarea: infrarosii, heliomate?!? Trezeste-te ma, fii destept, ca tara asta geme...



                                EDIT: Simpla cautare dupa cuvantul "llumar" pe google si iata : http://www.llumar.ro/folie-auto/prot...a-luminii.html

                                Infrarosii zici nedeleule, nu?
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google