Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Razvy View Post
    NDL, te rog retrage-te din discutie, ti-a spus si darkside mai sus, dar asta e daca tu nu vrei sa intelegi.
    Profesionala ta e peste studiile altora si peste cunostiintele fabricantilor.
    Fabricantul spune ionizat, romanu' vede ca se coloreaza si gata, e heliomat. Cum spuneam, use google si wikipedia, si vei vedea care e diferenta dintre cele 2.
    Ti-am sxplicat si eu mai sus ce inseamna heliomat si cum anume reactioneaza o sticla heliomata, dar vad ca nu vezi decat inainte, cum ai citit tu pe tot felul de porcarii de site-uri idioate facute de cretini notorii.
    ti-a gasit de unte sa iei anunturi, din "patru tunuri", care e plina de copii care nu stiu ce vand, sau care spun ca vand un lucru, si defapt au un parci. Ceva de genul vand Bang& Olufsen dar defapt e sony

    Dane, daca tot esti online, crezi ca se gaseste parbriz de logan "heliomat" ?
    vad ca tu nu stii ce inseamna heliomat. niciodata un geam heliomat nu se inchide 100%. se inchide direct proportional cu intensitatea luminii dar niciodata 100%. nu stiu de unde at scos-o cu parbrizul. eu vorbeam de laterale fata si spate. mai bine retragete tu ca vad ca esti pe langa. ti-am dat si linkuri si tu continui s-o tii pe a ta.

    @dan.gutu: am mai spus odata ca am un vecin care mi-e si prieten si am vazut cu ochii mei ca se inchide la aparitia luminii. dar daca voi nu vreti...
    ai zis ca te interesezi daca bmw-ul are sau nu laterale heliomate. nu parbrizul la care nu stiu cum ati ajuns. mai vorbim dupa ce aflii raspunsul.

    Comment


    • in mare parte pe aici se vorbeste de folie...nu prea mi se pare ok pe fata pentru ca pe timp denoapte scade vizibilitatea..

      pe mine ma intereseaza xenoanele, nu stiu ce sa fac, sa pun sau nu, se leaga cineva de mine? sau...

      Comment


      • se leaga sigur atata timp cat n-ai instalatie de spalare faruri. de logan se vor lua oricum. ei se leaga si cu folie autorizata, ce sa mai vorbim de xenon ?!

        Comment


        • firiss, poti merge linistit, politia nu are dreptul sa-ti comenteze! In schimb daca sunt cu un echipaj R.A.R., risti sa te puna sa le dai jos. Iar daca iesi din tara..... s-ar putea sa ramai fara masina

          Comment


          • ce spune rar-ul in privinta xenonului:

            3. Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
            In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
            In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • pana la urma imi spune si mie cineva unde gasesc un atelier autorizat RAR pt folii ? tot cam ce am gasit nu sunt in lista RAR desi sustin ca au autorizare. nu apar nici color tuning, nici dcm...etc. lista mi se pare cam scurta, avand in vedere ca e pentru toata tara.

              Comment


              • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                ce spune rar-ul in privinta xenonului:

                3. Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
                In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
                In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".

                Am inteles ce zici...am vazut multi cu xenon chiar si bixenon pe logan....are cineva dintre voi si garcea v-a facut observatie?

                Comment


                • doar bixenon poti pune pe logan in farurile stock ;)
                  Eu am, dar nu mi-a comentat nimeni in tara
                  Pe dincolo am avut comentarii prin suedia, iar la nemti am scapat de ADAC, altfel probabil ramaneam fara frigider

                  nedeleule, Aici ai lista pt folii
                  Last edited by Razvy; 10 March 2012, 21:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Zi ma Nedeleule, cum e cu infrarosiile?
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • daca nu stii...vrei sa inveti acum?!

                      Comment


                      • dsign, "infraredele" ataca omul de nu se vede
                        lasa omul in pace, nu vezi ca sia facut un hobby sa ne contrazica? Desi mi se pare ca are ceva cu mine
                        Infrarosii si Ultraviolete

                        Eu in discutia asta, mai bag o singura intrebare. Daca infrarosiile sunt asa daunatoare, de ce mama dracu au aparut pe piata panourile de incalzire cu infrarosii ? )

                        Comment


                        • in pricipiu la infrarosii sunt daunatoare in functie de intensitatea lor. ele sunt raspunzatoare de caldura si implicit de canicula verii, nu ultravioletele. deci daca infrarosiile patrund prin geam tot va fi cald in masina. sunt razele cu frecventa cea mai joasa din spectrul luminii, in timp ce UV sunt razele cu frecventa cea mai inalta din acelasi spectru. UV ataca mai puternic celulele epidermice fortandu-le sa produca melanina, respectiv bronz. la un salon de bronzare te poti "arde" dar nu asa tare ca la soare din cauza ca lipsesc infrarosiile care incalzesc pielea. de asta nu se sta la pranz in soare cant razele infrarosii au puterea cea mai mare.

                          sau voi credeti ca "infraredele" cum spui tu, "e alea de vede soldatii noaptea cu ele"?!

                          Comment


                          • aia de vede soldatii noaptea cu ele, sau de filmez eu sa altii cu camera video, efapt e un sistem cu ceva care genereaza lumina in infrarosu, si un ansablu de lentilesi prisme mai speciale care capteaza si amplifica acea lumina, de-aia se vede alb/negru sau verde/negru.
                            Oricum, e un procedeu ceva mai complicat. Multumim Youtube si discovery pentru informatii

                            Comment


                            • stai linistit ca informatiile sunt din facultate. si alea de filmezi cu ele nu sunt infrarosii si nici ochelarii nu sunt "cu" infrarosii ci sunt facuti sa receptioneze razele cu frecventa respectiva, raze care sunt emise de corpurile calde. si intre imaginea obtinuta cu ochelari "cu" infrarosii si camera cu night eye e mare diferenta. a nu se confunda cu ochelarii de acum care au alt principiu asemanator camerelor de care pomeneai. sistemul bazat pe infrarosii a fost primul aparut in vederea de noapte si daca nu ma insel era prin '80. bazat pe infrarosii sesizezi doar siluete si sunt colorate divers in fctie de caldura degajata (mai multa sau mai putina)

                              Comment


                              • Ce facultate ai facut ? Sa stii ca alea de filmezi cu ele noaptea, sunt infrarosii,camera are un led ce emite in aceasta frecventa o "lumina",ce o poate "vedea" doar camera.Camerele de supraveghera cu nightvision lucreaza pe acelasi principiu,au un anumit numar de leduri,depinde de putere.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google