Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RAR ,ARR si CNADNR nu mai au atributiuni de control. In locul acestora o alta autoritate, ISCTR, va prelua o parte din atributiunile celor 3 organisme. Noua institutie infiintata se va afla in subordinea MTI.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • in ultima vreme nu prea mai vad masini cu folii pe laterale fata. s-au scos cumva in afara legii? oare nu mai ai voie nici cu folie cu 70% transparenta?! am fost ieri cu un taximetrist care a avut inainte si mi-a zis ca le-a dat jos dupa ce a platit o amenda de 600 lei. tocmai ma pregateam sa-mi pun. oare se se fi modificat legea in privinta asta?

      Comment


      • taximetristii nu au si nu aveau voie deloc folii pe laterale fata,nici macar cand erau legale.
        Iar pentru restul , e legala 84% sau cat era. 70% n-a fost niciodata ,desi unii care pun folie am impresia ca nu pun de frica pe fata,pentru ca daca ai geamuri un pic colorate si ti-a aplicat folie automat ai sarit din schema cu procentele alea.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • oricum politia nu poate demonstra ca opacitatea iese din schema decat daca are un laborator mobil. iar cei de la verificari nu prea dispun pe toate unitatile mobile de astfel de aparate. singura chestie care ti-o poate face este sa iti retina talonul pana ii prezinti o dovada ca esti in regula. este un abuz din partea lor sa iti dea amenda pentru ceva ce nu pot demonstra pe loc...
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Originally posted by Cristi_Xp View Post
            taximetristii nu au si nu aveau voie deloc folii pe laterale fata,nici macar cand erau legale.
            Iar pentru restul , e legala 84% sau cat era. 70% n-a fost niciodata ,desi unii care pun folie am impresia ca nu pun de frica pe fata,pentru ca daca ai geamuri un pic colorate si ti-a aplicat folie automat ai sarit din schema cu procentele alea.
            asta avusese folie. de unde ai scos-o ca taximetristii n-ar avea?! in bucuresti erau o gramada. adica isi pune unul care iese duminica cu masina si nu-si pune taximetristul care doarme toata vara in masina ?! / si legea spune pe laterale vizibilitate min 70%. asa spunea cel putin. ideea e ca inainte era plin de masini cu folii fata iar acum nu le mai vezi deloc pe strada si m-am uitat ceva... pe spate toti au. cred ca de la modificarea legislatiei (cea cu marire amenzilor) nu mai e voie. asta si-o furase. uite ce zice legea
            După cum bine cunoaÈ™teÈ›i, există foarte multe autoturisme ce au aplicată folie de protecÈ›ie (care poate fi pt o protecÈ›ie solară sau antiefracÈ›ie). Apare o problemă în cazul foliilor solare, întrucât în codul rutier este stipulat faptul că aplicarea unor astfel de folii pe geamuri, care restrâng ...


            intelegeti ceva?! :
            "Cu alte cuvinte, pentru a îndeplini condițiile legale, nicio mașină nu poate avea aplicată folie de culoare închisă pe parbriz și pe geamurile de la portierele din față. Nu există omologare pentru foliile vizibile aplicate pe geamurile laterale față (legea spune că se pot aplica și pe geamurile din față, dar gradul de transparență admis este foarte mare, astfel încât la o folie care să respecte condițiile legale, este aproape invizibilă diferența față de un geam normal)
            Așa că:
            Orice mașină pe care o opriți în trafic și care are aplicate folii colorate pe geamurile de la portierele din față, încalcă legea."

            deci nu e voie pentru ca n-a fost omologata nicio folie pt geamurile din fata?!
            Last edited by B997NDL; 8 March 2012, 16:41.

            Comment


            • pai si eu am avut 99% pe fata , da aia nu inseamna ca mi-a dat cineva voie.
              E lege ca nu au voie sa aibe folie deloc,probabil ca nu se poate vedea daca au client in masina sau nu,si umbla cu cupola aprinsa aiurea.
              Eu asa stiam ca e legala , folia 84% sau 82... pentru fata...am si vazut unele cu timbre ,dar sunt transparente geamurile,deci e degeaba.
              Last edited by Cristi_Xp; 8 March 2012, 17:08.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • si la cei autorizati daca intri o sa vezi ca tot 70% e legal. cred ca 99% are loganul din fabrica. sun multe marci auto care au 70% din fabrica. de fapt spunea si pe forumul politistilor de unde am dat link.

                Comment


                • exista masini din clasa "lux" care vin in romania direct din fabrica cu laterale fata negre tuci si sunt acceptate. am vazut land rover 3 luat de nou 0km cu laterale negre si bmw seria 7 la fel. nu era nicio precizare in talon in legatura ce acest aspect. dar erau de fabrica.
                  eu cred ca in acest fel se creeaza un precedent si in cazul in care ajungi in instanta si ai un avocat bun castigi clar daca ai un LOGAN cu laterale fata negre.

                  si da ... cum spunea cineva mai inainte am vazut o gramada de masini cu numere de MAI care aveau folie pusa pe fata fara niciun fel de timbru (majoritatea tuareg si noile radare MCV)
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • si totusi nu mai inteleg.. e voie daca ai 70% vizibilitate sau nu e voie deloc? in topicul de unde am dat link era un politist care isi exprima nedumerirea cu privire la masinile din coloana oficiala.

                    "Posted 09 November 2010 - 11:14 PM
                    Probabil ca iar o sa fiu considerat "slobod la gura" insa, autoturismele ce fac parte din coloanele oficiale (si nu numai) sunt peste lege? Soferii acestora au vederea precum Superman de pot trece prin geamurile NEGRE de pe lateralele-fata? Inteleg sa fie OPACE pe spate, unde stau imbuibatii statului dar SPP-istul si soferul de ce au nevoie de geam NEGRU (nu fumuriu)? Nu stiu cati dintre voi ati reusit sa patrundeti intr-o astfel de limuzina, insa va pot spune ca ai senzatia ca s-a lasat seara...noroc cu parbrizul prin care mai intra ceva raze solare...Cu astfel de autovehicule cum se procedeaza?
                    O alta situatie ar fi aceea a colegilor din serviciul rutiera care accepta tacit ca autoturismele personale ale rubedeniilor acestora (nemaipunandu-le la socoteala si pe ale lor) sa fie "dotate" cu ADA7 si strobo in bara (colegului bundesgrenzschutz, pentru ca e din Bucuresti, ii pot spune numele politistului ce l-a ajutat pe fratele acestuia, patron la una dintre firmele de transport calatori, sa-si monteze astfel de jucarioare oficiale pe Passatul albastru inchis... :hmmmt: )..."

                    Comment


                    • ca sa nu mai bateti capul exista folie transparenta care opreste razele UV (adica nu ma parpoleste pe maini vara)

                      Comment


                      • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                        exista masini din clasa "lux" care vin in romania direct din fabrica cu laterale fata negre tuci si sunt acceptate. am vazut land rover 3 luat de nou 0km cu laterale negre si bmw seria 7 la fel. nu era nicio precizare in talon in legatura ce acest aspect. dar erau de fabrica.
                        eu cred ca in acest fel se creeaza un precedent si in cazul in care ajungi in instanta si ai un avocat bun castigi clar daca ai un LOGAN cu laterale fata negre.

                        si da ... cum spunea cineva mai inainte am vazut o gramada de masini cu numere de MAI care aveau folie pusa pe fata fara niciun fel de timbru (majoritatea tuareg si noile radare MCV)
                        Nu exista asa ceva,sau avea facute geamurile la comanda cu folie heliomata.Cel putin in Europa legea este la fel ca la noi in ce priveste transparenta geamurilor,in unele tari este chiar mai drastica.Dute in Elvetia cu folie taciune pe spate si vezi cum ramai fara masina,de fata nici numai vorbim.Masinile care vin din fabrica cu geamurile spate colorate,au transparenta 50% si nu este folie,care in timp se decoloreaza,sticla este colorata.Folia heliomata,doar cand este soare are opacitate 75%,pe timp noros 50% si noaptea 25%.Este foarte scumpa,eu nu am gasit nici un importator la noi.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • Originally posted by geo_ultras View Post
                          ca sa nu mai bateti capul exista folie transparenta care opreste razele UV (adica nu ma parpoleste pe maini vara)
                          Un procent insemnat din randurile celor care isi pun folii, o fac din snobism ( asa da bine, cica) si nu urmaresc un anume scop practic, cu atat mai putin protectia UV.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by dan.gutu View Post
                            Nu exista asa ceva,sau avea facute geamurile la comanda cu folie heliomata.Cel putin in Europa legea este la fel ca la noi in ce priveste transparenta geamurilor,in unele tari este chiar mai drastica.Dute in Elvetia cu folie taciune pe spate si vezi cum ramai fara masina,de fata nici numai vorbim.Masinile care vin din fabrica cu geamurile spate colorate,au transparenta 50% si nu este folie,care in timp se decoloreaza,sticla este colorata.Folia heliomata,doar cand este soare are opacitate 75%,pe timp noros 50% si noaptea 25%.Este foarte scumpa,eu nu am gasit nici un importator la noi.
                            nu va contrazic. eu spun doar ce am vazut

                            dar masinilor de MAI care au folie tuci pe tot ce inseamna geam (in afara de parbriz) le gasiti vreo scuza ?
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment



                            • dar masinilor de MAI care au folie tuci pe tot ce inseamna geam (in afara de parbriz) le gasiti vreo scuza ?
                              Daca te referi la masinile de interventie a SPIR sau Jandarmeriei, nu cred ca e de neinteles; postul de conducere, unde nu sunt montate folii, e separat de restul habitaclului.
                              Si masinile Salvarii si SMURD-ului au geamurile laterale ale restului habitaclului, obstructionate in ceea ce priveste vizibilitatea; nu stiu cui i-ar placea sa vada ce se petrece in spatele acestor geamuri, ale acestor masini, in afara presei.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • E vorba de masinile din coloanele oficiale (BMW, Mercedes).

                                Orice incident s-ar intampla, vinovat va fi gasit "civilul", deci lucrurile sunt simple.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google