Cutie De Viteze Automata Pt Un Logan 1.6?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie De Viteze Automata Pt Un Logan 1.6?

    Ma intereseaza pt o ruda cu dizabilitati motorii (handicap locomotor - poate conduce si cu ambreiaj, dar cu mare dificultate, si nu are lovele sa mai dea 4-5oooe pe o a2a masina ca nu vrea sa renunte la Logan) care vrea sa-si modifice (omologheze) Loganul cu o cutie automata pt. ai facilita condusul...
    Ma puteti orienta catre cineva care stie, sau sa imi spuneti ce cutie ar merge montata pe un Logan de 1.6? Personal, eu ma gandeam la cutia de viteze de pe Laguna I, sau Megane I...
    In caz de e asa, trebuie sa cutreier parcuri de dezmembrari auto, ca eu am gasit pe net numai cutii automate de Renault Safrane 2.5, de Scenic, sau de Laguna diesel...
    Sau am mai gasit unele cutii automade Renault la care scria in descriere ca merg montate si pe Opel Vectra... Oare nu merg si invers?
    Rog opinii, pareri...
    MS!
    Last edited by phanes; 28 March 2012, 02:42.
    sigpic
    Show your car off in public, ride her hard in private...
    http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

  • #2
    pe modele mici de genul clio 3 e si automata - cutia se cheama DP0.
    dar sunt probleme mari cu ele, destul de lipsite de fiabilitate.

    Comment


    • #3
      Nu ai specificat daca e 1.6 8v sau 1.6 16v. Daca e 1.6 16v se potriveste 100% cutia de renault megane 3 1.6 automata. Daca e 1.6 8v e posibil sa o poti adapta. Dar pe langa cutie mai trebuie si electronica modificata!
      sigpic

      Comment


      • #4
        e motorul in 8v...
        sigpic
        Show your car off in public, ride her hard in private...
        http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

        Comment


        • #5
          Mecanica merge facuta (megane 1 a avut cutie automata pe motorul asta), insa electronica greu spre imposibil si ar costa per total mai mult decat vandutul loganului si cumparatul unui clio cu transmisie auto.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Stiu si eu ca electronica e buba... ca de era numai de montat cutia... asta o faceam si eu...
            sigpic
            Show your car off in public, ride her hard in private...
            http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

            Comment


            • #7
              pai in cazul asta iti trebuie un megane 1 in stare cat mai buna de pe care sa dai jos tot ce ai nevoie. electronica cred ca se poate face. sunt atatia hakeri pe toate drumurile. dar nu stiu daca renteaza. cu rar-ul ce faci ?
              cauta pe google, e o firma pe undeva prin ardeal care se ocupa cu modificari pentru masinile persoanelor cu nevoi speciale, au autorizatie sau asa ceva de la autoritati. ia legatura cu ei poate iti vand vreun pont despre logan.
              parerea mea e ca nu prea merita, mai bine faci un schimb si dai loganul plus banii pentru investitie si iei ceva care are deja automata din fabrica.

              Comment


              • #8
                Cu banii de pe vanzarea loganului + ce vrea sa investeasca in transformarea cutiei, isi poate lua fara probleme o masina de genul:
                Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


                De departe cea mai buna alegere, achizitionarea unei masini automate din fabrica.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • #9
                  Cred si eu ca e mai rentabil... i-am explicat, dar nu vrea sa renunte la Logan...
                  Se poate invhide threadul, ca s`aterminat discutia cu pers respectiva... l-am facut sa inteleaga
                  sigpic
                  Show your car off in public, ride her hard in private...
                  http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

                  Comment


                  • #10
                    Va salut

                    Pentru un logan cu motor de 1.2 an fabricatie 2011 oct se poate pune cutie de viteza automata?? Se potriveste ce la vreun Renault??

                    Multumesc anticipat
                    Costi

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google