Probleme Vama

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Vama

    Nu stiu daca am postat corect, dar am o intrebare pt cine cunoaste.
    In vara asa o sa ies pt prima data cu masina peste granita, mai exact Ungaria si Austria. Va intreb, este posibil sa am probleme din cauza modificarior, mai exact jantele pe 16, verifica ciuneva la vama dimensiunea lor? multumesc

  • #2
    La iesire iti vor cele talonul si ci-ul sau pasaport . Cred ca se uita la date ca proprietar , tip auto , nr auto , nu cred ca se uita la dimensiunile jantelor . Nu am auzit la nimeni de chestia asta .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • #3
      Pe mine m-au pus sa le deschid portbagajul si s-au uitat de tigari, au batut in fetele usi...Asta pt ca un logan din fata mea si unul din spatele meu erau la fel de ianlte ca al meu, doar ca la mine in masina eram doi oameni, iar in alelalate 5 oameni si bagaje. Toata "distractia" a durat 15 minute, timp in care i-am explicat vamesului cum sta traba cu suspensia sport la logan, la ce foloseste toporul din portbagaj si lampa de carbid...
      in talon nu s-a uitat nimeni, dar am avut emotii ca se apuca desteptii sa-mi demonteze masina.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Deci se uita in talon, aici ar putea fi buba cu dimensiunle jantelor si ale pneurilor

        Comment


        • #5
          Originally posted by stiancu View Post
          Deci se uita in talon, aici ar putea fi buba cu dimensiunle jantelor si ale pneurilor

          Tu crezi ca un vames isi da seama la prima privire daca ai jantele pe 15 sau pe 16 si anvelope 185 sau altceva ? Si in afara nu te vor opri decat daca gresesti sau apari pe camere ca nu ti-ai luat vigneta ( ex Austria ) . Asta cauta ei in vama , dimensiuni de jante ?
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • #6
            Nu o sa ai probleme, pe vamesi nu-i intereseaza rotile, el e cu produsele de contrabanda, dar trebuie sa fie proprietarul masinii, sau o imputernicire daca e cazul.
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #7
              Singura problema in itinerariul spus de tine ar fi fost daca aveai rotile prinse in 3 prezoane (cum e la dacia 1310)...In rest n-ai de ce sa-ti faci probleme!
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Nu cred ca o sa ai probleme, eu ieri chiar am iesit in ungaria la cumparaturi si cand am ajuns la vama ma-u oprit numai sa imi controleze actele si ma-u pus sa deschid portbagajul!
                eram 3 persoane in masina,unul cu mine in fata,si inca o persoana la "folie" in spate, si a deschis geamul ca sa vada cine e a-3-a persoana,in rest nimica interesant,
                mentionez ca am toba sport si nu a zis nimeni de acolo ca de ce face asa zgomot
                sigpic

                Comment


                • #9
                  La vama ii intereseaza sa fii in regula cu actele,sa nu fii urmarit,chestii de astea nu cred ca se uita la ce ti-ai pus pe masina.
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #10
                    stiancu eu am iesit din tara de 4 ori anul acesta si am umblat cam toata Europa nu s-a uitat nimeni in actele masini doar pasaport si atat.Poti merge linistit.Bafta.

                    Comment


                    • #11
                      Daca mai e cazul, subscriu la ce au spus colegii.
                      Nu-ti are nimeni treaba ce jante si cauciuce ai (sa die bune).

                      Comment


                      • #12
                        Nu se uita nimeni in talon daca mergi in afara uniunii.....Cauciucurile sa nu fie lubenice in rest pasaport sau ci si drum bun....
                        ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                        YO2MKL
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Asa e, nici macar in afara Uniunii nu se uita la jante (am fost in Croatia de cateva ori si n-am avut treaba).

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc coforumistilor pt raspunsurile promte! V-am intrebat pt ca nu am mai iesit cu masina din tara si de asta nu stiu cum se procedeaza! M-a vrajit pe mine un taximetrist ca cik s-ar uita si la dimensiuni! In fine, m-am m linistit! Numai bine!!!!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google