Montaj Boxe Spate Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montaj Boxe Spate Logan

    Am un Logan Ambiance model 2012 pe care vreau sa il echipez cu inca un set de boxe de aceasta data pe spate. Problema se pune in felul urmator: baietii de la Dacia mi-au spus ca montajul costa 150 de RON ceea ce mi se pare extrem de mult, cei in cauza sunt Redac Craiova, am inteles ca sunt si cei de la Automotor, tot in Craiova, service autorizat Dacia, dar nu stiu ce preturi practica ei.
    M-am gandit ca ceea ce tine de montaj in afara de partea electrica sa fac eu, la electrica nu ma bag caci nu vreau sa pierd garantia.
    Intrebarile sunt urmatoarele:
    -imi trebuie acei suporti sau pot prinde boxele direct pe tabla in garule date ?
    -ce fire imi trebuie ?
    -pe unde trag firele ?
    Astept raspunsuri! Va multumesc anticipat! Sunt un novice in astea asa ca sunt deschis oricarui punct de vedere.

    astia sunt suportii : http://www.okazii.ro/accesorii-auto/...ale--a54663735
    Last edited by ioneleclaudiu; 3 August 2012, 19:29. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    in mare, ai nevoie de cablu litzat bifazat (vreo 10m lejer), pe care il tragi pe la usile de pe o laterala a masinii, pe sub cheder. de legat in mufa de la cd player, le legi conform schemei electrice a acestuia, pe care daca nu o ai o gasesti pe internet, dupa modelul cd playerului tau.

    poti prinde boxele si in tabla, insa inainte sa vezi daca se aseaza bine, sa nu atinga vreo membrana.

    oricum, cu un search pe forum (sau pe google ca e mai eficient) te lamureai mult mai repede. sunt mai multe topicuri pe aceasta tema deschise doar pe acest forum.
    Last edited by B 83 RMJ; 3 August 2012, 20:45.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      firele le mai poti trage,si prin tunelul de la frana de mana,pe sub mocheta,sub bancheta,si ai ajuns in spate!! Asa am facut eu si mi-a intrat 9 metri de cablu.
      MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

      Logan din Bicaz (Neamt)

      Comment


      • #4
        Daca inghesui multe in portbagaj, cum fac eu copiii, de...), ar fi buni si suportii, protejează. Parerea mea.

        Comment


        • #5
          Nici nu e o sectiune intreaga numita ICE care trateaza aceste probleme.
          La banii care i-au cerut la redac i-as lasa pe ei sa faca operatiunea asta la cat e de munca.

          Comment


          • #6
            si cat e de munca? singurul 'impediment' ar fi caldura de afara, in rest nu vad pentru ce as da 150 lei. pentru garantia pe partea electrica? oricum in caz de Doamne fereste o sa vezi ca de fapt nu ai nici o garantie.
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              In principiu de luni ma orientez, mi-a recomandat cineva un set de boxe magnat pe 13'' care scot 40 RMS; eu am pe masina un sony cdx450 gt si niste boxe sony xsf1327 si le oboseste imediat cd-playeru' caci scoate 4x52w.
              Voi ce imi recomandati ?
              Caldura nu ar fi o problema ca ma bag in garaj la tara si e suportabil nu ca afara...
              SKD cred ca nu e asa multa munca, repet- cred.
              Ma gandesc ca problema ar fi in fata ca asa cum citii mai sus ma gandisem si eu sa trec firele pe la chederul de jos, dar in fata trebuie sa demontez ceva pe la bord?
              Sunt de acord cu spusele colegului B 53 RMJ.

              Comment


              • #8
                @ ioneleclaudiu, cd-playerul tau sony nu scoate 52w reali, scoate maxim 18-20w RMS.

                Eu iti recomand boxe pe 16,5cm.
                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                Comment


                • #9
                  Si ca boxe iti recomandam producatori Hertz Helix Dls GroundZero Focal.....componente pe fata si coaxiale pe spate
                  Vorba este de argint iar tacerea de aur.

                  Comment


                  • #10
                    Aa fir-ar chiar asa putin ? nu ma pricep insa pe de-o parte mi se pare putin, dar pe de alta parte mi se pare si adevarat adica atunci cand am vazut ca unitatea multimedia Bolero de pe Octavia2FL scoate 4x20W am ramas uimit pentru ce calitate are sunetul, in fine, Spooky pe fata sunt tot coaxiale, le-am primit moca la pachet cu CD-Playeru'

                    Comment


                    • #11
                      Pai, e simplu. Ori tragi firele conform cu ce ti-au zis colegii ori demontezi un pic mai mult si le tragi pe cablajul masinii sa stii o treaba.
                      Eu, de bine de rau ma mai descurc si le-as trage pe cablaj sa stiu ca stau bine acolo.
                      Spor la treaba.
                      Sfat: arunca sony-ul. Nu a mai ramas decat numele de ei. Ia-ti difuzoare de 16. Sunt net superioare celor de 13

                      Comment


                      • #12
                        nu mai spune nimeni nimic ?
                        cum aduc firele in spatele bordului ??

                        Comment


                        • #13
                          Deci, le tragi pe sub bancheta, ajungi pe mijloc la tunelu central unde e frana de mana, il demontezi si tragi firele pe sub el, ajungi la consola de la schimbatoru de viteze, si de acolo se trag foarte usor sub consola centrala cu butoane.... sper ca am fost destul de explicit.
                          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                          Comment


                          • #14
                            dai un telefon si te ajut sa le faci......
                            Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                            Comment


                            • #15
                              eu am procedat astfel:
                              - am scos mocheta pe partea stanga atat in fata cat si in spate
                              - am demontat bancheta spate
                              - am demontat panoul cu butoanele si casetofonul
                              - apoi am tras firele pe langa cal, printre cal si scaunul din stanga (le bagi pe sub mocheta, din spate si le impingi catre in fata apoi bagi mana sub mocheta in fata si le tragi usor )
                              - dupa ce ai adus firele in fata le poti baga usor in spatele consolei cea pe care sunt pozitionate butoanele si playerul.
                              - am cumparat papuci de la un magazin de specialitate pe care i-am introdus in mufa dupa ce in prealabil am prins firele boxelor spate in ei astfel
                              Last edited by Mr.Sebi; 7 August 2012, 22:01.
                              My ride

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google