Protectie Lumina Pe Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Protectie Lumina Pe Spate

    Salutare la toti

    Sunt nevoit frecvent sa merg noaptea cu masina pe drumul bucuresti - focsani

    Mereu apar "destepti" care merg cu farurile "la maxim" si au obiceiul sa mai stea ceva in c'urul meu pana ma pepasesc si bineinteles ma enerveaza

    E legal sa imi pun ceva ,o prelata pe timp de noapte in geamul din spate ( nu incepeti cu "pai ce vrei sa nu mai vezi ?" , cei cu papuc sau camioane de ce merg fara sa vada in spate ? ) ,

    Ce pot sa fac sa reduc lumina pe gemul din spate doar noaptea ?

    Va multumesc

  • #2
    1. folie auto omologata ( o sa iti reduca vizibilitatea putin si ziua )
    2. plasa pentru geam. o montezi/demontezi cand vrei. nu e ilegala.
    3. parasolarul auto pentru soare : il pui cu ventuze pe luneta. o sa fii ca intr-o dubita. doar oglinzi laterale
    My Ride ! B - 29 - TmT

    Comment


    • #3
      Si eu zic ca folia te-ar ajuta destul de mult .
      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

      Comment


      • #4
        sau geamuri ionizate....
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #5
          Poti sa iti montezi o jaluzea speciala pentru masina.

          Este ceva de genul rulou. Cand mergi o fixezi sus, iar cand nu vrei sa o ai o ruezi in jos.

          Poti vedea in imaginea de mai jos la ce ma refer.
          Attached Files
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #6
            Originally posted by cozsmin View Post
            Salutare la toti

            Sunt nevoit frecvent sa merg noaptea cu masina pe drumul bucuresti - focsani

            Mereu apar "destepti" care merg cu farurile "la maxim" si au obiceiul sa mai stea ceva in c'urul meu pana ma pepasesc si bineinteles ma enerveaza

            E legal sa imi pun ceva ,o prelata pe timp de noapte in geamul din spate ( nu incepeti cu "pai ce vrei sa nu mai vezi ?" , cei cu papuc sau camioane de ce merg fara sa vada in spate ? ) ,

            Ce pot sa fac sa reduc lumina pe gemul din spate doar noaptea ?

            Va multumesc
            Comuta oglinda retrovizoare interioara, pentru mersul pe timp de noapte.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              eu am parasolare de soare si e util in astfel de cazuri. mi-am pus si pe geamurile laterale spate.

              Comment


              • #8
                Foarte ciudat ca nimeni nu se oboseste sa foloseasca comutarea oglinzii; este cel mai simplu, economic si practic lucru pe care poti sa-l faci, in acest caz; ce perdelute, ce jaluzele, cearceafuri si alte tiganii.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Salut.
                  Asa cum au spus si colegii mai sus,comuta oglinda pe timp de noapte sau folie auto omologata.
                  Iar daca te deranjeaza si in retrovizoare,le poti regla(eu folosesc des acesata metoda la cei care vin in c..rul meu.o reglez sa-i bage tot lui fluxul de lumina) pina dispare cel din c..rul tau.
                  Numai bine
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #10
                    Dupa cum spunea si colegul Iancu...dar cred ca e nevoie si de un tutorial pentru acel reglaj "de noapte" al oglinzii: stiu destule persoane care habar nu au pentru ce sunt cele 2 pozitii ale oglinzii interioare.

                    Comment


                    • #11
                      Mda; daca n-as sti varsta celui care a deschis acest topic, as spune ca e la caterinca.
                      Il rog totusi pe nea Cozsmin, cel care locuieste in..."in our universe", sa ceara inchiderea; daca va mai posta vreodata.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        chiar daca nu bate din oglinzi, e suficient sa iti faca lumina ca in palma in masina si nu mai vezi nimic pe drum.
                        am observat ca la dube, in special la pejouri, unde au si farurile sus pe caroserie si le mai regleaza sa bata in sus... cand se apropie din spate se vede si praful din aer in masina.
                        ca sa nu mai zic de idiotii care desi sunt pe o banda jumatate si au loc suficient sa depaseasca, tot dau flashuri cand pun semnalizarea sau incep sa depaseasca.
                        o schema foarte proasta care pe mine ma seaca.
                        care este scopul??? oricum ii vezi pentru ca e noapte si nu prea ai cum sa ratezi niste faruri din spate.

                        Comment


                        • #13
                          Si am aflat si eu pentru ce e "butonu" ala la oglinda retrovizoare ... de obicei foloseam pumnu in oglinda+stopu de ceata,
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Comuta pe pozitia de noapte. Pe mine nici cu xenoane fara lupa nu ma mai deranjau. E vorba de maneta care am incercuit-o cu verde.
                            Attached Files
                            Last edited by Pacco; 29 October 2013, 09:46.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              S-a mai spus; acu' o luna;
                              Reluam?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google