Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B 74 NYT View Post
    pt cine ma poate ajuta cum se monteaza si ce leduri/smd-uri ar fi cele mai eficiente pt bord si consola centrala va rog sa imi scrieti si eventual poze la nicu28bad@yahoo.com,va voi ramine profund recunascator si ma voi ruga pt sanatatea si fericirea voastra aici am zis in spirit de gluma dar sincer i-as multumit enorm celui care m-ar ajuta sa mi le pot face singur ca stau foarte prost financiar ca daca nu era asa as fi dat banii si nu m-as mai fi agitat atit
    Stai linistit ca si pe mine m-a lovit febra...rau de tot...LED-uri, Bara Fata Renault Logan, geamuri fumurii, praguri....e de ajuns
    Sper sa fiu capabil (financiar) sa le fac pe toate...

    Comment


    • danielliviu si dupa ce ai dat folia aia jos ce ai mai facut ?? ca tot nu am inteles ce se intampla mai departe nu prea ma shtiu eu cu electronicele ....

      Comment


      • Dupa ce se dezlipeste folia de pe display, se intoarce la 180 de grade si se pune la loc (fara a o lipi). Rezultatul este polarizarea inversa a luminii.
        Se poate dezlipi oricare din cele 2 folii, de pe fata sau spatele display-ului.
        GL-22-TOF

        Comment


        • Salutare.Mi-am luat recent un tablou de bord,de aici de pe forum.Vreau sa fac ceva teste pe el.Care-s pinii prin care se alimenteaza?Si la ce-l pot alimenta,in casa?
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • Mufa neagra - pin 7 - masa, pin 10 si 11 - alimentare +12V. Incearca cu un transformator bun, stabilizat.
            GL-22-TOF

            Comment


            • cat e un bord si un display ? ( Sa incerc pe alt display intoarcerea foliei )

              Comment


              • Ia un display de la altceva (orice, ieftin, de prin targ) cu dimensiuni aproximativ egale si fa probe. E acelasi lucru....
                GL-22-TOF

                Comment


                • Astazi am reusit sa-mi fac "alimentare" la tabloul de bord.Am luat de acasa un telefon Nokia vechi,pe care l-a spalat mama mai demult ,incarcatorul,tabloul de bord si m-am dus la un prieten,electrician,sa vedem ce se poate face.Am desfacut telefonul,i-am scos mufa,am bagat incarcatoru in mufa,am identificat "+" si "-" dupa care,am lipit 2 fire,pe mufa, care sa ajunga la tabloul de bord.Firele pe care le-am lipit,au in capat niste papuci,speciali facuti sa intre pe pini,si i-am conectat la tabloul de bord,asa cum mi-a zis danielliviu(merci mult) :pinul 7 masa (-) iar pinii 10 si 11(+).Firul(de fapt sunt 2 fire dar se unesc) legat la mufa de la telefon pe + intra in mufa tabloului de bord si se desparte in 2,printr-un papuc, si astfel face contact si pe pinul 10 si pe 11.
                  Toata treaba se leaga la tabloul de bord,prin mufa neagra,cea de pe partea cu turometrul.Daca te uiti atent in mufa,se vede cum sunt numerotati pinii.Randul de sus de la 1-12 iar randul de jos de la 13-24.Cu randul de jos n-avem treaba,il lasam asa

                  Atasez niste poze.(Sunt la rezolutie mai mica,sa le pot urca mai usor)
                  Attached Files
                  Cumpar volan de Duster

                  Comment


                  • Scuze,dar a expirat timpul,si nu mai pot edita postul anterior.Am gasit intr-un magazin,Letcon la 7 ron,destul de ieftin,se baga direct in priza,si cica ajunge la 300*C.Se poate folosi sa lipesc/dezlipesc led-uri/smd-uri ?
                    Cumpar volan de Duster

                    Comment


                    • In principiu da, recomandata ar fi o statie de lipit. Eu am schimbat ledurile cu pistolul cu varful un pic modificat. Trebuie doar sa nu te grabesti, iar la leduri sa ai o penseta cu care sa le manevrezi si sa nu le incalzesti prea tare.
                      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                      Comment


                      • Alta recomandare: un letcon de aprox 30W, cu varful foarte ascutit. Incearca sa nu atingi cu letconul direct ledul, ci cositorul topit sa atinga ledul. Nu insista prea mult la lipire, maxim 3-4 sec. trebuie sa fie gata lipitura (la unul din pini).Dupa ce se raceste putin lipesti si al doilea pin.
                        Letconul la 300 grd e prea mult, in specificatiile ledurilor smd scrie de max 5 sec@200 grd.
                        Pentru inceput incearca niste lipituri cu leduri smd pe alte cablaje, nu incepe direct cu bordul.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • pentru smd e cel mai bine un letcon/statie de lipit cu ESD safe (protectie antistatica), sunt foarte sensibile componentele smd la asa ceva.

                          Comment


                          • Eu n-am treaba cu smd-urile.O sa le dau jos cele existente pe placa si gata.Vreau sa pun led-uri.O sa ma duc azi prin oras,sa vad daca gasesc ceva...
                            Daniel,tu ai zis ca e prea mult unul de 300*C,asta pt smd-uri.Pentru led-uri nu merge?
                            Cumpar volan de Duster

                            Comment


                            • Mi-am luat un letcon chinezesc,isi face treaba la cat a costat.Am facut ceva teste cu el,ieri,am lipit 2 led-uri luate din oras,ieftine si proaste.Treaba-i ca am reusit ce mi-am propus,trebuie doar rabdare.Am ajuns la un punct mai dificil,si va cer ajutorul .Vreau sa-mi fac ecranul de la CB rosu,asta nu-i o problema,dar la culoarea cadranelor inca stau pe ganduri.Daca pun led-uri albe,mi-e mai usor sa fac ce vreau eu:adica sa am zona rosie,liniuta la 30,50 si 130 km/h si 100X,km/h tot cu rosu,deoarece dau cu un marker sau ceva.As fi mai multumit daca as face cadranele albastre,dar aici degeaba dau cu marker rosu,ca ori nu se vad bine liniutele ce trebuie sa fie rosii,ori se vad roz.Cum pot sa fac?Trebuie sa pun led-uri suplimentare?Daca da,cum?Atasej o poza,cred ca-i bordul pe care facea teste dsign pe cand a aparut loganul,si se putea realiza si atunci faza cu zona rosie.

                              Mai bine ar fi,daca ar avea cineva o poza(vezi poza 2) cu bordul desfacut dar folia data jos,ca sa vad cum sunt puse led-urile
                              Attached Files
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • O sugestie: nu pune leduri albe... chiar daca o sa colorezi folia nu o sa iasa bine deloc. Si nici uniform. Pune leduri colorate (albastru, rosu), cu dispersie mare a luminii. Le aranjezi dupa cum crezi de cuviinta, adica in functie de zonele de culoare pe care le ai.
                                La ac se pune led suplimentar, altfel iese roz/mov
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google