Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gaboneygg View Post
    norocul tau ca m-ai prins cu ceasurile pe masa.uite poze.ledul rosu ar fi indicat sa-l muti cam la 1 cm de axul acului. si de ce nu ai facut si acele alta culoare daca tot te-ai apucat de modificari ?
    Mersi mult!! Am sa incerc maine sa vad ce iese!

    Comment


    • Eu lipeam separatorul de plasticul alb al aceasurilor, nu de folie. E mai greu, dar nu afecteaza daca vrea sa schimbe serigrafia cu alta.
      GL-22-TOF

      Comment


      • salutare am inlociut ledurie de la cadrane cu unele rosii si vad ca nu se mai aprind
        din ce cauza?
        va multumesc!

        Comment


        • le-ai pus invers. minusul trebuie sa-l pui la semnul k de pe placa

          Comment


          • vezi ca nu toate ledurile au catodul unde trebuie, adica unele chinezarii sunt invers in capsula. Ia un aparat de masura cu tester de continuitate si "masoara" LED-ul. Intr-un sens il aprinde usor, invers nu. Asta functioneaza la LED-uri moderne (de eficienta mare) rosii si in functie de aparat, si la restul culorilor.

            Comment


            • am observat va multumesc

              Comment


              • Nu se aprind toate ledurile

                Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o idee, un sfat, poate gasesc rezolvarea problemei mele. Am inlocuit ledurile smd de la ceasuri si display, cu leduri rosii la display, si albastre la ceasuri, rosii la ace.
                La ace am pus cate 2 leduri pentru a fi lumina uniforma in orice pozitie a acului. Aceste 2 leduri sunt legate in paralel printr-o siguranta de 100ohm. Nu stiu de cati wati e siguranta ca nu stiu codurile culorilor, iar ohmii i-am masurat eu cu multimetrul. Montajul l-a efectuat un prieten cu statie de lipit.
                Proba s-a facut cu o baterie de 9V cu care ledurile se aprind superb si toate!
                Problema este ca atunci cand le alimentez la bornele bateriei nu se aprind 2 leduri de la turometru si la vitezometru nici unul (decat cele laterale anemic, abia se vede un punct albastru).


                Va rog sa vizualizati pozele atasate. Sper sa gasim o solutie.
                Attached Files

                Comment


                • la ce lipituri ai facut precis ai ars un smd si automat se stinge si al doilea(sunt inseriate),sau lipitura proasta.pune multimetru pe continuitate si verifica fiecare smd in parte.daca se aprind atunci e lipitura nasoala,daca nu inseamna ca s-a ars.foloseste un pistol de maxim 30 w sau daca ai cu reglare de temperatura pui la 300 grade. nu e nevoie sa pui 2 smd-uri la ace,poti pune doar unul cu rezistenta de 220 ohmi.spor la treaba.obligatoriu folosesti flux,altfel o sa ai lipituri reci.din poze cam asa se vad
                  Attached Files
                  Last edited by gaboneygg; 29 March 2015, 13:24.

                  Comment


                  • Am scris mai sus ca alimentate la 9V se aprind toate! SMD-urile au fost lipite cu statie de lipit. Sacaz s-a folosit din belsug...

                    Comment


                    • refa lipiturile si schimba rezistentele de la ace cu unele de minim 180 ohmi (220 recomandat)altfel se vor arde in maxim 2 luni.smd-ul rosu se alimenteaza la 2.1 v normal si ai minim 3 v acum.

                      Comment


                      • Am rezolvat problema. Imi cer scuze ca sunt cascat. De lene sa deschid capota sa alimentez direct la borne, alimentam de la bricheta printr-un incarcator de telefon care furnizeaza 5-6V, fara sa imi dau seama de greseala. Nu avea tensiune suficienta sa aprinda toate ledurile.

                        gaboneygg, spui ca totusi rezistenta e subdimensionata? Ele se aprind super frumos. Am gasit un calculator:

                        Conform acestuia as avea nevoie de rezistenta de 400ohm...

                        Comment


                        • pai se aprind frumos pana se ard. e bun calculatorul ala. numai ca tu ai 2 leduri legate in paralel nu in serie. ai tensiunea de 5.5 v , tensiunea ledului baga 2v, intensitate 20 ma si nr de leduri 1 si vezi ce rezulta.sau inseriaza ledurile si merg cu rezistenta de 100
                          Last edited by gaboneygg; 29 March 2015, 17:59.

                          Comment


                          • Am dat si eu peste o problema daca poate fi numita asa . Am facut cuiva azi interiorul (modificat luminile) si a fost nevoit sa faca o deplasare cu masina cand inca nu era totul gata (a plecat fara consola de climatizare montata , ceasurile si butoanele erau la locul lor ) si a sesizat un zgomot ca de releu care cupleaza (cred ca asta si este) . Se aude aiurea , nu are un ritm cand cupleaza si decupleaza , face numai cu (,) contactul pus , cateodata face daca bat in bord . Nuprea aveam ce sa deranjez cand am demontat toate cele de pe masina , precizez ca zgomotul vine de undeva din bord , aproximativ sub ceasuri , putin spre stanga . Masina are montata o alarma Thunder cu pager si + permanent la geamuri (nu de mine). Aveti vreo idee?
                            I changed her oil , she changed my life
                            sigpic

                            Comment


                            • nu e de la tine,nu are treaba ca s-a mers fara panoul de clima

                              Comment


                              • Buna, am facut o eroare de amator, nu am mai schimbat niciodata, ledurile la un logan PH2, ca un dobitoc, am dat ledurile jos, fara sa ma gandesc ,ca nu e notata in nici un fel polaritatea...acum nu mai stiu , pe google, nu am gasit o poza clara, sa-mi dau seama, multumesc anticipat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google