Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumini Pe Usi

    Ieri am lucrat toata ziua impreuna cu skandal la masina lui... el si-a antifonat usile din fata iar eu i-am pus leduri pe fetele de la usi... sa lumineze exact unde calca atunci cand deschide usa... am mai pus si un led rosu sa fie observata usa cand se deschide... Am alimentat ledurile de la plafoniera, am coborat cu cablurile pe stalpi si le-am trecut in usa prin mansonul acelasi special... Am pus si cateva poze. Orice intrebare este bine-venita...


    post moderat:
    orice intrebare legat de izolatie se face in PM.
    Attached Files
    Last edited by crististreulea; 5 March 2009, 11:24.
    sigpic

  • #2
    Felicitari... a iesit super super... " fabrica mode " poti sa dai ceva detalii in legatura cu.. tipurile de beculete folostite... de rezistente... ? Oricum great job va felicit iar faza cu luminita rosie... bestiala felicitari inca o data !

    Comment


    • #3
      Frumos, mai ramane de vazut la mersul pe drumuri mai rele daca nu apar "greierasi" in portiere de la vibratia firelor. Cand am timp imi pun si eu. Felicitari.

      Comment


      • #4
        interesanta faza ...sa vezi unde calci ..de multe ori calcam in noroi cand ajungeam chiar la masina ..acum depinde si pe unde umbli si etc
        Its just a car ...

        Comment


        • #5
          Nu au cum sa apara greierasi intrucat firele au fost fixate pe portiera... in poza sunt libere dar pana le-am montat pe masina am reusit sa le fixez... al doilea aspct chiar daca nu le fixam nu apareau greierasi intrucat firele stateau presate intre fata de plastic si materialul izolant pus pe usi...
          Ledurile folosite au fost de 8mm superflux. Rezistentele poti sa alegi de la 700 la 1000 ohmi... Plus ca am mai folosit niste fire subtiri ca nu am am preobleme la montaj si la tras firele de la plafoniera in usa... am lucrat ca 4 ore de cand m-amapucat sa le demontez pana au fost puse pe masina... si skandal s-a chinuit ceva cu izolatia aceea dar pana la urma i-a dat de cap.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Felicitari, a iesit frumos. Buna idee, de tinut minte. Lumina rosie o vreau si eu pe usa, dar astept sa vina caldura.

            Daca imi permiteti sa mai completez si eu cu unele idei si poze. Lucrarea a fost realizata pe la mijlocul lui februarie.
            Ultima poza este de la mine, si este un modul cu 3 leduri superflux albe.

            Mai am niste idei: sa se aprinda lumina doar pe usa deschisa, nu pe toate odata.
            Daca leg ledurile la butonul de pe usa se aprind amandoua fata sau spate deodata, ca butoanele sunt legate inpreuna la uch. Are cineva idee daca merge inseriata o dioda pentru a aprinde lumina doar usa deschisa?
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              foarte dragut si util sinx , ai facut o treaba frumoasa. felicitari.

              Comment


              • #8
                Originally posted by adisss View Post
                foarte dragut si util sinx , ai facut o treaba frumoasa. felicitari.
                multumesc...

                Originally posted by danielliviu View Post
                Daca leg ledurile la butonul de pe usa se aprind amandoua fata sau spate deodata, ca butoanele sunt legate inpreuna la uch. Are cineva idee daca merge inseriata o dioda pentru a aprinde lumina doar usa deschisa?
                din pacate nu stiu sa iti zic... banuiesc ca ar trebui sa mearga... poate e vreun electronist printre noi sa ne ajute... sau macar cineva care se pricepe...
                Last edited by sinx; 4 March 2009, 14:17. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Foarte frumos si bun. Felicitari !!! Mi-as face si eu asa ceva dar nu am rabdarea necesara.:P O sa apelez la cineva sa
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    daca ai drum prin bucuresti te ajut cu cea mai mare placere

                    nu mai da "quote" la ultimul post!
                    Last edited by Seba; 4 March 2009, 15:37.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      O sa am drum in Bucuresti. Daca zici ca ma ajuti, atunci o sa te anunt inainte . ;) Merci ca esti amabil ;)
                      Last edited by crististreulea; 4 March 2009, 21:16.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        ledurile se aprind cand deschizi usa?

                        Comment


                        • #13
                          da... se aprind in acelasi timp cu plafoniera...
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by sinx View Post
                            da... se aprind in acelasi timp cu plafoniera...
                            si se sting in acelasi timp cu plafoniera.

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari,frumos.Pe viitor voi face si eu.Buna initiativa.
                              Va SALUT.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google