Tutorial schimbare saboti la Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    tutorial de schimbat sabotii...nu ferodourile...
    credeam ca si la logan se poate dezlipi ferodoul si nitui altul ca la 1300...
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

    Comment


    • #62
      corect, scuzele mele, am editat
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #63
        am vazut ca ai corectat...
        pai in acest caz, sterge-mi postul #61 si 63...nu-si mai au rostul:P
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • #64
          mi s-a dezlipit ferodoul de pe sabotsi nu pot scoate tamburul....am observat si ca rulmentul are un pic de joc e normal sa aiba joc ...mic dar are un joc....si cum pot scoate tamburul....i-am dat ceva ciocane dar nu vrea sa cedeze...

          Comment


          • #65
            Fara presa nu cred ca o sa poti scoate tamburul

            Comment


            • #66
              asa credeam si eu....si jocul la rulment e normal sa fie .? nu e foarte mare

              Comment


              • #67
                slim_deddy40, încearcă în felul urmator:
                1.cu rotile pe sol, predesfaci ușor toate 4 prezoane ale rotii;
                2. desurubezi in totalitate piulița de 30 de desfacere a tamburului;
                3. ridici roata pe cric și tragi puternic de ea. ÃŽn final o sa iasă cu tot cu tambur afară.
                4. cu roata și tamburul scoase afară, scoti prezoanele rotii și cu ajt. unui ciocan cu cap de cauciuc bați ușor în tambur pana se desprinde de janta.
                Eventual se poate folosi și un ciocan clasic și o bucata de lemn aplicata pe buza unde lovești în janta.

                Metoda am văzut-o aplicata cu succes la un mecanic.
                Last edited by Kojak; 11 January 2015, 12:08.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by VIORE_L View Post
                  Fara presa nu cred ca o sa poti scoate tamburul
                  Numai crede daca nu ai scos tamburii niciodata pe pielea ta!!!

                  si cum pot scoate tamburul....i-am dat ceva ciocane dar nu vrea sa cedeze...
                  @Daddy...Eu am scos ambii tamburi fara PRESĂ si fara bataie de cap.
                  Pur si simplu tragi de ei din aproape in aproape si ies repede.
                  Daca tragi doar dintr-o singura parte, neam de neam nu or sa iasa si le poti da la ciocane cu nemiluita.
                  Deci....daca nu ies usor, adica cu mana, le dai cate un ciocan(de cauciuc) din aproape in aproape.

                  Comment


                  • #69
                    [QUOTE=Ivan Marian;1642677]Numai crede daca nu ai scos tamburii niciodata pe pielea ta!!!


                    Pe bune tu sti cum i-am schimbat eu esti clarvazator sau ce?de la uzura tamburului se face un sant ,o buza si acolo tine.trebuie slabit si cablul de frana de mana.fara presa bati de te ia draq...dar fiecare face cum vrea...nu stiu de ce imi bat cap cu toti meseriasii.....

                    Comment


                    • #70
                      am rezolvat...am scos tamburii am schimbat si sabotii....ciocaneala cu o dalta putin cate putin si au iesit tamburii...MULTUMESC!

                      Comment


                      • #71
                        de care ai pus?
                        vezi ca dupa cca. 1000km e bine sa-i mai ajustezi (strangi) putin din reglaj
                        i-am schimbat si eu de curand, am pus ATE.

                        Comment


                        • #72
                          Eu am pus fermit rm sarat.
                          Pe masina erau montati trw

                          Comment


                          • #73
                            In cutie de asam pe care scrie trw cu pixul..50 lei setul

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by VIORE_L View Post
                              .fara presa bati de te ia draq...dar fiecare face cum vrea...nu stiu de ce imi bat cap cu toti meseriasii.....
                              Nu stiu cum naiba eu am scos tamburii fara presa
                              ....iar @Daddy, ca sa vezi, tot ,,,,fara presa ))
                              Deci,,,nu suntem meseriasi ca tine sa folosim presa.

                              Comment


                              • #75
                                Mariane, pe mine m-ai uitat...tot fara presa!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google