Jaluzea Luneta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #2
    Salut.Buna treaba.Arata foarte bine.Eu am geamurile fumurii.Asa ca la mine nu mai am nevoie.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      bine lucrat dar cam multa treaba pentru o jaluzea.. se poate si cu o jaluzea ovala cu prindere in ventuze timp de lucru??: 30sec . max 1min... . oricum buna treaba ai facut pentru cei ce nu au geamurii fumurii pe luneta ...

      Comment


      • #4
        Mi se pare mult mai avantajoasa varianta lui valeriuciprian. Poti sa o rulezi cand nu ai nevoie de ea, fara sa o iei din masina. Folosesc varianta cu ventuze care se desprind cam usor, pe care o dau jos iarna din lipsa de vizibilitate.

        Comment


        • #5
          Buna treaba. Ca o idee, am vazut la cineva (nu pe Logan), o jaluzea de spate prinsa de tablia cu difuzoare si de plafon cu suruburi si dibluri de plastic pentru rigips, fara a trebui demontat nimic. Nu arata rau. Dar de ce 110 cm? Pare ca intra si una mai mare (NU am masurat, nu ma injura...).
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            arata super si este foarte buna in comparatie cu cele cu ventuza. cred ca o sa ma apuc de treaba
            sigpic

            Comment


            • #7
              Arata bine dar mai frumos arata o folie dupa parerea mea cat ai dat pe jaluzea?

              Comment


              • #8
                daca se pune o jaluzea mai mare de 110cm ar fi atins sus in plafoniera la ridicare. doar jos incape mai mare.
                eu am efectuat aceasta operatiune acum vreo 7-8 ani pe mercedesul lui taicamiu.
                o mica precizare la toata munca depusa de catre valeriuciprian, atentie la scoaterea braduletilor de langa luneta! pe langa ca sunt arsi de soare si probabilitatea de a se rupe sunt mari, sansele sa-ti scape cheia/surubelnita in luneta cand se rup acei braduleti sunt foarte mari.
                ca un sfat secundar, daca tot ai dat jos acea mocheta de sub luneta, gandestete bine daca nu vrei sa o vopsesti in negru cu un spray din magazin cu uscare rapida.
                Last edited by crististreulea; 11 July 2009, 10:25.
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  Originally posted by emy_79 View Post
                  bine lucrat dar cam multa treaba pentru o jaluzea.. se poate si cu o jaluzea ovala cu prindere in ventuze timp de lucru??: 30sec . max 1min... . oricum buna treaba ai facut pentru cei ce nu au geamurii fumurii pe luneta ...
                  Da dar acea jaluzea prinsa cu ventuze nu e asa estetica...parerea mea
                  Originally posted by parpanel View Post
                  Mi se pare mult mai avantajoasa varianta lui valeriuciprian. Poti sa o rulezi cand nu ai nevoie de ea, fara sa o iei din masina. Folosesc varianta cu ventuze care se desprind cam usor, pe care o dau jos iarna din lipsa de vizibilitate.
                  Pot spune ca pe masina mea nu am rulat-o niciodata...fie iarna fie vara fie zi fie noapte...m-am obisnuit cu ea si e super
                  Originally posted by JREwing View Post
                  Buna treaba. Ca o idee, am vazut la cineva (nu pe Logan), o jaluzea de spate prinsa de tablia cu difuzoare si de plafon cu suruburi si dibluri de plastic pentru rigips, fara a trebui demontat nimic. Nu arata rau. Dar de ce 110 cm? Pare ca intra si una mai mare (NU am masurat, nu ma injura...).
                  Ce fel de dibluri s-a folosit?Am spus ca dimensiunea e de 110 pentru ca mai este o dimensiune mai mica...undeva la 90 de cm cred si aia nu merge montata decat daca vrei sa o montezi exact in spatele tetierelor.Iti dai seama ca nu am de ce sa te injur

                  Originally posted by Laurr_07 View Post
                  arata super si este foarte buna in comparatie cu cele cu ventuza. cred ca o sa ma apuc de treaba
                  Spor la lucru

                  Originally posted by radu2008 View Post
                  Arata bine dar mai frumos arata o folie dupa parerea mea cat ai dat pe jaluzea?
                  Pe jaluzea am dat 22 lei
                  Originally posted by crististreulea View Post
                  o mica precizare la toata munca depusa de catre valeriuciprian, atentie la scoaterea braduletilor de langa luneta! pe langa ca sunt arsi de soare si probabilitatea de a se rupe sunt mari, sansele sa-ti scape cheia/surubelnita in luneta cand se rup acei braduleti sunt foarte mari.
                  ca un sfat secundar, daca tot ai dat jos acea mocheta de sub luneta, gandestete bine daca nu vrei sa o vopsesti in negru cu un spray din magazin cu uscare rapida.
                  Bine spus referitor la bradutii dinspre luneta...trebuie avut grija cu ei...chiar daca nu sunt copti cand ii demontezi mai mult ca sigur atingi si luneta...deci mare grija cu ei....Referitor la vopsit...ma bate gandul la a mea sa fac acea operatiune doar ca eu mi-as dori ca totul sa fie negru...inclusiv plasticele...doar ca imi e teama sa nu se decojeasca vopseaua

                  Atasez si o poza cu jaluzeaua alba de pe masina mea.
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    ca sa vopsesti plasticele iei un grund special pt ele vreo 10-11 lei.degresezi plasticu,lasi 3-5 min apoi aplici grundu("topeste" o idee suprafata plasticului astfel incat sa adere vopseaua la el si sa nu sara) si-l lasi sa actioneze ~15 min si dupa te apuci de vopsit

                    Comment


                    • #11
                      la plastic trebuie 'primer' ca altfel se decojeste. si un tub de plastic primer este 30 de lei. mi-am luat eu un tub si sta degeaba, e nefolosit.

                      si referitor la perdeaua care se prinde in ventuza, e oribila. am avut eu si mereu cadea ba o ventuza, ba alta (acuma sta bine pusa, intr-un sertar). am avut si pentru geamurile laterale spate, dar acolo de bine, de rau, era ceva mai bine. acum am folie, mult mai multumit
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        Valeriu , buna treaba , aveam in plan asa ceva , ca mie nu`mi place folie.
                        treaba e utila , bravo !
                        in legatura cu vopsirea plasticelor. vezi la my ride la mine..ca am vopsit tot in negru in afara de portiere.
                        ia`ti primer , cum zicea alin , si nu o sa ai probleme.
                        a iesit perfect..nu se decojeste...nici de la caldura , nici de la frecat..cand stergi praf etc.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by valeriuciprian View Post
                          Astazi am montat o jaluzea la un Logan...iata cum am facut...Spor la lucru si bineinteles daca sunt intrebari voi raspunde cu cea mai mare placere
                          Comentariile se gasesc pe fiecare fotografie in parte.
                          Cred ce te-ai "imbolnavit" de la CristiStreulea.Incepi si tu sa-ti demontezi masina? Sper ca nu te-a suparat comentariul,daca te-am suparat ma revansez la regionala.

                          Comment


                          • #14
                            Off topic...BC08VDS...m-a deranjat...revanseaza-te la regionala
                            On topic...CataFOF...deocamdata timpul liber e cel mai mare dusman al meu...sper sa imi fac timp...merci de info
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Salut,

                              Eu am montat perdeluta de 120 cm, care este trapezoidala, si in partea de sus se incadreaza perfect, iar in partea de jos mai raman 3 degete pana in margini.Se gaseste in Vitan , iar pretul este de 20 lei.
                              real power..... diesel power by

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google