Reconditionat Proiector

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reconditionat Proiector

    Am avut geamul spart de la o banala pietricica luata in mers la proiectorul din dreapta si iata cum am procedat pt a inlocui doar geamul cu costuri minime.
    Decat sa fi dat 170 de lei pe un proiector Valeo original sau 60 de lei pe unul NO NAME.......am dat 10 lei pe materiale adica geamul si siliconul negru pe care l-am avut si uite ce a iesit.....
    Attached Files
    Last edited by Ivan Marian; 11 November 2009, 01:42.

  • #2
    A iesit bine...dar...caci mereu exista un dar...ce geam ai folosit?Rezista geamul la caldura?Daca e geam clasic eu spun ca nu.
    sigpic

    Comment


    • #3
      ne spune el dupa 1 luna cum sta treaba

      Comment


      • #4
        ar trebui sa reziste,ca nu cred ca o sa fie asa multa ceata ca sa mergi cu el mereu aprins...
        Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

        Comment


        • #5
          Din ce se vede este geam de fereastra, geamul proiectorului original este convex la exterior (si asta pare foarte drept). Nu cred ca o sa se crape de la caldura, cel mult nu o sa distribuie lumina ca cel original! In concluzie => tiganeala, scuze daca m-am inselat...

          Comment


          • #6
            siliconul ramane ca o smoala sau se face cauciuc la fel ca cel sanitar? daca se face cauciuc zi-mi si mie marca si de unde l-ai luat. ms
            vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

            Comment


            • #7
              Vasile cu tiganeala te contrazic....pt ca nu geamul exterior focalizeaza fascicolul de lumina.Ala original este un pic convex pt a se imbina pe muchia de exterior a proiectorului si nu pe cea din interior asa cum am facut eu.
              Iar dupa ce am montat proiectorul la loc l-am reglat pe un perete de bloc sa bata dupa celalat proiector....si vreau sa spun ca fascicolul de lumina este mult mai clar decat proiectorul original,pt ca cel original are geamul un pic mat.
              Iar fascicolul are acceiasi concentratie si bate la fel cu cel original singura diferenta este ca am un geam drept in loc de convex.
              Geamul folosit este unul de la un termoman de 4mm si am tinut proiectoarele aprinse si nu sa crapat nimic la el si este pus de mai bine de o luna.
              O sa fac si niste poze diseara la masina ca sa vedeti cum bat cele 2 proiectoare pe un perete de bloc si o sa va convingeti.

              Comment


              • #8
                sticla se topeste la 1000 si ceva de grade.. nu cred ca atingeti voi in proiector asemenea valoare plus ca masina fiind in mers curentul de aer mai raceste un pic sticla. Mai degraba s-ar arde siliconul..dar si acolo am indoieli

                Comment


                • #9
                  Salut maistore....siliconul este de la Bison sau Ceresit negru si da se face ca cel sanitar,cauciucat.
                  Asa este si siliconul lor original tot cauciucat si stiu asta pt ca am curatat resturile de geam spart dintre cele 2 muchii pt a baga siliconul meu acolo.

                  Are dreptate aici mcm022006 in legatura cu sticla ca se topeste la 1000 de grade....iar siliconul acesta pus de mine rezista pana la vreo 150 de grade,scrie si pe el pana la ce temperatura rezista.....iar daca vreti puteti pune si silicon rezistent pana la vreo 1000 de grade,dar este un pic mai scump fata de celelalte...vreo 30 de lei.
                  Last edited by Ivan Marian; 11 November 2009, 13:07. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    eu daca as avea proiector as incerca sa pun o lentila de 5-6-7 dioptrii...macar din curiozitate...sa vad daca ar focaliza mai bine. (sunt optician)
                    Am mai vazut faruri de ceata cu sticla gen lupa.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #11
                      Eu daca m-i s-ar sparge sticla de la proiector a-s incerca sa o schimb cu una originala. Ivan marian, solutia optima nu consta numai in schimbarea lupei cu geam drept, niciodata!

                      Comment


                      • #12
                        Geamul proiectorului original este convex la exterior, asigura distribuirea uniforma a fluxului luminos.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Geamul ala nu este o lupa,,,,,,,,,,,,,,,,
                          este pur si simplu un geam convex asa cum ziceti voi si atata....nimic mai mult.
                          Focalizarea sau dispersia luminii o face oglinda din interiorul proiectorului.....
                          o sa va pun si niste poze mai incolo ca sa vedeti ca nu este nici un impediment in dispersia luminii.
                          Vasile cand oi gasi tu un geam de proiector convex....sa ma anunti si pe mine.....iar daca tu crezi ca geamul ala are rol de focalizare te inseli amarnic.
                          Daca tu nu ai vazut diferenta...adica cum bate cu acel geam convex si cum bate fara geam deloc si cum bate cu geamul drept pus de mine ....de ce mai vorbesti??? Si atunci dai 170 de lei pe un proiector nou si cu prima piatra luata sa tot mai dai 170 lei si tot asa mai departe.......
                          O sa pun si niste poze ca sa te convingi ca ambele proiectoare bat la fel si dupa cum am mai spus geamul convex este un pic mat iar cel pus de mine este clar....deci lumina se vede mai bine,mai clara adica.

                          Comment


                          • #14
                            de cate ori se abureste pe zi ? ) ca e o diferenta de temperatura intre medii e exact cum ai avea in casa 30 de grade si deschizi geamu iar afara sunt 7 grade...imediat se aburesc

                            Comment


                            • #15
                              al meu este lipit cu silicon universal, sticla este de la un turometru si rezista de 2 ani.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google