Reglaj Culbutori Preference 1.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    salutare, aveam un tacanit f mare in culbutori si am chemat un prieten care se crede mare mecanic si mi-a facut varza, nu a tinut cont de reperele de la roata dintata,impingea masina un fata si spate in vit 5, acum miroase benzina nearsa si tremura si nu trage. vreau sa ma bag eu sa rezolv aceasta situatie cu ajutorul vostru..................multumesc
    mentionez ca am un logan 1.6 8v

    Comment


    • #62
      Originally posted by MyKe View Post
      Invers.

      eu as zice sa te mai uiti o data.. eu nu am vazut motor la care numerotarea cilindrilor sa fie facuta din partea opusa carterului ambreiajului

      Comment


      • #63
        gata am rezolvat pb. am reglat culbutorii dupa metoda deschideri elacuari, parca este alt motor ............multumesc lui urs si lui mcm022006

        Comment


        • #64
          La motoarele cu GPL se respecta aceleasi jocuri?

          Comment


          • #65
            salut la toti .am si eu o rugamite la cei care a-ti facut si va pricepeti in a face reglajul la culbutori la un logan 1,4 ma poate ajuta si pe mine cineva sa fac reglajul ,am montat o instalatie de gaz si am facut testul la calculator si a reiesit ca trebuie facut acel reglaj la culbutori va rog sa ma ajutati sunt din bucuresti

            Comment


            • #66
              va salut domnilor ! eu zic ca atata timp cit motorul merge ok si la ureche si la picior nu trebuie umblat de dragul de a umbla . In legatura cu rasucitul arborelui pt. reglarea tachetilor e suficient sa ridici o roata din fata pe cric sa fie in treapta a5a de viteza si sa invirtiti de roata e mult mai simplu si poti vedea si tacheti cum trebuie. succes

              la loganu cu gpl nu spune ca trebuie un joc mai mare la tacheti dar sa fie corect si e bine sa fie facut cam la 30000 km (maxim) parerea mea ,nu este nici o problema daca desfaci si constati ca nu era nevoie.La mine a fost nevoie dupa 2500km
              Last edited by mitzachiri; 2 January 2012, 12:09. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #67
                oare la 1,6 16v sa fie la fel ca si la 1,4 si 1,6??? admisia unde este tot catre bord????
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • #68
                  La 1.6 16v nu se pot regla, sunt hidraulici.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • #69
                    dar a devenit mai zgomotos motorul acum si are 47.000km inainte nu era mentionez ca este de 30.000 pe gpl
                    Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                    Comment


                    • #70
                      la 16v se schimba cu totul culbutorii , nu se regleaza
                      posibil sa trebuiasca refacute scaunele de la supape ...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #71
                        reglaj tacheti 1.4 MPI GPL 65 000 de km

                        Am fost la reglat tachetii saptamana trecuta.

                        Masina are 65 000 de kilometri si nu au mai fost reglati pana acum niciodata.

                        Motorul este 1.4 mpi cu GPL din fabrica.

                        Reglajul a costat 85 de RON la reprezentanta Dacia din Medias (Gammis).

                        La reprezentanta Dacia din Sibiu imi cerusera 200 de RON pentru aceeasi operatiune.

                        Am ajuns cu masina la ei la ora 10.00 dimineata. La ora 14.00 masina era gata(am mai schimbat lichid de frana, placute de frana si ulei cutie viteze).

                        Imediat ce am ajuns au lasat masina afara in curte cu capota ridicata ca sa se raceasca motorul. Afara erau in jur de -2 grade Celsius.

                        Simptome inainte de reglajul tachetilor:

                        - daca ascultam motorul la relanti la esapamentul masinii, se simtea o 'balbaiala' periodica insotita de o vibratie mai ampla a capatului esapamentului

                        - schimbatorul de viteze tremura la relanti destul de tare, incat era dificil sa urmaresti cu privirea inscriptionarea vitezelor de pe el

                        - daca turam motorul peste 3000 de rpm devenea foarte zgomotos si masina nu mai tragea ca inainte(ca atunci cand avea 30 000 - 40 000 de km)

                        Comportament dupa reglajul tachetilor:

                        - relanti ul este mai 'marunt' si regulat ca sunet

                        - schimbatorul nu mai tremura asa de tare ca inainte (se pot urmari cu privirea mult mai usor inscriptionarile de pe el)

                        - peste 3000 de rpm sunetul motorului este mult mai uniform si trage sensibil mai bine (diferenta dupa reglaj este cam ca intre 1.4 fara remapare si 1.4 cu remapare - cam asa se simte plusul)

                        Mecanicosul a zis ca in loc sa aiba o distanta de 0.30 pe evacuare motorul nu avea nici macar 0.20 (sper ca am retinut corect ce a zis).

                        Dupa reglaj am facut o tura cu masina si la intoarcere mecanicul a verificat in fata si in spatele motorului daca nu cumva se prelinge ulei pe la capacul colbutorilor. Pana acum nu am vazut nici o pata de ulei pe la capac astfel incat cred ca treaba a fost facuta bine.

                        Cei de la Gammis, Medias mi-au lasat o impresie foarte buna si ii recomand celor care vor preturi corecte fata de cei de la Emilian Sibiu.
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • #72
                          Asa se intampla la GPL, culbutorii se ''strang'' in timp pt ca se taseaza scaunul supapelor (pt ca pe gaz sunt temp ceva mai mari in motor).

                          Oricum...destul de mult si 85 lei pt o reglare de culbutori (cand te gandesti ca o manopera de schmbare distributie nu e mai mult de 150-160 lei).

                          Comment


                          • #73
                            Ma gandisem sa ii reglez impreuna cu un coleg de servici mai indemanatic.

                            Insa pe frigul acesta, pentru 80 de lei nu merita sa ridic nici macar capota O data la 60 000 de km pare o suma decenta.

                            Am mai citit ca unii colegi care au reglat cu mana lor nu prea au nimerit reglajul, iar altii au avut ulterior pete de ulei pe la garnitura sau chiar au trebuit sa cumpere alta garnitura.

                            In alta ordine de idei l-am pus cu ocazia asta pe mecanic sa ridice masina pe elevator si am putut vedea starea bieletei antirasturnare (s-au cum s-o fi numind al treilea tampon al motorului). Era in stare impecabila (am vazut la unii colegi de forum ca s-a intamplat sa cedeze)

                            De asemenea repartitorul de frana era in stare buna (alta hiba clasica) si burdufurile de la planetara erau in stare buna fara nici o problema vizibila.

                            Mecanicosul a zis si ca articulatiile trenului de rulare sunt in stare foarte buna si nu prea i-a venit a crede ca am mers cu placutele de frana originale 65 000 de kilometri si inca mai aveau ferodou de vreo 4 mm.

                            Am fost placut impresionat de ordinea si disciplina din reprezentanta de la Medias (era afisat pana si un program al pauzelor de fumat - nu credeam sa ajung sa vad asa ceva in RO). In plus de asta m-au lasat sa merg sa stau langa masina fara nici o interventie nimic. A fost initiativa lor sa merg sa vad cum s-a lucrat la masina.
                            Last edited by stolniceanulucian; 30 January 2012, 19:44.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • #74
                              Asta am omis sa subliniez, ca pe GPL reglare culbutori la 60000+ km e chiar OK.

                              Eu pt 80 lei reglam culbutorii (dupa carte) la minim 2 masini )) , motorul doar sa fie rece.

                              Vreau doar sa subliniez ca este o operatiune simpla pt cei care au pasiune (si nu vor sa dea bani) si stiu sa citeasca o schema/metoda simpla

                              Comment


                              • #75
                                La 65 000 de kilometri am reglat tachetii prima data. Dupa reglaj masina trage mult mai bine. Tocmai m-am intors dintr-o calatorie de 1200 de km si diferenta a fost foarte mare fata de inainte de reglaj.

                                Cred ca ar fi trebuit sa reglez tachetii pe la 40 000 de kilometri pentru ca de atunci observasem o oarecare scadere de putere.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google