Bec Suplimentar Mers Inapoi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    la mine pe masina am montat un kit xenon h11 ... cu releu in loc de becul original ... alimentat separat din portbagaj ca am punte 12v de putere pentru sistemul audio...
    220 de lei a fost kit-ul ...am montat doar jumate din el ... adica doar un bec + balast...
    am taiat "capacul" din spatele becului ...firele au trecut pin gaura ...si tablita de alimentare de la bec + ... am indoit-o doar nu am taiat-o pentru ca o data si o data o sa am nevoie sa pun becul original...
    in rest se vede din poze ..
    indicat ar fi sa folositi un bec h3 ca e mai scurt ...si lumineaza si mai in lung ...eu am preferat sa lumineze cat mai dispersat...
    si sunt multumit ...doar ca dureaza 2-3 secunde pana se incarca si lumineaza puternic ...
    Attached Files
    "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

    Comment


    • #32
      eu am montat o lampa cu 48 de smduri ( in soclul pentru marsalier bineinteles ) se vede brici...
      sigpic
      Experienta in asigurari de peste 5 ani.

      Comment


      • #33
        Frumoasa lucrare mc_alienu multumim pentru idei si sfaturi. Avantaj fata de metoda mea e ca nu exista riscul cand dai cu spatele spre o bordura sa auzi POC si sa vezi sub masina cioburi. Avantajul metodei mele e ca pot schimba faza scurta a celor care-s mai chiori ca mine si-mi vin din spate cu faza lunga. Asta in conditiile in care eu tin lunga cat timp sunt depasit, adica pana masinile sunt paralele si cel ce depaseste vede daca are ceva pe contrasens (caruta, biciclist, pietoni). Din acel moment trec pe scurta.
        Te rog posteaza cateva poze facute noaptea fara blitz inspre spatele masinii sa-mi fac o parere despre lumina efectiva obtinuta noaptea cu becul xenon in locul celui de 21 W. Multumesc.

        Comment


        • #34
          uite eu asa am avut montat un spot alb suplimentar, necesar dupa pusul foliei negre si cam impractic la transportat greutati ca lovea soseaua(dar isi facea treaba f ok)

          cred ca varianta cu proiectoare inguste cu Led de mare putere e in continuare cea mai buna
          Attached Files

          Comment


          • #35
            Ai dreptate, dar mai este de asteptat, am vazut pe la ultimul racnet de Audi, chiar si lumina farurilor (faza scurta + lunga) e data de led-uri. Insa pana sa ajunga proiectoare cu led de asemenea putere la preturi acceptabile prin bazar, mai tre sa asteptam si sa ne multumim cu un H11.

            Comment


            • #36
              asa e, Led-urile o sa faca lumina(si legea) in cativa ani

              in loc de proiectorul ala Valeo puteai pune o lampa de lucru(parca asa ii spune, cum au tirurile in spate) si e cu H3 si sticla speciala si lumineaza uniform(eu am asa in spate sus pe cabina si lumineaza perfect, dar il folosesc la incarcat descarcat diferite chestii...)si toata investitia in jur de 50lei

              in alte ordine de idei poti sa iti faci singur 'proiector de marsarier' din Led de mare putere (sau banda flexibila cu Led) mascat frumos sub buza spoilerului si ai lumina cata vrei (si daca pui o banda de aia flexibila intrun furtun semitransparent... lumina devine si mai uniforma)

              nas merge pe varianta cu xenon pt k destul de scump kit-ul ala si in plus...si pe marsarier sa punem xenon....e cam prea de tot zic eu
              exista alte variante mult mai eficiente si mai ieftine
              Last edited by bulgaru25; 24 March 2012, 12:59. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #37
                cand dau cu spatele si e intuneric si desigur nu vine nicio alta masina aprind ceata si se vede destul de bine...mai ales ca vad si in stanga...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google