Schimbare curea distributie 1.4 Preference.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by severika View Post
    O singura neclaritate mai am : cum se numeste / unde se gaseste cheia aia cu doi dinti pentru strans rola intinzatoare ? cu ce se poate inlocui artizanal ?

    vezi pe la magazinele de electronice ca sunt niste mici patente/spituri cu asa varf si poti face cu ala. la mine asa ceva s-a folosit. (in atasament, cel din dreapta sus)

    tot curea gates made in uk s-a pus si la mine, din kitul de origine. cureaua data jos de pe masina a fost gates made in france. ideea e ca acum se fac in uk cele care vin in kitul original de distributie. curelele facute in franta nu vin in kit ci se gasesc doar separat in ambalaj mic si rosu. asa ceva nu se foloseste in reprezentante, dar sunt bune. ideea e ca ambele sunt contrafacute de chinezi sau mama lor stie. tind sa cred ca vlad_99 a prins una contrafacuta. am tot umblat prin magazinele din iasi si bacau cand a trebuit sa cumpar si curelele contrafacute se observa usor, pentru ca substanta data pe dintii curelei este mult mai dura, aproape casanta si nu trebuie, iar cureaua are bavuri aiurea in zona dintilor. daca se incearca f. putin indoirea curelei (nu tare si nu cutata la maxim) se simte ca si cum ar crapa acea substanta. atentie mare la ce luati. eu recomand kitul original (gates uk koyo japan) cu holograma. atentie la acea holograma ca partea galbena trebuie sa straluceasca in lumina. cele contrafacute au doar o vopsea ordinara.
    Attached Files
    Last edited by zeegermans; 20 May 2012, 21:56.
    internal combustionizer

    Comment


    • #92
      Originally posted by Urs View Post
      Felicitari ! Ramane sa faci ceea ce fac eu. Adica odata la 2-3 luni sau cand iti aduci aminte, scoti capacul de plastic de vizitare a curelei si verifici daca sunt probleme. Ideal ar fi sa scrii aici cati km ai facut de la schimb. Multa sanatate.
      Urs, ti-as ramane indatorat daca ti-ai face timp sa fi mai explicit legat de verificarea curelei de distributie. Mai precis ce verifici?

      Comment


      • #93
        In primul rand verific intinderea curelei prin rasucire cu mana. Apoi strecor telefonul si fac poze la curea, pompa apa si rola intinzatoare. Scot pozele pe calculator si trag concluzii daca s-au marit pierderile de antigel pe la pompa de apa, daca a aparut ceva vaselina aruncata pe la rola intinzatoare, daca sunt uzuri ale dintilor curelei in zonele accesibile, crapaturi, franjuri, etc.
        Attached Files

        Comment


        • #94
          Eu cred ca va osteniti degeaba... Ati vazut vreodata curea rupta? A plesnit pe dinti. Nu e o regula... Se poate rupe franjuri iar in cazul asta poti preveni deteriorarea motorului. Iar in cazul celalalt nu ai ce-i face. Dar... Fiecare face ce-i place...

          Comment


          • #95
            Urs, multumesc pentru detalii, desi recunosc ca am intrat in ceata. Speram sa fie ceva mai simplu, un acces mai facil la cureaua de distributie dupa inlaturarea capacului de protectie din dreptul rotii. Oricum te admir ptr curajul si priceperea in a rezolva probleme ptr care eu am apelat la mecanic, fiindca din tot ce am citit legat de schimbarea distributiei, probleme au aparut dupa schimbarea kitului montat in uzina, cel mai probabila cauza fiind calitarea pieselor si un montaj defectuos. Am schimbat de curand distrbutia, la 60.000km si... sapte ani vechime, nu am probleme deocamdata, dar am asa un sentiment de ruleta ruseasca si de aceea mi-am propus ca periodic, pe cat posibil, sa verific starea curelei.

            Comment


            • #96
              eu asa ceva a luat +pompa de apa http://www.daciashop.ro/kit-OEM-dist...&category_id=0
              ultima poza e cutia curelei si a rolei
              Attached Files
              Last edited by electrica2000; 24 June 2012, 23:06.

              Comment


              • #97
                salut, felicitari in primul rand pentru tutorial, dar am si eu o problema(daca pot sai spun asa), cum as putea da jos doar capacul curelei sa verific starea acesteia(fara sa desfac tot pe acolo)?
                mentionez ca am deja 4 ani si 65k si stiu ca ar trebui schimbata dar din unele motive nu prea pot acuma..
                ms anticipat
                Last edited by bulgaru25; 23 July 2012, 10:53.

                Comment


                • #98
                  In postul 114 (pe pagina asta, ceva mai sus) ai 7 fotografii. Nu tre sa desfaci decat 3 suruburi si ai capacul de plastic in mana. Mai greu o sa fie de pus inapoi. Adica sa centrezi toate cele 3 suruburi in dreptul gaurilor. Asta se intampla numai prima data, apoi e floare la ureche, prinzi pozitia din prima. Uita-te cu atentie la marginile capacului, unde sunt pozitionate, memoreaza pozitia si apoi desfaci suruburile cu cheie de 10 (inelara, inelara cu cot, tubulara, fixa, vezi si tu ce-ti incape acolo). Daca la montare te supara ca tot iti ramane un surub in afara gaurii, ridica partea dreapta (pasager) pe cric, scoate roata, desfa plasticurile si ai partea dreapta a motorului in toata splendoarea, vezi clar unde-s gaurile, pui capacul inapoi fluierand. Succes !

                  Comment


                  • #99
                    da da, am vazut si pozele si mersi pt indicatiile date, in weekend o sa ma apuc de treaba si o sa iti spun cea iesit
                    numa bine...

                    Comment


                    • Multumesc pentru informatii...

                      Informatii pretioase prezentate pe aici...imi era teama sa ma bag la asa ceva, adica schimbare curea de distributie , mai ales ca nu am treaba cu mecanica, dar curiozitatea , banii, poate lipsa de incredere in servisurile mai ieftine m-au impins de la spate...am vrut sa fac si eu niste poze, dar pana la urma cele facute aici sunt suficiente... dupa ce am desfacut si am vazut ce e acolo am inteles ca nu e mare scofala...trebuie insa multa atensie si dexteritate de ginecolog...un singur repros as avea...ca nu ai o masina cu servodirectie. Mi-am facut o scula de masurat tensiunea in curea si nu am putut sa o folosesc ca trebuia sa demontez pompa de la servo...cu aceasta scula pot masura deflexia curelei , de exemplu pentru 3kg apasare pe curea aceasta se duce 1.5mm, pentru 4kg -2mm...mai mult nu am facut...masuratorile le-am facut pe o curea reglata la 160hz....

                      toate cele bune...

                      Comment


                      • Originally posted by tuareg007 View Post
                        La diesel nu se foloseste, se intinde altfel
                        Poti sa detaliezi te rog frumos? Cunosc un mecanic care chiar e priceput, a schimbat distributii in service particular doar la 1.4mpi si papuc+solenza 1.9D, el zice ca poate schimba si la 1.5 si as vrea sa il testez cu niste intrebari capcana. Momentan sunt in dubii: mecanicul respectiv vs Reprezentanta.
                        Last edited by lord_wader; 4 October 2012, 15:23.

                        Comment


                        • Am reuşit să citesc tot ce aţi scris aici şi stau şi mă gândesc la faptul că "Ambiance"-ul meu din 2006 de 1,4 a "bătut" 100.000 de km......şi încă n-am schimbat nimic.......În zilele astea am căzut pe gânduri, la ce piese să cumpăr.......şi de care......
                          Vă mulţumesc pentru cele descrise de voi aici!!! Asfalt uscat şi drum bun !!!!

                          Comment


                          • Salutare,
                            Felicitarile mele pentru tutorial domnule Urs.
                            Prima oara am facut distributia la un citroen diesel de generatie mai veche dar la care dupa specificatiile urmate din carte trebuiau blocate pompa injectie/axa cu came/vibrochen si dupa scoasa cureaua de distributie.

                            La logan pana acuma nu am apucat sa citesc manualul (care nici nu il am dealtfel) dar mi se pare mai riscant sa merg pe semnele curelei fara a bloca axa cu came si vibrochenul.

                            Vin cu o intrebare, loganul 1.6 mpi al consoartei are aproximativ 18.000 km luat de nou din 2008 septembrie, ce sa fac in sensul asta, sa mai stau pe loc cu schimbatul curelei, sau sa o iau in calcul?

                            Comment


                            • Multumesc Andrei. Eu as schimba prin vara numai cureaua de distributie si as mai merge cu rola si pompa de apa originale pana pe la 7-80.000 km, adica inca vreo 4 ani. Dar asta cu manopera acasa. Daca e vorba de service, se complica lucrurile, fie schimbi numai cureaua, fie si rola intinzatoare+pompa apa, manopera cred ca e aceeasi, adica rupe buzunarul. In acest caz, as mai merge inca un an, apoi as schimba tot, adica rola+pompa+curea. Asta e numai o parere, tu si cu sotia luati hotararea finala.

                              Comment


                              • 2013. Logan 1.4 Laureat din 2005.
                                Piese de origine in cutie sigilata cu inscriptiile de fabrica: curea de distributie produsa in Anglia, rola intinzatoare cu simering japonez (coyo), iar codul de pe partea metalica a rulmentului este chinezesc... judecati d-voastra.
                                Eu am montat o curea Bosch (organoleptic se poate constata ca este mai masiva, consistenta, bine cauciucata) si o rola intinzatoare care a foat destul de scumpa desi are tot specificatiile anterioare. Sper ca nu am gresit. Loganul este Laureat a avut 62000 Km si 8 ani. Pompa de apa, cureaua originala (made in France) si rola intinzatoare s-au aflat in stare buna. Rola dupa coduri pare identica cu ce am cumparat si cu ce se vinde in kit.
                                Am folosit indicatii oferite de "Urs" multumesc pentru ele; de asemenea pentru poze. M-au ajutat sa termin mai repede lucrarea. Am realizat lucrarile un pic mai ingrijit in garaj, am deplina incredere in lucrarea pe care am realizat-o. Loganul circula de o saptamana in diferita regimuri de functionare de la bland la agresiv.

                                Cu multumiri

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google