Tutorial Schimbat Becuri La Butoane Consola La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Schimbat Becuri La Butoane Consola La Logan

    M-au intrebat prea multe persoane "cum arata acel bec? unde gasesc sa cumpar? cum desfac butonul?". uite cum
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Becuri pentru butoane gasesti la ciclop

    Comment


    • #3
      dk nu gasiti becuri cea mai buna metoda este sa inlocuiti cu led-uri(asemanatoare celor ce se gasesc la brichete),se gasesc la magazine specializate cu specificatia k trebuie atasat la led si o siguranta pt a nu se arde.eu le am lipit cu pistolul de lipit direct fara sa le mai pun in acel dispozitiv galben din plastic pt k nu incapeau iar acum merg fara probleme...un atu este k puteti pune diferite culori...spor la treaba...m am chinuit un pic...

      Comment


      • #4
        Azi mi sa ars un bec, pe unde se gasesc astfel de becuri? asta daca se gasesc.

        Comment


        • #5
          Am eu de la colegii carora le-am pus leduri, daca vrei iti donez cateva.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            pentru a avea mai mult loc e de preferat folosirea unui led de 3mm.

            eu unul m-am folosit de chestia aia galbena, in care am dat gaura cu un burghiu de 3mm si am introdus ledul, la care ii atasasem o rezistenta inainte
            Last edited by marius.81ymc; 11 October 2010, 21:23. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

            Comment


            • #7
              Dar cum a facut de a scos fata ca nu mi-am dat seama??? A apasat cu o surubelnita dedesupt acolo ca nu am observat bine. Vreau sa curat putin mufele de la comutatoarele de la aer cele 3 fiindca numi mai lumineaza deloc acele 3 parti. Multumesc pt eventualele raspunsuri.

              Comment


              • #8
                cel mai simplu e sa schimbi ledurile la logan nu e complicat de loc io am facut pentru prima oara singur si nu ma asteptam sa iasa asa bine;)

                apropo care vrea sa faca schim logan am logan 1.5 dci si vreau sal schimb cu 1.6 16v care doreste contactati id-sumanu_claudiu
                Last edited by loganulnfs; 2 November 2010, 11:17. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Becuri asemanatoare(cu litele alea doua) sunt la vechile instalatii de beculete folosite pentru impodobirea bradului de craciun. Sunt alimentate la 11V (sunt 20 buc. legate in serie la 220V) , nu stiu cum s-ar comporta la 12V.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by marius.81ymc View Post
                    pentru a avea mai mult loc e de preferat folosirea unui led de 3mm.

                    eu unul m-am folosit de chestia aia galbena, in care am dat gaura cu un burghiu de 3mm si am introdus ledul, la care ii atasasem o rezistenta inainte
                    Ce valoare are rezistenta ???

                    Comment


                    • #11
                      Poti sa pui de la 560 ohmi pana la 1,5k ohmi. Cel mai indicat e de 1k

                      Comment


                      • #12
                        eu am folosit rezistenta de 820 ohmi (indicat de vanzatorul magazinului de la care am cumparat ledurile)
                        http://www.loganclub.ro/forum/bz_85_frn-t43161.html

                        Comment


                        • #13
                          Plaja de valori este de la 560 ohmi pana la 4K7. Nu trebuie neaparat o anumita valoare pentru ca asa a indicat vanzatorul de led-uri sau asa a zis Ionescu (sa zicem). Voi va stabiliti valorile pe care le folositi in functie de ce anume doriti de la butoane in final: sa fie niste lanterne, sau sa "cada" frumos in aceeasi linie cu lumina de la panoul de climatizare si fata CD-ului. Vedeti bine ca simbolurile de pe butoane au dimensiuni diferite. Datorita acestor suprafete prin care trece lumina, in final butoanele vor avea intensitati diferite desi folositi aceeasi valoare a rezistentei. Incercati deci diferite valori pana vor lumina toate la fel si mai ales modificati-le dupa propriul gust. Bafta!
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            efectul luminos il mai poti obtine si apropiind/indepartand ledul de acel simbol
                            conteaza si cum il asezi acolo in spatele acelor mici simboluri

                            Comment


                            • #15
                              Daca vrei ca simbolul de pe buton sa fie uniform luminat, nu ai multe variante de pozitionare. Si nu ma refer la folosirea led-urilor de 3mm sau 5mm.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google