Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

    Am deschis acest thread pentru cei care vor sa isi monteze a doua plafoniera in spate
    materiale necesare pentru lucrare
    -o plafoniera cu un bec doua sau 3 depinde de preferinte
    -o mufa de alimentare de sursa PC pentru flopi disk
    -3 bucati de cablu la lungimea de 100 cm
    -un cater care sa taie bine
    -un ac de cusut mare (pentru masurarea spatiului in plafon) pentru a se stabili cu exactitate locul unde se va monta
    -banda de izolat
    -si multa rabdare
    se masoara cu acul locul in plafon si latimea plafonierei pentru a stii sigur ca incape in lacas
    se stabileste distanta intre manerele laterale ale pasagerilor din spate
    se taie cu caterul o gaura dar atentie gaura sa fie mai mica decat cea din fata chiar daca plafoniera va intra fortat nu este nici o problema va sta fixa
    se trag cele trei fire cu ajutorul unei sarme tari otelite pana in fata la prima plafoniera si se leaga de firele ei ATENTIE pinii de contact la plafoniere sunt in numar de 5 pentru contact se folosesc doar 3 pini laterali nu se folosesc decat cei 3 din mijloc ATENTIE la legatul firelor de mufele plafonierei adica fiecare fir sa fie si la o plafoniera legat de acelasi pin ca la cealalta atunci totul va fi ok acum cateva poze dupa executie
    Attached Files

  • #2
    util. insa partea cu pinii de la plafoniera nu prea am inteles-o. incearca sa scrii cu punct si virgula.
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • #3
      Originally posted by TopCat View Post
      util. insa partea cu pinii de la plafoniera nu prea am inteles-o. incearca sa scrii cu punct si virgula.
      plafonierele in general au 5 pini in care intra mufa originala daca veti face ca mine si veti folosi o mufa de alimentare de flopi disk veti fi nevoiti sa taiati pinii laterali si sa ramana doar cei din mijloc asta in cazul in care nu aveti mufa originala mai zic odata atasez si o imagine
      Attached Files

      Comment


      • #4
        sau mai simplu: daca numerotezi pinii de la 1 la 5, pinul 1 si 2 sunt comuni la fel si pinul 4 cu 5

        Comment


        • #5
          eu azi am taiat gaura de la plafoniera ...mai inspate ...evident ca nu avea loc !

          am gasit 2 bucati de polistiren le-am bagat acolo si acuma intra perfect

          poti sa faci o poza cum le-ai legat pe fata ? ...eu nu am reusit sa le leg
          Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

          Comment


          • #6
            Poti sa legi firele foarte usor dupa ce dai la o parte plasticul de pe stalpul stanga fata. Pe acolo trece cablul de la plafoniera fata.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              DANY_DNY tocmai deaia am zis sa se numeroteze pinii cei care i-am facut eu cu rosu in poza de mai sus si am scris ca se leaga la plafoniera din fata in aceia intra mufa sau daca nu ai mufa poti lipi firele direct pe ei dai jos si plafoniera din fata si te uiti la ordinea firelor din mufa care intra in ea legi firul din spate de exemplu:
              -firul negru sa zicem legat la pinul doi daca e sa se numeroteze de la 1 la 5 cu firul din pinul 2 de la plafoniera fata
              -firul rosu sau ce culoare folosesti la pinul 3 si in fata tot asa la firul din mufa care intra la pinul 3
              -firul 3 la fel pinul 4 si in fata pinul 4 daca vei scoate mufa de la cea din fata vei vedea ca are la fel doar 3 papuci in ea poza nu am ca e seara dar fac maine pe zii daca mai ai ceva de intrebat poti sa imi zici voi incerca sa te ajut

              Comment


              • #8
                multumesc de explicatii. acum am priceput.
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • #9
                  eu am bagat in manerul de deasupra portierelor pasageri spate cate un led de 5mm orientat in asa fel incat sa bata intre bancheta spate si spatar scaun fata , ca lumina este super ok , numai ca este diferenta de noanta plafoniera fiind cu bec este pe alb-galben iar led pe alb-albastru

                  Comment


                  • #10
                    se merita, eu am de mai de mult. in loc de un ac se poate folosi o andrea, iar in loc de mufa floppy, o mufa audio pentru cd (cea internal|), din care nu se mai decupeaza absolut nimic!

                    Comment


                    • #11
                      da razvanamza are dreptate si asa se poate face acuma fiecare face in felul sau eu am deschis threadul sa ajut pe cei care vor sa faca aceasta imbunatatire la logan

                      Comment


                      • #12
                        pai mult succes. sa inteleg ca streulea are concurenta?

                        Comment


                        • #13
                          arata super tare eu mi am montat a doua plafoniera ajutat de un prieten si cu trei becuri de megane
                          SRF TARGOVISTE

                          Comment


                          • #14
                            aveti grija la consumul din uch. daca aveti si in fata tot 3 becuri, este deja cam mult pentru uch. poate ar fi bine sa va ganditi deja la leduri!

                            Comment


                            • #15
                              am montata plafoniera de ceva vreme si merge ok dar ce nu am inteles eu : de ce ai folosit pinii 2-3-4 ?
                              la mine in fata am mufa originala 1-2-3 si in spate la fel ; azi am incercat sa schimb cu 2-3-4 si am ars siguranta
                              si nu mai inteleg care e faza cu pinii ; precizez ca pe fata am plafoniera cu un bec iar pe spate cu 3
                              p.s. folosesc leduri la ambele plafoniere sa nu omor uch
                              Last edited by preda_arycy; 3 August 2010, 20:39.
                              my ride - still under construction

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google