Tutorial Demontat/schimbat Claxon Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Demontat/schimbat Claxon Logan

    la cererea unui user si pentru ca am vrut sa imi schimb claxonul, am zis sa fac si un mic tutorial pentru ca nu exista, si poate pe unii ii intereseaza si ii ajuta.

    - incepem cu demontarea bateriei de pe masina, pentru a avea mai mult loc/spatiu de lucru.
    - dupa ce ai dat jos bateria, ridici suportul negru spre habitaclu. s-arp utea sa se miste putin mai greu, datorita unui furtun de scurgere care se afla sub acel suport (vezi poza).
    - acum e mult mai mult loc si se poate ajunge mai usor la claxon.
    - el este prins cu o piulita pe care o desfaci cu o cheie de 13. atentie insa, se va desface destul de greu, si trebuie desfacut cu cheia pana cand se termina filetul. acest lucru se datoreaza faptului ca pe filet se afla vopsea. dupa aceea piulita se va putea misca si cu mana.
    - claxonul are o singura mufa, si anume plusul. masa se pare ca este luata direct de pe sasiu, prin tabla de prindere.
    - pentru a deconecta mufa de la claxonul, trebuie doar sa tragi de ea. insa cu mare grija, ca nu iese chiar usor si mie mi se pare ca e cam firava.
    - firul cu mufa este destul de scurt, dar il poti lasa sa atarne acolo ca nu il pierzi. ai grija cand scoti claxonul sa nu il scoti cu tot cu firele de pe langa.
    - pentru montaj se efectueaza pasii in sens invers.
    Attached Files
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    Diferenta la claxoane este ca unele loganuri au 2 claxoane(unu low si unu high(cel putin asa parca am vazut ca scria high)) si altele au numai unul ori low ori high.

    Comment


    • #3
      da...eu ma refeream la faptul ca unii au low (ca mine) iar altii high -un prieten cu ph2 (doar unul, nu doua).
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        La Ph2 ce claxon este?, ca suna foarte naspa, ca sa sune ca cel de pe ph1 trebuie sa imi mai iau unul s-au sa imi cumpar unul bitonal?
        sigpic

        Comment


        • #5
          mai mult ca sigur ai high...il poti inlocui cu unul low, sau pui unul bitonal...cum vrei.
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            si eu am 2 claxoane,dar avut probleme cand la o nunta am claxonat ca nebunul pana ce din 2 claxoane a mai ramas doar 1,insa eu am virat stg de volan(claxonul din partea dreapta) am desfacut cele 2 holsuruburi si l-am scos foarte usor

            Felicitari pentru tutorial

            Comment


            • #7
              eu am 3 claxoane(2 high si 1 low), sa se auda tareeeeeeeeee:>
              Taria unui barbat nu consta in a iubi mai multe femei….ci in a ramane fidel unei singure femei

              Comment


              • #8
                La PH2 am auzit ca este altfel pozitionat.Sa ma corescteze cineva daca gresesc.

                Comment


                • #9
                  la ph2 sunt doua calxoane unul stanga si unl dreapta in armatura aceea de la bara...la mine asa este
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    La un Logan 1.5 dci 65 cp Ambition din 2006 unde este frate pus claxonul asta ca m-am chiorit astazi de mi s-au umflat ochii si nu l-am vazut? M-am uitat si cu lanterna si nimic. Am vazut pompa de servodirectie si niste cabluri.
                    Unde e ascuns claxonul ca si-a pierdut o voce si vroiam sa vad daca e bolnav?

                    Comment


                    • #11
                      sunt sub armatura din fata
                      sigpic

                      Broker de asigurari DESTINE

                      Comment


                      • #12
                        unul bun deunde pot sa iau si eu? mi-am luat unul, dar probleme cu masa...se aude ragusit

                        Comment


                        • #13
                          aceeasi problema o am si eu. se aude de parca ar fi " spanzurat". cu ce tip de claxon imi recomandati sa il schimb?
                          am ph2 (daca are vreo importanta).
                          Stock is boring...
                          My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                          Comment


                          • #14
                            La Logan 1.5 dci 70 cp Ambition din 2007 sunt 2 claxoane unul in stinga sub far in dreptul pompei de servodirecie (low) si unul in dreapta tot sub far (high). Ca sa-l schimbi pe cel din stinga trebuie sa dai bara jos.

                            Comment


                            • #15
                              nu este nevoie sa dai bara jos se scot carenajele de sub bara si ai acces la claxoane
                              si confirm ce sa scris mai sus laureat ph 2 2008 are 2 claxoane

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google