Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Da,senzorul este KTY81-110-PHI.Deci se poate prelungi cablul,am niste cablu de internet(multifilar) este bun?
    sigpic
    https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
    http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

    Comment


    • #92
      Cauta la magazinele de componente electronice "cablu de difuzor" si ia unul adecvat nevoilor tale ; cel de internet nu-l recomand...
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #93
        Mai faci termometre? as vrea si eu unul
        I My Honda !

        Comment


        • #94
          Termometru Logan Facelift

          Multumita lui Fratello am si eu un termometru pe loganul meu.

          Am atasat cateva poze cu termometrul.

          Doi senzori ...
          Unul inauntru si celalalt in zona rotii de rezerva.

          Termometrul arata mai bine ca in poza dar telefonul meu nu poate mai mult de atata sa scoata deoarece are MegaPixeli putini.
          Attached Files

          Comment


          • #95
            Bravo ! Frumoasa realizare !
            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

            Comment


            • #96
              @ Necunoscut(i) : Pe acest topic gasiti TOATE informatiile necesare pentru a va construi singuri termometre : cu afisor LED, cu afisor LCD. Informatiile sunt gratis !!! Inclusiv softul pentru programat microcontrolerul. Nu am cerut niciun ban pentru asta !
              Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 13:32.
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #97
                Termometru facelift

                Am schimbat putin hartia care a fost pusa peste termometru (autocolantul acela)

                Este vorba despre o linie cromata asemeni celor de la geamurile termopan (unele geamuri au cateva dungi estetice).
                Atasat poze.
                Attached Files

                Comment


                • #98
                  Salut Fratello. Multumesc mult, am primit si eu termometrul de la tine, in buna stare; a rezistat cu brio transportului.
                  Dupa ce il montez, am sa postez cateva poze. Probabil ca in week-end se va intampla asta.

                  Fratello, am doua intrebari daca ma poti ajuta:
                  - Daca vreau sa inlocuiesc cablul cu unul mai lung pentru senzorul de interior, trebuie sa respect polaritatea actuala?
                  - Pe ce fir pot monta un intrerupator pentru a opri iluminarea display-ului?
                  Il voi alimenta din priza plafonierei si in acest caz va fi alimentat cu 12v tot timpul; chiar si cand nu este cheia in contact. As putea chiar sa leg iluminatul display-ului de lumina de pozitie! Mai greu de realizat, dar nu imposibil.
                  Multumesc, inca odata, si astept raspunsul tau.
                  Last edited by bratone; 16 June 2011, 13:03. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #99
                    Da, se poate inlocui/prelungi cablul la senzor(i) , respectand culorile : rosu=alimentare senzor, verde=iesire senzor, tresa=masa. De preferat foloseste ciocan de lipit, NU pistol ! Acesta din urma creaza un camp magnetic puternic care poate distruge senzorul/microcontrolerul. Eu folosesc NUMAI o statie de lipit termostatata, dupa ce "am plins" dupa niste microcontrolere...Puteai sa-mi ceri mie sa pun un metru in plus...
                    Alimentarea back-lightului se face prin pinul 15 al displayului (fir mai gros, cred ca am pus galben...). Se poate monta pe el un microintrerupator sau pus la un plus dupa contact...
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • poze cu termometru
                      am decupat suportul de montat mai tirziu
                      Attached Files

                      Comment


                      • Daca afisajul termometrului vine langa plafoniera, unde e cel mai bine de pus senzorul de interior?

                        Comment


                        • eu l-am montat la parasolar pasager ne avand mai mult fir (1m)

                          Comment


                          • As vrea sa ma apuc de treaba dar inainte de asta:
                            1. Schema folosita pentru varianta LCD este cea data de MCM in pagina 4 ?
                            2. Ce regulator de tensiune recomanzi pentru aceasta aplicatie ?
                            3. Poti posta hex-ul folosit de tine ?

                            Multumiri anticipate !

                            Comment


                            • Nu ! Schema + hex imi apartin.
                              Ca sursa folosesc LM2931-AZ5.0 ; este conceput special pentru "automotive environment". Si folosesc condensatori SMD, de 100nF, pe sursa (in/out) si alimentarea picului. Succes !
                              Attached Files
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • Senzorii de exterior si interior cat de exacti sunt?
                                Care e marja de eroare?
                                1.6 16V

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google