Tutorial Montat Telescop Pe Capota Portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Montat Telescop Pe Capota Portbagaj

    Acum vre-o 2 ani mi-am montat un telescop de 55cm si 310Nm. Pana nu demult nu ma deranja faptul ca se torsioneaza capota din cauza lui, asta pana am vazut acele mici telescoape dragute care mi-au facut cu ochiul.
    Asa ca mi-am comandat doua bucati sa testez, am mai comandat ulterior inca doua si uite asa a aparut acest tutorial.

    Telescoapele de 120Nm le-am achizitionat de la un prieten, 9 lei bucata si se pot comanda pe adresa de mail telescoape@gmail.com


    later edit:
    grija la prinderea acelor metale pe bratul capotei si pe caroserie! cel rotund trebuie pus pe brat si cel lunguiet trebuie prins pe caroserie. a se vedea pozele din atasament pozitionarea lor.
    daca nu le prinzi asa, sansele sa ti se rupa prinderea sunt foarte mari, vezi aici #19 si aici #22
    pozele sunt preluate de aici #412
    Attached Files
    Last edited by crististreulea; 16 August 2011, 12:48.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    multumim cristi. foarte bun tutorialul.
    sigpicLogan-Club-Ploiesti

    Comment


    • #3
      ca de fiecare data ... tutorial foarte bun. multumim
      deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

      Comment


      • #4
        Meserie !!!
        Ce lungime au telescoapele pe deschis?
        Daca am eleronul pe capota nu ar fi mai bine sa pun mai mari de 120?
        sigpicFast&Furious
        Team CSR
        Logan Club CLUJ

        Comment


        • #5
          dimensiunea e standard, sunt telescoape pentru mobila. standard pentru mobila zic.
          ma indoiesc ca ai avea nevoie de telescoape mai tari de 120N la mobila

          montezi 3 telescoape de 100N
          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

          Comment


          • #6
            cel mai iubit dintre timisoreni, omule tu nu te mai saturi de tutoriale

            Comment


            • #7
              Originally posted by crististreulea View Post
              dimensiunea e standard, sunt telescoape pentru mobila. standard pentru mobila zic.
              ma indoiesc ca ai avea nevoie de telescoape mai tari de 120N la mobila

              montezi 3 telescoape de 100N
              Multumesc foarte mult pentru promtitudinea cu care ai raspuns intrebarilor mele.
              sigpicFast&Furious
              Team CSR
              Logan Club CLUJ

              Comment


              • #8
                ups, cel mai bine ar trebui intrebat baiatul de la care am cumparat, tocmai l-am intrebat eu si sunt si telescoape de 150N
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  in sfarsit ai montat telescoapele..de cand le-am vazut eu in punga ...arata mai bine pe masina...oricum multumim ptr. ca te gandesti si la altii sa le arati cum se face ..si multumiri ptr. masina ta care e de teste ..
                  Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                  Comment


                  • #10
                    Sa incerci si cu telescoapele de 100 nm, si sa pui arcurile pe prima treapta (mai slab) sa vezi cum se deschide atunci capota portbagaj.

                    edit: Poti incerca si fara arcuri daca se ridica lent si cu arcurile pe prima treapta. Mie personal nu imi place ca se ridica sacadat.
                    Last edited by PrietenCuTine; 6 August 2011, 22:32.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      singura combintie sa se ridice singura e exact cum am facut. e suficient sa scot un arc si capota nu se mai ridica.
                      cu ambele telescoape si ambele arcuri pozitioante pe ce-a mai slaba intindere, capota nu se ridica. am aratat toate astea in tutorial.
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #12
                        super cristi...... o sa trec pe lista de cumparaturi doua telescoape....ai facut o treaba super..se vede de parca ar fi de acolo ...felicitari
                        0.9 tce SL plus

                        Comment


                        • #13
                          tare de tot Criti.Dar zimi cum ai facutsa ti se deschida capota din buton interior?
                          te rog da-mi un raspuns

                          Comment


                          • #14
                            A pus un actuator actionat la un buton.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Se poate activa functia de deschidere a porbagajului de pe cheia telecomanda a masinii si de pe butonul de centralizata din interior.Comanda se da din UCH de pe B1 (este iesire de putere si nu are nevoie de releu suplimentar).
                              Eu am folosit un singur telescop de mobilier de 150 Nm cu ambele arcuri pe a doua treapta si functioneaza perfect(zic eu).
                              Rezultatul se poate vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=JTVo9zD0jn0
                              Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google