Confectionare Cheie Pt.capac Janta Aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confectionare Cheie Pt.capac Janta Aliaj

    Pentru cine cauta o astfel de cheie care costa 40 ron.una originala,
    iata varianta gratis "home made"
    aveti nevoie de un maner de plastic si de o bucata de teava de cupru.Eu am folosit o bucata ramasa de cand mi-am instalat centrala.
    Cu ajutorul unei dalti neascutite se ambutiseaza bucata de teava la un capat in trei locuri (astfel incat sa formeze un triunghi echilateral) .
    Pentru a da forma exacta a capului surubului e necesar ca acesta sa se sseze in capatul tevii ambutisate si in aceasta pozitie sa se stranga in menghina pina ce teava intra pe capul surubului.
    Se incalzeste celalalt capat al tevii si se inrtoduce in manerul de plastic dupa care se scufunda in apa rece si gata cheia.Ca sa nu se invarta teava in maner se poate fixa cu un stift sau i se poate da o forma inaintea introducerii in maner.
    Attached Files
    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

  • #2
    sau mult mai usor folosesti un spit...
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      Salut.
      Sau poti face pe strung 4 suruburi si cheia cu model[antifurt] si e si mai ok.asa nu se mai potrivesc.
      Dar e buna si ideea ta+
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #4
        Cred ca se poate inchide thread-ul.
        Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google