Izolat Fete De Usi Cu Garnitura Termopan!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Retine umezeala in mod sigur. Maine daca vreti va pun o poza cu burlanul hotei izolat cu spuma si o sa vedeti ca retine apa.
    Plus de asta,,,cand o incepe spuma sa se umfle s-ar putea sa iti zboare aripa de la locul ei.

    Poate exista vreo spuma speciala pt etansat rosturi auto,,dar din cate am vazut la noile logane,spatiul ala este umplut cu un burete dens care nu retine apa. Asa ca tot ce putem face este sa cautam burete din ala de care au bagat astia la noile logane si sa izolam si spatiul ala.

    Comment


    • #47
      da mariannn, trage frigul si intre in usa prin locul unde e prins limitatorul de deschidere al usii
      mizerie nu intra prea mult datorita carenajului rotii
      am gasit pe aici pe forum o discutie legata de acel "spatiu" iar un coleg spunea ca fata interioara de usa era rece la atingere si dupa ce a umplut acel "spatiu" cu ceva burete dens nu a mai simtit fata de usa asa rece
      eu am izolat usile pe interior cu banda de AL si fata de usa cu folie de AL de 5mm, sub mocheta pe peretele de foc si sub tapiteria "plafonului" si se simte pe plan de antifonare(ramane sa vad acuma iarna efectul)
      si capota motorului am izolato cu folie de AL si acolo chiar se simte ceva, adica daca ingheata noaptea tabla pe exterior, cu folia se dezgheata mai greu decat fara(aici ma refer la faptul ca merg cu masina si se topeste mult mai greu)

      Comment


      • #48
        Ideea cu spuma nu e tampita , parca exista o spuma speciala pentru "antifonari" , dezavantajul este ca ar fi in jur de 100ron 1 tub ... Se discuta pe tema asta pe un forum de audiofili'

        Comment


        • #49
          intelesesem ca vrea sa umple stalpii si pragurile cu spuma d-aia densa, insa in golul acela masinile straineze am vazut ca au un fel de mocheta...cand merge prin pietris sau vreo portiune cu noroi, nu se mai aude in masina cand arunca roata...
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • #50
            @ Ivan Marian,
            ia zi, ai schimbat ceva la modalitatea de etansare a fetei de usa? adica ai revenit la mastic sau tot garnitura de termopan ai?
            te intreb ca am "căptușât" si eu fetele de usi cu fonomin si ma enerveaza maxim acea etansare cu mastic ca nu se mai pune la fel...
            vreau sa pun garnitura de termopan sau mai degraba cheder profil D...
            sau sa recurg la smoala la tub? se pune la tabla pentru acoperisuri.
            da-mi povața ta!
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #51
              Pai sunt masochist ca sa revin la mastic sau alte nebunii cu smoala?..eu zic ca nu.
              Pune chedere de termopan si rezolvi elegant problema.
              De cate ori vei da fata de usa jos, nu o sa mai ai probleme cu masticul sau smoala, sa le cureti/rearanjezi sau sa cumperi alt material pt ca da cu virgula la remontare.
              Pune o garnitura mai subtire sau mai groasa, in functie de luftul ramas si nu o sa iti para rau!

              Comment


              • #52
                bine bine, dar:
                ma gandesc ca smoala aia avea rol de a fixa fata de usa - de usa, si era importanta la inchiderea usii... pentru ca ma gandesc ca atunci cand se tranteste usa, fata de usa tinde sa se desprinda, dar este fixata de porcariile alea de clipsuri...
                hai ca fata de usa de la usile fata sunt fixate ceva mai bine, dar fata de usa de la usile spate este doar in doua suruburi! doar doua(unul la maner si altul la parghia de deschidere usa din interior! in rest: clipsuri....
                cu privire la cheder: chederul profil D e mai bun, sau e prea gros?
                alta intrebare: clipsuri de unde sa cumpar?(inafata de jepcarii din targ)...

                sincer sunt in cumpana, daca pot spune asa... cheder profil D sau smoala la tub...
                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                Comment


                • #53
                  Ale naibii fete de usi, la mine de doi ani nu s-au mai desprins si nici nu zdrangane vreo una, doar tie tie frica sa nu zboare de la locul lor.
                  Cat despre clipsuri, din targ le-am luat si eu, dar trebuie sa cauti mai in amanunt unde sunt mai ieftine, adica sa iei tarabele la rand. Eu asa am facut si am gasit clips cu 0,5 lei bucata.
                  Cat despre garnitura, cumpara ca a mea, dar mai groasa, daca zici ca ai luft mai mare si termina cu smacolina aia.

                  Comment


                  • #54
                    Ha ha ha, si eu care am platit 2.5 lei pe bucata )
                    In alta ordine de idei, eu am garnitura de 3-7 mm si se pupa numai bine pe masina, deci poti incerca tot asta si vezi ce se intampla. Eu am pus si nu joaca fetele de usa deloc, deci nu cred ca vei avea probleme tocmai tu

                    Comment


                    • #55
                      sal! cati mm are canalul in care a fost mastic?

                      Comment


                      • #56
                        cam 1-2 mm. plus distanta dintre fata de usa si usa cam 2-3mm. Cu ce am pus eu sta numa' bine presat, nici prea pea, nici foarte foarte.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Urmelinho View Post
                          Ha ha ha, si eu care am platit 2.5 lei pe bucata )
                          Pai aceiasi teapa la 2,5 lei bucata am luat si eu))) si asta daca te opresti la primele tarabe din targ. Dar cand am dat de ala la 0,5 lei bucata,,am luat vreo 30 de bucati ,,sa fie

                          Originally posted by yotataee View Post
                          sal! cati mm are canalul in care a fost mastic?
                          Are vreo ...5/6 mm...

                          Comment


                          • #58
                            Foarte buna inlocuirea masticului cu garnitura aia din spuma, am vazut in poze ca aia are profil P si nu D, probabil ca sa nu se vada de sub fata de usa ca e alba si ar bate la ochi. O garnitura inchisa la culoare ar fi buna, am sa fac si eu operatiunea asta cand voi instala lumini pe fetele de usi. Bravo baieti, aveti careva o poza cu usa de la masina sa vedem cum arata rezultatul final ?
                            Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ivan Marian View Post
                              Pai aceiasi teapa la 2,5 lei bucata am luat si eu))) si asta daca te opresti la primele tarabe din targ. Dar cand am dat de ala la 0,5 lei bucata,,am luat vreo 30 de bucati ,,sa fie



                              Are vreo ...5/6 mm...
                              Ce sa-i faci... asta este. Probabl se gasesc si prin Focsanigeles mai ieftine, dar inca nu am gasit - bine nici nu am cautat pentru ca eu aveam nevoie de 3 bucati la momentul respectiv.

                              Originally posted by merlasviorel View Post
                              Foarte buna inlocuirea masticului cu garnitura aia din spuma, am vazut in poze ca aia are profil P si nu D, probabil ca sa nu se vada de sub fata de usa ca e alba si ar bate la ochi. O garnitura inchisa la culoare ar fi buna, am sa fac si eu operatiunea asta cand voi instala lumini pe fetele de usi. Bravo baieti, aveti careva o poza cu usa de la masina sa vedem cum arata rezultatul final ?
                              Am atasat niste poze.
                              Attached Files

                              Comment


                              • #60
                                Multumita colegului Marian care a avut inspiratia sa scoata jegu' ala de mastic, am purces si io anu' trecut la operatiunea de curatire / inlocuire.
                                Spre deosebire de ce s-a mai scris pe aici, am folosit garnitura de etansat termopanele cu profil dublu D pe suporul metalic de usa in conlucrare (adica putin decalat ca si pozitie) cu banda simpla D aplicata pe muchia fetei de usa din plastic.
                                Asa mi s-a parut mie ca se imbina si etanseaza mai bine. Nu m-am inselat, clipsurile s-au prins perfect, fara lufturi, chiar si in conditiile astea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google