Metode De Curatare A Prafului Din Aeratoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Metode De Curatare A Prafului Din Aeratoare

    Vin la voi cu o intrebare: Voi cum curatati praful din aeratoare, din galeiile care dau catre parbriz si catre geamurile laterale?. Metode eficiente.

    Am incercat mai demult sa curat acele spatii cu un betisor de ureche inmuiat intr-un lichid curatitor (gen spirt, solutie de geam, apa,etc..), dar nu era asa de stralucita modalitatea de lucru. Asadar, avand un apirator de casa cu putere variabila, cu duze (varfuri) schimbabile am ales sa aspir praful din acele fante, dar desi cu toate ca aveam aspiratie destula, nu reuseam sa las curat. Vazuse-m la cineva o curatare interioara cu aspiratie pe baza de apa....este si cineva aici pe forum care are threat pt curatarea tapiteriilor , prin aceasta metoda.

    Am pulverizat in aeratoare, canale/fante soluite de geam (cu alcool/amoniac) si apoi am folosit aspiratorul din dotare, pe putere maxima, folosind udza cu fanta mica......rezultate exceptionale, timp scurt de lucru, durata mare de curatenie.
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    Eu bag pistolul de la compresorul de aer prin toate aeratoarele inainte sa aspir masina, sare tot praful si mizeria in masina dar dupa aspir tot interiorul foarte bine. Treaba asta o fac o data pe an, primavara.
    Attached Files

    Comment


    • #3
      O varianta foarte simpla,,,,,iei o carpa/prosop ceva mai vechi de vreun metru si prin rasucire il bagi pe tubulatura fiecarui aerator. Mai exact,,,coltul prosopului il bagi pe tub cat de mult poti apoi incepi sa rasucesti de el pt a inainta pe tubulatura pana la aeroterma. Prosopul sa fie putin ud de solutie de curatat mizeria si garantat faci tubulatura luna.
      Mai poti prinde si un burete/carpa la capatul unui bat/plastic flexibil si faci treaba treaba,exact cum curata cosarii cosurile de fum ale sobelor.
      Eu asa am facut ( varianta prosopului) si a iesit totul foarte bine.

      Comment


      • #4
        Eu folosesc varianta carpei pe bat .Merge brici.
        sigpic
        !

        Comment


        • #5
          Eu am cioburi de la parbriz in aeroterma cum fac sa le scot ? Multumesc... ( am dat ventilatia la maxim.. dar tot sunt.. )

          Comment


          • #6
            daca ai filtru de habitaclu:

            1. scoate-l si da ventilatia la maxim
            2. scoate-l si baga aspiratorul cu capul de calorifere

            daca nu ai:

            1. pune-ti si reia pasii de mai sus
            2. da jos aeroterma
            sigpicMy ride

            Comment


            • #7
              ok.. am filtru.. asta o sa fac

              Comment


              • #8
                Foarte bune metodele voastre, si eficiente, observ. Bun, dar de fantele acele mici, care se afla directionate spre geamurile laterele si spre parbriz?1....tot asa cu periutza?, altceva ..
                metoda practica usoara si durabila....va rog.
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google