Tutorial montat scut termic esapament la diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial montat scut termic esapament la diesel

    Am achizitionat scutul termic de pe un Fiat Croma Break diesel. Nu ma asteptam sa se potriveasca perfect, dar mare mi-a fost mirarea ca a trebuit sa tai doar putin din el ca sa se potriveasca.
    Am facut gauri noi pentru prindere, am achizitionat de la dezmembrari auto 10 piulite de prindere si am montat sus scutul. Am cautat piulitele pe la magazine dar fara succes.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    stiu ca e o intrebare tembela, dar nu merge prins cu piulite de plastic, cum sunt in portbagaj la stopuri? Filetul e acelasi, dar nu stiu daca rezisa la temperatura degajata

    App.... cat costa scutul ?

    Comment


    • #3
      merge bine si cu piulitele care vin la prinderea difuzoarelor alea negre dintr-o tabla indoita in doua , sunt si emailate si strang al dracu de bine , cam cat costa scutul . cu ceva migala se poate imbraca toata evacuarea daca ai scuturi .

      Comment


      • #4
        Razvy: este plastic si nu se comporta bine la vibratii si la caldura. in plus, 12 piulite m-au costat 10lei.
        soramea a avut un Fiat Croma care a suferit o dauna totala, deci gratis. oricum, mai mult de vre-o 50lei nu as fi dat pe el.
        tirum76: corect, acele piulite pentru tabla au fost prima mea optiune, doar ca la strangerea prin infiletare aveau tendinta de a taia din scut. piulitele originale, cele folosite de mine, nu au margini ascutite care ar putea zgaria sau taia scutul la strangere, suprafata fiind perfect plana.
        Last edited by crististreulea; 7 October 2012, 20:57.
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #5
          buna idee!
          in caz ca nu prea se gaseste asemenea piesa se poate folosi asta??
          Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

          Comment


          • #6
            link cenzurat
            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

            Comment


            • #7
              era vorba de banda cu grafit pentru evacuare
              Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

              Comment


              • #8
                eu la 16v Kiss FM am acel scut termic montat din fabrica peste intermediara, si tot se mai degaja un pic de caldura in habitaclu. dar stiti vorba aia: "mai bine sa fie decat sa nu fie"
                Stock is boring...
                My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                Comment


                • #9
                  Si eu am la a mea,tot kiss, dar a inceput sa scoata zgomot,vibreaza la relantiu.La inceput nu stiam ce e pana m-am bagat sub ea sa ascult de unde vine zgomotul.Oricum la drum lung trece caldura prin el ca "tunelul" dntre locul pt picioare spate e cald.

                  Comment


                  • #10
                    off: pai asta e un lucru bun, pentru ca nu mai ai nevoie sa-ti faci incalzire pentru locurile din spate
                    Stock is boring...
                    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                    Comment


                    • #11
                      Mah Cristi, da ce masina ti-ai luat ???
                      Azi mi-am pus rotiile de iarna, m-am uitat oleaca sa vad daca am au ba, si surpriza este ca am, desi a mea e din 2006 model Ambiance Artik ( am luat-o din HU )
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        n-ai prins-o, in tutorial spuneam ca toate benzinarele au ce ai tu
                        la diesel catalizatorul nu este sub masina si nu exista intermediara
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • #13
                          Aha, mi-a scapat.... dar nu este ciudat , cum draqu stabilesc injinerii astia care au nevoie de scut si care nu, stiu ca asta este o alta discutie, dar tot sunt dezamagit ca pentru unii se poate iar pentru altii nu....asta e.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google