Tutorial schimbat burduf planetara exterior, partea stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial schimbat burduf planetara exterior, partea stanga

    M-am trezit cu pete de vaselina pe carenajul rotii, m-am uitat pe brat si se vedeau stropi de vaselina, deci clar doar de la burduf planetara poate fi. Am achizitionat burduful si dupa 2 saptamani am gasit timpul necesar sa ma apuc de treaba. Acel burduf s-a dovedit a nu fi ceea ce imi trebuia, asa ca am folosit un burduf universal care nu prea statea bine pe pozitie din cauza constructiei.
    Ma asteptam sa fie mai usor, nestiind efectiv de ce o ma lovesc in timpul schimbarii. Dupa cum se vede in film, m-am lovit de de mi-au ramas vanatai

    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    sa ne ti la curent daca in timp tine treba
    sigpic

    Comment


    • #3
      felicitari pentru tutorial !! eu ca sa desfac piulita aia am folosit o cheie de roti de tir + o teava mai lunga pentru parghie )
      Last edited by xplood; 20 October 2012, 08:24.
      http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

      Comment


      • #4
        Un tutorial foarte bun, bravo Cristi!

        Comment


        • #5
          burduful de planetara e diferit la diesel fata de benzina .... iar la diesel difera de la euro 3 la euro 4 .... burduf de planetara ca a ta costa 20-25 de lei marca ETS.(e bun calitativ) ... vb din propria experienta

          Comment


          • #6
            Salut Cristi,

            de ce nu ai folosit colier ca cel din imaginea astasata?

            Cati km are masina ?!
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #7
              mosule mare rabdare ai , bravo pentru tutorial foarte explicit si cine are rabdare si scule spor la treaba .
              la mine 1.6 mpi a mers chitul de solenta original adica burduf planetara + burduf/semering cutie iar burduful a fost introdus dispre partea din cutie . ca forma avea forma la primele doua cumparate de tine nu cel universal de febi iar colierele au fost fixate cu cleste de fixat .
              burduful ar fi trebuit sa intre pe capul de planetara dupa rizul exterior are un lucas si tot in acel locas intra / sta colierul ca sa nu fuga stanga /dreapta asta ce am vazut la mecanic .
              cu alte cuvinte manopera plus piese 280 ron cu garantie piese 2 ani iar lucrare 1 an iar timp de lucru doua ore cu o pauza de cafea si tigara in servis autorizat

              Comment


              • #8
                ia uite o chestie faina
                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                grassu_tgv: acum stiu, multam
                PrietenCuTine: pentru ca in locul unde insurubezi nu preseaza 100% ca in restul colierului si in plus, este descentrat, o greutate adaugata si nedistribuita egal. la viteza mare apar vibratii
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  Ma gandeam eu ca o sa spui asta, dar la un radiator de apa de ce nu curge antigelul acolo unde este "surubul".
                  Vibratii pot aparea si de la "sobolanul" care l-ai pus ca si acela are un "cap" si nu e echilibrat.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Multumim pentru tutorial Cristi, te rugam anunta-ne cum se comporta in timp. Multumim.

                    Comment


                    • #11
                      baieti aideti sa va arat scula minune cu care se pot strange colierele universale pentru burdufuri planetare .am vazut un clip pe net , ceva imagini si dupa o experienta cu un cleste dintr-un servis autorizat care nu avea acea limbuta de tabla pe mijloc azi am mesterit minunea de cleste
                      scule necesare : un cleste de cuie dar cu falcile mici si manere lungi pentru a avea cuplu la strangere ; un flex pentru pilit falcile + o pila de finisaj ; o tabla dura ( rezistenta la indoiri ) pentru a realiza limbuta .
                      acelasi cleste se geseste pe net este o firma care vinde asa ceva de prin sibiu 55 ron clestele + taxe ramburs la curierat total aproape 100 ron . pentru cine are cat de cat un servis sar lucreaza pentru prieteni se merita dar pentru o data-n viata nu .
                      timp de lucru vreo doua ore iar la final daca falcile clestelui sunt totusi departe de limbuta se aplica ceva lovituri cu un ciocan pentru ca distantasa nu fie mai mare de 1,5 mm , iar falcile ciocanului sa fie undeva intre 1 -1,5 mm grosime .
                      Attached Files
                      Last edited by tirum76; 26 October 2012, 20:02.

                      Comment


                      • #12
                        baieti bagati bine la cap cum se schimba burduful ca io mi l-am schimbat la apan braila si mi-au zis ca trebuie schimbat si cel de la cutie, deci mai multi bani; daca nu stii mecanica te rup aia de bani, trag de tine ca hienele de un hoit

                        Comment


                        • #13
                          Cristi uite aici un link catre o scula pentru a monta mai usor burdufurile de la planetara, fara sa scoti capetele acestora...

                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Reînvii acest subiect după mulți ani ca să întreb dacă știți pe cineva care face lucrarea asta în sud-estul țării (Galați-Brăila). Adică să știe să demonteze capul planetarei fără a o scoate din cutia de viteze.

                            Sau nu contează, la mine fiind problema pe partea dreaptă? Adică merge scoasă planetara cu totul și înfiptă la loc fără alte probleme?

                            Mersi.

                            Comment


                            • #15
                              merge fara sa curga ulei si e de preferat sa o dai jos ca cine stie ce mai inteapa pe acolo asa verifici si starea celuilalt

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google