Cum Scot Lacul Aplicat Pe Faruri ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Scot Lacul Aplicat Pe Faruri ?

    Va salut , ieri mi-am lacuit farurile. Le-am slefuit cu 600 dupa cu 800 si am aplicat lacul ( in lac am pus si putina vopsea visinie .. vroiam doar o tenta sa se vada in soare ) dupa prima mana a iesit super bine exact ce imi doream , dar nu m-am oprit aici si am m-ai dat o mana.. rezultatul .. au iesit visiniu inchis.. Se poate sterge lacul cu ceva sau merge doar slefuit ? Sa incerc cu o granulatie mai mica de 600 sa indepartez mai repede lacul colorat ?

    Am pus o poza sa vedeti "minunea" )

    Am citit regulamentul si sunt de acord cu el !
    Attached Files

  • #2
    Nu cred ca le vei putea face ca inainte. Incearca cu smirghel putin mai aspru si apoi tot mai fin iar la final cu xerapol.
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Sa nu ai probleme cu "militia", ca de aratat arata bine:d.

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru sfat , o sa ma apuc de ele marti.
        Tocmai de asta vreau sa le fac iar clare sa nu am probleme cu militia.
        Ps : Daca le vrea cineva . Le dau la schimb cu unele normale .

        Comment


        • #5
          Incearca cu nitrodiluant,un prieten a avut triplele lacuite,cu nitrodiluant a reusit sa le stearga.
          sigpic
          https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
          http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

          Comment


          • #6
            deci,

            Sminghel si apa in urmatoarea ordine de granulatie - 1000, 1500, si 2000 , dupa care polish si folie transparenta.

            In maxim 1 ora le rezolvi.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              Multumesc , marti ma apuc de ele , sper sa nu am probleme.

              Comment


              • #8
                In acest fel o sa subtiezi destul de mult din sticla farurilor . Garantat . Gandeste-te bine ca tu deja ai dat cu smirghel inainte sa le lacuiesti . Mai dai si acum , si sa vezi surpriza . Eu iti recomand sa te duci la baietii care fac polish si sa ii rogi sa dea jos ei acel lac . Se poate da jos cu o pasta de polish cu granulatie mai dura . Polish 3m , cel alb sau cel verde . Verde si alb sunt culorile capacelor , ceea ce indica granulatia . Cel alb , si cel verde sunt mai abrazive . Cel albastru si galben , sunt cele fine . Spun din propria experienta .

                dan.moraru a recomandat nitrodiluant . Mare greseala . Nitrodiluantul ataca plasticul . Nu pe moment , dar in timp . Si avand in vedere ca e vorba de un plastic clar , risti sa il si matui cu nitrodiluant . Spor la remediat situatia . Poate dupa ce termini , faci si niste poze mai clare sa vedem cum se prezinta .
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Cea mai buna solutie este a lui cosmindan. La final ca si polish iti recomand xerapol. Zilele trecute a incercat un vecin pe unfar pe care a curs superglue, a iesit ca nou.
                  TM80MAT: Cat de mult se poate subtia o sticla de 0.3-0.4 mm cu un smirghel de granulatie mica?
                  MY CLA

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by PRESTIGE View Post
                    Cea mai buna solutie este a lui cosmindan. La final ca si polish iti recomand xerapol. Zilele trecute a incercat un vecin pe unfar pe care a curs superglue, a iesit ca nou.
                    TM80MAT: Cat de mult se poate subtia o sticla de 0.3-0.4 mm cu un smirghel de granulatie mica?

                    Deci hai sa analizam un pic . El a mai dat deja cu smirghel inainte sa lacuiasca farurile . Corect pana acum ? Cu 600 si cu 800 . Destul de abrazive . Acum urmeaza sa dea din nou . Tu ce parere ai ? De cate ori o sa dea per total ? Lasand totul la o parte , poti sa subtiezi acea sticla , incat sa nu observi . Rezultatul se poate vedea in timp . Nu neaparat pe loc . In alta ordine de idei , nu e masina mea , fiecare face ce vrea cu bunul lui personal . Eu mi-am exprimat o opinie / parere . Daca vrea o pune in aplicare , daca nu , NU . Scurt . Eu astept niste poze clare( nu cu telefon ) sa pot vedea cum au iesit dupa remediere . Numa bine .
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      eu am polishat farurile de 2 ori , deci le-am smingheluit de 2 ori cu cele 3 granulatii si te rog sa ma crezi ca nu stiu daca am scos pudra de plastic mai mult decat o lingurita rasa.
                      Poti sa le freci cu ce polish vrei tu ca daca nu sunt matuite uniform in prealabil nu isi face treaba nici o pasta de polish.
                      Atentie mare la ce iti spun mai jos:
                      - freaca farurile cu sminghel in granulatiile spuse de mine dar nu pe uscat , ci picura tot timpul apa pe far , astfel elimini pilitura si racesti farul in urma frecarii.
                      - in timp ce polishezi cu bormasina incearca sa stropesti usor cu apa farul.
                      - nu folosii turatie mare la flansa de polishat - se poate incinge si iti strica sticla/plasticul.
                      La final iti recomand folia de la alfarom trans care este super ok si nu costa mai mult de 20 lei pentru 2 faruri.
                      Folia se pune foarte usor si doar dupa ce ai polishat farul . Se fixeaza intr-un colt dupa care se uda farul si cu ajutorul unei spatule de cauciuc o lipesti, si daca observi ca face cute o incalzesi cu un banal feon si o sa vezi cum se muleaza daca o tragi.
                      Eu am pus pe farurile passat care sunt mult mai complicate decat cele de logan avand si o curbura accentuata la semnalizator.
                      Acum farurile arata ca noi.

                      AICI ai ceea ce ti-am spus mai sus.
                      Last edited by cosmindan; 25 June 2013, 20:30. Reason: Automerged Doublepost
                      real power..... diesel power by

                      Comment


                      • #12
                        Va salut din nou , astazi m-am apucat sa repar greseala. Am procedat astfel : am folosit in smirghel de 600 , am frecat cam vreo 20-30 de minute pana s-a luat tot stratul de lac cololat, dupa care am trecut la 800 , aici am frecat cam 5-10 minute , le-am spalat bine , le-am pus la uscat , si dupa le-am dat cu lac . Am folosit in lac cumparat din vitan la 25 de lei. Lacul l-am aplicat in 3 straturi cu un interval de 2-3 minute intre straturi. Eu sunt multumit. Ce spuneti sa le pun o folie de protectie ?
                        Attached Files

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google