Tutorial Schimbat "guma" Sustinere Filtru Aer Logan 1.5 DCI.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Schimbat "guma" Sustinere Filtru Aer Logan 1.5 DCI.

    Cati dintre voi nu au schimbat guma care atenueaza vibratiile dintre filtrul de aer la 1.5 DCi si capacul motorului? La mine dupa 6 ani acea guma arata jalnic din cauza uzurii termice. Am atasat cateva poze cu aceasta guma si locul unde se afla ea mai exact.
    Am jupuit aceasta guma de la locul sau, destul de usor, fiind motorul cald, si am aplicat in locul ei o alta guma improvizata de la o use de termopan dezmembrata, ea arata ca in ultimele poze. Aceasta guma dupa ce am taiat-o la dimensiunea celei vechi am aplicat-o pe vechiul lipici existent care a fixat-o destul de bine. Pentru cei carora nu li se va fixa sunt sigur ca pot aplica un fel de adeziv sau un silicon rezistent la temperatura, dupa ce curata bine vechiul lipici.
    Vechea guma poate fi o sursa de zgomot destul de mare si poate duce la vibratii transmise carcasei filtrului de aer din partea motorului.
    Spor la munca!
    Attached Files
    Last edited by RYCHY88; 25 July 2013, 20:23.
    sigpic

  • #2
    buna idee! important e daca rezista chederul de usa la acele temperaturi
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #3
      Ramane de vazut, mai rau de cat sa se topeasca nu are ce sa pateasca, in plus temperatura nu cred ca va depasi 70-80 grade C, deci guma rezista la astfel de temperatura, singurul dezavantaj va fi ca va imbatrani mai repede de cat vechea guma, deci 3 ani zic eu este garantata...oricum vechea guma era jalnic de tare si batrana, scoarta de copac era de 10 ori mai buna de cat acea guma.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Poate iei foc

        Comment


        • #5
          tot un tractor ramane

          Comment


          • #6
            am si eu aceiasi problema cu acel cauciuc/cheder de sub carcasa filtrului de aer,dar nu stiu ce sa zic de chederul acela...nu este asa rezistent la temperaturi ridicate,a sa incerc sa gasesc altceva care sa reziste mai bine la temperaturi mari
            http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

            Comment


            • #7
              am facut 1000 km pana acuma de cand am pus acea garnitura de termopan, plus majoritatea din distanta parcursa a fost in timpul amiezei cand temperatura era maxima si respectiv solicitarea motorului aproape de maxim, avand in vedere incarcatura mare a autovehiculului si drumul. deci m-am apropiat de temperatura critica. cu toate acestea am dat azi la o parte carcasa filtrului sa verific de curiozitate garnitura si surprizaaaaa aceasta era intacta, a revenit destul de usor sa forma sa initiala, nu are urme de topire sau de uzura. cand filtrul sta pe aceasta ea este presata la jumatate, adica perfect, pentru a absorbi si socurile din vibratii. eu raman la aceasta garnitura cine doreste poate incerca o varietate de garnituri. banuiesc ca aceasta garnitura de termopan aste conceputa si pentru temperaturi ridicate pana in 70-80 grade celsius, ganditi-va ca un geam sau use de termopan de Aluminiu care sta in soare o zi intreaga genereaza aceeasi caldura ca un motor. atata am avut de zis, si fiecare e liber sa decida, eu mi-am spus parerea si am facut dupa cum am considerat eu ca este bine pentru masina mea.
              Last edited by RYCHY88; 1 August 2013, 20:34.
              sigpic

              Comment


              • #8
                foarte bine ai facut,am sa incerc si eu,oricum cea de origine este foarte uzata si tocita la mine,aproape ca nu isi mai face treaba deloc,se aude plastic pe plastic sau ce e acolo.Foarte buna ideea ta.Bravo
                http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                Comment


                • #9
                  Cred ca poate fi pusa si o bucata de garnitura autoadeziva (cheder) de 8mm din aia sub forma de tub cu talpa de la usile metalice de exterior.

                  Comment


                  • #10
                    garnitura.jpg
                    Originally posted by nmclogandci View Post
                    Cred ca poate fi pusa si o bucata de garnitura autoadeziva (cheder) de 8mm din aia sub forma de tub cu talpa de la usile metalice de exterior.
                    Exact cheder din asta am pus si eu doar ca este dublu ca si latime. Plus ca mie imi atingea foarte tare plasitcul de la filtru de aer de urechiusa pe care intra. am incercuit in imagine. Huruia ingrozitor iar acum e liniste. Am facut vreo 2 mii de km de atunci si inca nu face niciun zgomot.

                    Comment


                    • #11
                      "Guma" de care se discuta aici are si un cod Dacia/Renault. Se poate cumpara de la reprezentanta?

                      Comment


                      • #12
                        Si la mine guma aia e distrusa,daca cineva ne poate ajuta cu un cod?

                        Comment


                        • #13
                          Poate vine @Parizer cu un cod de tot posteaza ca si cum este atotstiuitorul, noi nu ne-am gandit la acel cod, doar el. Neam gandit, dar care este codul, unde il gasim? Pana atunci merge inlocuita acea guma cu ceva decat deloc.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Da merge inlocuita dar cu una care rezista la temperaturi mari,si care ar fi?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by RYCHY88 View Post
                              Poate vine @Parizer cu un cod de tot posteaza ca si cum este atotstiuitorul, noi nu ne-am gandit la acel cod, doar el. Neam gandit, dar care este codul, unde il gasim? Pana atunci merge inlocuita acea guma cu ceva decat deloc.
                              Amice aberezi.
                              Mai citeste o data ce am scris. Crezi ca mesajul e la misto? Ti se pare ca am comentat solutia gasita de tine?
                              Daca da, ai probleme de intelegere.

                              Am intrebat, pur si simplu, daca exista cod pentru "guma" respectiva si, daca exista, poate il stie cineva sa intreb la o reprezentanta cat costa.

                              Daca te-ai gandit daca exista cod de reper separat si ai aflat ca nu exista, puteai sa zici simpu ca nu exista si cu asta basta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google