Schimbat Kit Ambreiaj 1.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    O fi mai mult de munca la schimbat ambreiajul unui dci.

    Comment


    • #32
      e cam la fel. aia erau platiti la ora si ca niste romani veritabili ce sunt nu se spetesc cu munca.sa le fi zis seful ca dupa ce termina pot pleca acasa sa-i vezi in trei ore cum rupeau portile...
      in plus in ateliere autorizate faci ca la carte , nu o iei pe scurtatura ca colegul nostru.

      si ca o paranteza , uleiul in cutie se schimba cam la 3 ani sau 100.000 km. nu ? daca dumneavoastra considerati ca nu e nevoie e alta treaba , dar eu asa fac.

      ps: e cam la fel diesel si benzina pe cablu. la ambreiaj hidraulic nu mai faci schema asta la rulment.
      Last edited by Costi-bc; 18 October 2013, 22:46. Reason: Automerged Doublepost
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #33
        Pai nu ia dat jos uleiul din cutie pentru al inlocui , au scos planetarele din cutie si ca sa nu curga uleiul pe jos.

        Comment


        • #34
          corect. dar daca tot schimbi ambreiajul schimbi si uleiul din cutie. e maxim 30lei/l , 75w80 orice firma si trebe 3 litri (si 100~200 g din cel vechi) .
          asta ca sa nu (te) plangi pe la 2-300.000 ca ti-au cazut rulmentii din cutie.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #35
            Trebuie sa schimb si eu kitul de ambreaj la loganul meu. Imi poate recomanda cineva un service acceptabil ca pret? La Dacoserv mi-au cerut 595 ron doar pentru manopera! Eu am in buget cam jumatate din suma respectiva. As vrea sa merg pe o recomandare caci nu vreau sa mai fac experimente. Acum 2 zile am schimbat fulia la alternator. La Dacoserv mi-au cerut 190 ron. Mi s-a parut mult. Dupa cautari pe net am gasit un service prin Berceni care mi-a cerut 97 ron. A fost o greseala fatala. Timp de lucru: 4 ore si jumatate, nu aveau cheia aia hexagonala, au facut o improvizatie si au inceput sa bata cu ciocanul in fulie, voiau sa imi dea conductele de aer conditionat jos si sa imi ceara inca 100 ron in plus pentru incarcarea cu freon a instalatiei, certuri, chemat patron, nu mai vreau sa-mi amintesc.
            Deci daca cineva imi poate recomanda ceva prin zona militari sau imprejurimi, îi sunt recunoscator!

            Comment


            • #36
              Da si un nume de atelier, sa stim cum ne ferim.

              Comment


              • #37
                Eu am schimbat, cu factura, la 1 mil si ceva (aveau o reducere atunci) la service titan, cei cu taxiuri. Au dat inclusiv factura. Nota 9 din 10.

                http://servicetitan.ro/preturi/

                Comment


                • #38
                  Este foarte bine cum ai procedat.Eu am schimbat pe canal m-a ajutat foarte mult indicatiile tale.Multumesc .

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google