Reducerea Gaurii Dintre Stopuri Si Bara Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reducerea Gaurii Dintre Stopuri Si Bara Spate

    Salutare dragi colegi! Am sa va arat cum am reusit eu sa scap de distanta dintre bara spate si stopuri care se formeaza in timp.
    BARA NU TREBUIE DEMONTATA !!
    Fotografia 1: Se demonteaza stopurile spate pentru a putea impinge bara in sus , astfel la montarea stopurilor acestea se vor aseza bine pe bara. Va trebuie cateva bucati de lemn pe cere le veti introduce fortat intre sagetile de la fotografia 1 si fotografia 2.Sunt suficiente doua bucati la fiecare colt.
    Am facut si la un alt Logan la care bara spate ajunsese sa stea pe carligul de remorcare. Din pacate nu am poze innainte de modificare.
    Va urez succes!!
    Attached Files

  • #2
    Nu crezi ca era mai simplu sa ridici putin tabla peste care ai pus lemnul?

    Comment


    • #3
      Fiecare alege sa modifice cum vrea acele table dar sunt vopsite si atunci cand le vei indoi vopseaua va crapa si in timp poate aparea rugina, eu am ales sa pun un distantier.

      Comment


      • #4
        Punctat bine!

        Comment


        • #5
          E bună ideea. Și la mine e puțină distanță între bară și stopuri, mai ales pe partea stangă. Nu trebuie demontate și șuruburile care prind bara în partea de sus lângă capota portbagajului? Mă gândesc că se ridică mai ușor bara.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Gabi Sandu View Post
            Fiecare alege sa modifice cum vrea acele table dar sunt vopsite si atunci cand le vei indoi vopseaua va crapa si in timp poate aparea rugina, eu am ales sa pun un distantier.
            Nu e obligatoriu sa crape vopseaua. Depinde si cum o indoi. In timp, cu distantierele alea se va lasa din nou.

            Comment


            • #7
              Eu nu am demontat cele 3 suruburi de sus si s-a ridicat usor. Am facut acesta modificare de mai bine de doi ani de zile si nu s-a mai lasat deloc.

              Comment


              • #8
                soluție simplă și de durată

                Oameni buni .... scoateți acele dopuri de plastic care țin acel suport lateral al bării ( din imaginea atașată ) și înlocuiți-le cu suruburi de 4 de 20 mm lungime cu piulițe autoblocante. după fixarea suportului la locul lui acesta nu va mai ”cădea” , deci bara va sta fixă.
                Attached Files
                Last edited by mp74; 14 October 2016, 09:33.

                Comment


                • #9
                  Si eu am inlocuit acei braduti cu suruburi de 6 dar nu s-a schimbat nimic asa ca am montat si acei distantieri.

                  Comment


                  • #10
                    Dacă bara nu apucă să fie grav deformată și montezi acei distanțieri la maximul apropierii de linia aripii totul este ok, dar e posibil să o fi pățit din cauza deformării barei .. .sau folosirii unei bare aftermarket ... adică nu originală.
                    Eu am făcut ce am scris de 2 ani ș bara tot la loc e, originală.

                    Comment


                    • #11
                      Salut, am si eu o intrebare, caut un spoiler pentru bara de fata de logan, ph2, acela de cauciuc, de dedesub, cine imi poate da o idee, de unde as putea gasi, in Constanta, sau prin tara, si c-am la ce pret ar fi!

                      Trimis de pe al meu V2_Viper_I4G folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Bara este cea originala.
                        Salut! Aceea este o prelungire, poti gasi lu anunturi pe acest forum sau pe olx, okazii...

                        Comment


                        • #13
                          Excludem olx si ocazii.ro, ca am tot cautat, si nu are nimeni, daca are cineva, pe aici, as fi interesat, daca imi face si un pret bun!
                          Eu vreau sa o montez, pe un logan ph 1, 2005!

                          Trimis de pe al meu V2_Viper_I4G folosind Tapatalk

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google