Procedură învaţare ECU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    am inteles, dar ai grija cum te adresezi cuiva, cum ai facut-o tu nu-i prea politicos.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • #47
      Interesanta metoda. Mai sunt si alte ascunzisuri ale Loganului ?

      Comment


      • #48
        mda, m-ai pierdut pe la "-ajunsi in treapta a treia de viteza acceleram constant pana ajungem al viteza de 90 de km la ora.". imi pare rau, pe masinuta mea n-o s-o pun niciodata sa mearga cu 90 la ora intr-a III-a!!!

        Comment


        • #49
          a facut cineva chestia asta? ma intereseaza in mod direct
          nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

          Comment


          • #50
            skyhigh, dar de ce sa nu mergi cu 90 km pe ora intr-a treia cu loganu, cand eu am mers cu un matiz cu 105 km pe ora in a treia si nu a patit nimic.
            sigpic

            Comment


            • #51
              eu am schimbat in 4 ani si ceva 4 acumulatori, cred ca o fi ceva la astea mai noi dar am avut si 6 ore acumulatorul decuplat si ghici? e vrajeala curata nu se intampla absolut nimic...

              Comment


              • #52
                Pai si ce ai vrea sa se intample SA ZBOARE si sa ai si consum de 2%.
                ECU isi invata parametri mai repede daca se face ce sa spus mai sus,daca mergi batraneste-batraneste trage si ea.........daca mergi mai sportiv-trage si ea mai sportiv......
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #53
                  al naibi lighean a devenit si inteligent!!!

                  Comment


                  • #54
                    Da.Poate invata parametri pe care e programat sa-i memoreze,si sa-i retina pt. functionarea motorului.
                    Daca ma insel corectati-ma.

                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #55
                      certati-va in continuare pe o procedura "useless" fara soft de diagnoza conecta la motor. discutia in cauza se aplica cand se schimba corpul clapeta, ca ecu injectie sa invete rezistenta la ralanti a potentiometrului respectiv. daca nu schimbati corpul clapeta, acea valoare nu dispare la deconectarea bateriei. va doresc spor la frane de motor de-ampixulea
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #56
                        Mersi pt. informatii Seba

                        Numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #57
                          interesant, dar de ce l-ar interesa pe omul de rand toate sh...t-urile astea....

                          Comment


                          • #58
                            in speranta ca va mai smulge cativa cai din motor romanul in general e un tip inventiv (de cele mai multe ori total aiurea) sau adapteaza pe amsina solutii inedite de tuning vizual sau performanta. in cazul de fata o necunoastere 100% a operatiunii descrise a dus la falsa impresia ca motorul va merge mai bine dupa cateva frane de motor. gresit! e doar placebo. daca nu ma credeti, verificati pe cronometru un sprint 0-100 si-o repriza 60-100. apoi faceti operatiunea si lasati-va la mila cronometrului. veti avea suprpriza ca nu trage mai bine masina, e doar o impresie.
                            Last edited by Seba; 12 March 2009, 16:52.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #59
                              nu a mai zis nimeni nimic dar eu am testat deci e BUSTED!! nu am simtit nimic,nici o schimbare nici in bine nici in rau, cine nu crede bateria jos (o borna) si test drive...
                              nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                              Comment


                              • #60
                                Nici calculatorul de motor nu "invata" absolut nimic de la sine putere ci el executa un program presalvat in el ( care nu se sterge la deconectarea baterie ) in functie de valorile primite de la diferiti senzori (senzorul de turarie,sonda lamda,etc).Calculatorul de motor nu are memorie volatila (care se sterge la deconectarea alimentari) ci memorie nevolatila.Are un asa zis flash (aici sunt si graficele pentru chip tuning) unde sunt stocate date cum ar fi : unghi avans,timp acces injector,amestec aer/benzina,etc si un eeprom in care sunt stocate: codul de imobilizare,seria de sasiu,defectele aparute la motor pe perioada functionarii.
                                sigpic
                                Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google