Buton "impuls" geam electric: alternativa ieftina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buton "impuls" geam electric: alternativa ieftina

    Am gasit aici ceva interesant si m-am gandit sa va arta si voua!
    Voilà un petit tutoriel sur ladaptation dun interrupteur de lève-vitre issu dun RENAULT19 Phase2, la procédure pour un bouton de RENAULT21 do...

    E vorba de un tutorial (in franceza) despre cum se pot adapta butoane tip "impuls" pentru geamurile electrice de la Renault 19 sau 21.
    Chiar daca e in franceza, e foarte usor de urmarit. Eu n-am avut nici o problema, chiar daca habar n-am franceza
    Anyway, acum ramane sa gasim butoane de Renault 19/21! ;)
    sigpic
    ^Logan turbat (WIP)^

  • #2
    foarte interesant, multumim de thread ar fi bine un sticki din partea moderatorilor daca se poate
    Last edited by ten; 18 January 2009, 21:13.
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      sall valentin !
      tu ai facut asa ceva sau doar te-ai uitat si spui ca ai inteles ce au mesterit aia acolo ,te intreb ca sunt si eu interesat dar nu stiu unde sa gasesc butoane din alea.

      Comment


      • #4
        imi place ca apasa o data pe buton si geamul urca/coboara fara a fi nevoie sa tina mana pe buton..
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          Pai deaia se numesc butoane cu impuls... sa ii dai un impuls.. ma gandesc ca butoane dinalea de renaul 19 nu gasesti numai in dezmembrari si acolo posibil sa iti ia vreo 30-40 de lei oricum ii o alternativa decat sa dai 150 de lei pe un buton mai bine 80 pe amandoua si eu zic ca diferenta de pret ii considerabila. ma apuc de afaceri ma duc in dezmembrari si cumpar toate butoanele) si le vand in piata la pret dublu)
          Last edited by KeanuRev; 18 January 2009, 21:25.
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            vezi ca trebuie neaparat de 19 phase 2 ... ca primul nu are la fel butoanele
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              da sau renault 21 banuiesc ca potrivesc daca scrie acolo..
              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
              Enter the Matrix

              Comment


              • #8
                Foarte interesant.......
                sigpicRenault megane 2 1.6 16V si Opel Bertone 2.2 16V

                Comment


                • #9
                  Kenule nu fi parvis ca tu ai dat 150 pe 2 butoane si dupaia cand ti-am cerut un nr de tel te-ai tras pe fese ca tie ce iti iese da asta e daca omu e domn e luat de fraier mersi mult o sa mai apelez la tine si cu alta ocazie sa dea domnu sa nu mai am nevoie in rest toate cele bune la toata lumea .

                  Comment


                  • #10
                    Interesant topicul.Daca am drum pe la un dezmenbrare din curiozitate ma uitp poate gasesc astefel de butoane.

                    Comment


                    • #11
                      Din pacate habar n-am ce fel de butoane sunt sau de unde se pot procura.
                      Daca le are cineva cu franceza, poate ne lumineaza si pe noi daca sunt lucruri demne de citit pe acolo. ;)
                      sigpic
                      ^Logan turbat (WIP)^

                      Comment


                      • #12
                        de pe renault 19 phase 2 ... nu primul model
                        cel alb e ph1 celalalt e ph2
                        Attached Files
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #13
                          Mersi Cristi!
                          Duminica dau fuga in targ sa vad ce gasesc pe la tarabe. O sa revin cu detalii
                          sigpic
                          ^Logan turbat (WIP)^

                          Comment


                          • #14
                            am avut eu renault 21 si nu am avut butoane cu impuls, doar modelul urmator de 21 are. nevada parca ii zice. bafta
                            http://www.loganclub.ro/forum/masinu...e-t742p11.html

                            Comment


                            • #15
                              o varianta mult mai buna si mai ieftina este adaptarea unui PIC ( un circuit integrat) la butonul care deja se gaseste pe masina... din pacate PIC-ul trebuie programat si aici este marea problema... in rest schema este destul de simpla... un PIC este cam 10 lei. Stiu pe cineva care face si care se procepe la electronica... a promis ca imi face si mie dar din pacate nu merge copiat softul de acolo si scris pe alt integrat... e protejat la citire. Cred ca mai bine intrebati la amicii vostrii care stiu cat de cat de electronica si o sa iesiti mult mai ieftin si mai comod
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google