Buton "impuls" geam electric: alternativa ieftina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am achizitionat ieri din targ vitan 2 butoane pentru geam cu impuls PH1 la pretul de 75 lei bucata. Dupa vreo 5 ore de topit pilit si iar topit iata ce a iesit.
    Attached Files
    sigpic
    Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

    Comment


    • 5 ore ? Man ....ma dezamagesti ! Tocmai acum 30 min am terminat de montat 2 butoane cu impuls de reno 19 ....cele din pozele precedente ....cu capacu de la butoanele de logan .....complet functionale + montat leduri in ele ...alta chinuiala ... . Linku din primu post al topicului ..pus de Valentin ....e fix ce trebe . Numai o mica/MARE problema . Frantuzu ....nu o specificat ce o facut . Tot capacu de la butonu de logan ...trebe topit pe interior ....TOT ...scos tot ... orice muchie , denivelare , orice .. plus ...ca trebe si topit si decupat din butonasele de la Renault 19 ...cele cu sageti .. cele cu impuls ... extremitatile . Nu vreti sa stiti ce Sex e ..... E rupere ....topit , incercat , topit iara , decupat ,etc.
      Frantuzu care o facut aceasta operatiune ...o facut-o de oaie .. Fix cum NU trebe , o lipit capacu de logan peste butonu de R19 ...mai exact in extremitati ! si in acest fel ...nu o sa poata sa mai desfaca deloc acel capac ...daca se intampla doamne ceva . Eu nu am lipit nimic . Chiar si acum merge ...demontat ...si dat capacu jos ... si pus la loc ..cand vrea MUSCHIU meu .
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • Felicitari! Si eu tot asa am facut...Pot desface capacul oricand vreau. Este mult mai bine asa, cu toate ca am muncit mult mai mult...
        Zambeste! Maine poate fi mai rau...

        Comment


        • Logic ! Acum as fii interesat cum sa fac ...ca atunci cand incui masina din telecomanda ....sa se ridice geamurile ...singure ! Am alarma pe cheia originala . Alarma viper ...cand dai marchalier ...se aprind avariile si am semnal sonor . Problema e ca nu stiu modelu alarmei ..ca nu am pus-o eu . Cand o ridicat tatal meu masina din reprezentanta ...o si pus alarma pe ea . Daca stie cineva ...astept un Pm ..Multumesc
          sigpic

          Comment


          • Daca rezolvi ceva cu ridicatul geamurilor din telecomanda anunta-ma si pe mine. Si eu tot Viper am alarma!
            sigpic
            Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

            Comment


            • imi spune si mie cineva daca merge Pic 12 F 675 ptr module ridicare geam ? Ms

              Comment


              • Da, merge ! Merge si pentru butoane cu impuls !
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • ok, mersi mult

                  Fratello ai facacut tu module ? nu stii cine programeaza ?
                  Last edited by goguspan; 13 February 2012, 00:41. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Da, am facut module ; am scris propriul meu soft. Butonul actioneaza ca cele originale : apasare lunga/scurta, detectie de suprasarcina...In plus are posibilitatea de re-calibrare. Am renuntat la "productie" din cauza preturilor componente/manopera prea mari...plus ca nu mai gasesc relee de 20 A, necesare pentru comanda motoarelor de geam...Daca doresti PIC/soft, te rog PM.
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • mitica vreau si eu hexul si schema daca se poate

                      Comment


                      • pentru laguna 2 face cineva modul pentru butoane?

                        Comment


                        • eu am tot ce trebuie, cred ca dupa iarna incep productia, daca aveti rabdare eu unul voi face, ca nici loganurile noi nu au impuls

                          Comment


                          • Salut! Poate cineva sa imi dea schema la scara 1:1 (pdf daca se poate) si lista cu componetele folosite pentru modulul cu impuls geamuri?

                            Comment



                            • pe acel topic, userul bericioiu a postat cele necesare realizarii unui modul de geamuri.
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment



                              • este cineva din Bucuresti, cu Logan2, care vrea sa ma ajute la masurarea distantei intre pinii din mufa butonului de actionare a geamului?

                                mentionez ca am masurat parametrii butonului si am concluzionat ca cei de la dacia au complicat al naibii instalatia electrica a geamului,
                                oricum, tot le stric combinatia , in sensul ca se poate cu succes pune shuntul de masurare a curentului pe (+)(plus-uri ca sunt doua in mufa, in loc sa ingroase plus-ul in buton, au preferat sa traga doua fire de la tablou la buton, unde sunt 2 +uri);
                                ba mai mult, au vehiculat plus dupa contact prin fire(cat timp contactul este pus, avem + pe acolo, motorul in st-by fiind conectat cu ambele borne la +)
                                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google